Isiksuste enneagramm. David N. Daniels, Virginia A. Price
tion>
David N. Daniels, Virginia A. Price
Isiksuste enneagramm
Originaali tiitel:
The Essential Enneagram
The Definitive Personality Test and Self-Discovery Guide –
Revised and Updated
David N. Daniels, MD and Virginia A. Price, PhD
Published by arrangement with HarperOne, an imprint of HarperCollins Publishers
Copyright © 2009 by David N. Daniels, MD and Virginia A. Price, PhD
Toimetanud Helle Raidla
Kujundanud Virge Ilves
Tõlge eesti keelde © Ragne Kepler ja Tänapäev, 2020
ISBN 978-9949-85-929-0
e-ISBN 9789949859504
Trükitud AS Pakett trükikojas
Tänusõnad
Olen äärmiselt tänulik kõigile, kes aitasid koostada „Isiksuste enneagrammi“, mis algselt avaldati nime all „The Stanford Enneagram Discovery Inventory and Guide“ (SEDIG), eriti enneagrammi õpetajaid, kes tippisid arvutisse sadade isikute andmed. Eriline tänu kuulub Judy Danielsile tunde väldanud tehnilise töö ja julgustuse eest.
Erakordset abi osutasid kirjutamisel, kujundamisel ja toimetamisel Peter Enemark, Carolyn M. Dawn ja Kit Snyder. Metoodika ja andmeanalüüsiga aitasid Ghassan Ghandour ja Michael Menke.
Meie esmane kirjastaja Robb Most kirjastusest Mind Garden Inc innustas ja andis nõu kujunduse ja turustamise alal. Avaldame tänu kirjastaja John Loudonile kirjastusest HarperOne, tänu kellele me tööga edasi jõudsime; vastutavale toimetajale Terri Leonardile, kes meid kogu protsessi vältel julgustas; Kris Ashleyle innustamise, optimistliku hoiaku ja alalise kättesaadavuse eest; Laura Lee Mattinglyle ja Amanda Woodile nende töö eest täiendatud ja ümbertöötatud väljaandega ja Eric Brandtile selle täienduse ja ümbertöötamise heakskiitmise eest.
Me kasutasime Helmer Palmeri väljatöötatud eneseavastamise narratiivi ja isiksuse enneagrammi mõistmise meetodit. Isiksuse enneagramm põhineb Helen Palmeri seisukohtadel ja filosoofial, kelle toetust, innustust ja juhendamist me sügavalt hindame. Südamlik tänu kuulub minu õpetajatest kolleegidele Peter O’Hanrahanile ja Terry Saracinole nende erakordse panuse eest minu enneagrammist arusaamisse. Eriliselt tänulik olen ma Terryle koos minuga isiksuse igakülgse arendamise meetodi loomise eest.
Lõpuks, ma olen igavesti tänulik kaasautorile ja sõbrale Virginia Price’ile, kes lahkus siitilmast enne, kui käesoleva väljaande parandused ja täiendused teoks jõudsid saada. Ta jääb minu innustajaks ja teenäitajaks.
David N. Daniels, MD
Eessõna
„Isiksuste enneagramm“ pakub isiksusetüüpide analüüsile pöördelist ja algupärast lähenemisviisi. Kuidas leida oma koht rikkalikus ja keerulises süsteemis, kui valiku tegemiseks on vaja ennast eelnevalt tunda? Pühendades oma anded ja sügavad teadmised enesemääramise küsimusele, lihtsustasid David Daniels ja Virginia Price tunduvalt enneagrammi isiksusetüübi kindlaks määramist, luues seeläbi inimestele võimaluse nii psühholoogiliseks kui vaimseks enesearendamiseks.
Nende innovatiivne meetod tundub nagu giidiga ekskursioon, et selle käigus avastada oma isiksusetüüp, see kinnitada ja üle kontrollida. Kindlustamaks, et me rajalt ei eksi, läbime teel kontrollpunktid, seejärel teeme praktilisi harjutusi, et pärast tüübi kindlakstegemist ennast arendada. David ja Virginia on esimesed autorid, kes rakendavad enneagrammile teaduslikke paikapidavuse ja usaldusväärsuse uuringuid. Nende isiksusetüübi määramise meetod põhineb seitsmeaastasel teadustööl, millesse oli kaasatud üle 900 analüüsitava isiku.
Raamatu esimeses osas esitatakse lühike kasutajasõbralik test, mida uuringualused kasutasid. Järgmiseks näidatakse tõenäosust, et testitegija valitud tüüp on õige, ja tõenäosus on kõrgem kui ühelgi süvapsühhomeetrilisel instrumendil. Seejärel näidatakse, kuidas oma valikut kinnitada, mida teha, kui peaksite arvama, et te pole seda tüüpi, mille esmalt valisite.
Kui te olete oma isiksusetüübis kindel, saate jätkata raamatu teise osaga, kus autorid toovad välja harjumused, mis võimaldavad teil enesele teadvustada, kuidas teie tüüp on organiseeritud, millised on selle positiivsed omadused, kuidas vabaneda tüübi seatud piirangutest. Isiksuse enneagramm põhineb eneseteadvustamise printsiipidele, mida ma olen kaua propageerinud. Esitades peened ja täpsed kirjeldused, kuidas erinevat tüüpi inimesi organiseerida ja motiveerida, aitab käesolev raamat uurida, kuidas tähelepanu ja energia kasutamine mõjutab meie elukäsitlust, kuidas me tegeleme stressi ja vihaga, mida saab teha enese arendamiseks ja teistelt toetuse saamiseks.
Esimest korda oli mul võimalus Davidiga koos õpetada, kui me korraldasime 1998. aastal enneagrammi professionaalse koolituse, kasutades küsitluse paneelimeetodit. Nüüdseks mitmeid aastaid väldanud koostöö jooksul olen pidevalt kogenud tema inspireerivat kliinilist taipu, tähelepanelikkust ja hoolivust, sügavat arusaamist inimese käitumisest ja arengust. Arvatavasti on ta isiklikult kõige lugupeetum enneagrammi uuringute valdkonda panustaja.
Virginia lisab omalt poolt sellele tööle erakordse läbinägelikkuse ja kliinilise asjatundlikkuse. Ta on rohkem kui kakskümmend aastat olnud teerajajaks ja paljude tööde autoriks, käsitledes A-tüüpi isiksuse käitumise parandamise teoreetilisi ja praktilisi aspekte. Tema teadusuuringud ja kliiniline kogemus, arusaamine isiksuse toimimise teoreetilistest alustest ja suurepärane kirjutamisoskus on kõnealusele uurimisvaldkonnale palju kaasa aidanud.
Teine peatükk, mis on pealkirjastatud „Mida teha, kui olete oma tüübi kindlaks teinud?“, rajaneb Davidi ja Virginia ulatuslikule kliinilisele kogemusele ja inimeste sügavuti mõistmisele. Nende personaalse muutmise meetodite ja tüübispetsiifiliste praktikate tutvustamine on erakordselt palju väärt.
Selle kauaoodatud raamatu peaks enesele hankima igaüks, keda huvitab tõhus kommunikatsioon, osavõtlikud suhted, vabanemine korduvkäitumise ahistusest, ja viimaks – vabadus ja võimalus olla terviklik inimene.
Helen Palmer
ESIMENE PEATÜKK
Kuidas teha kindlaks oma isiksusetüüp?
ESIMENE OSA
ISIKSUSLIK ENNEAGRAMM
Mis asi on enneagramm?
Enneagramm on põhjalik ja dünaamiline isiksusetüüpide süsteem, mis hõlmab üheksat selgesti eristuvat ja kardinaalselt erinevat mõtlemis-, tundmis- ja tegutsemismustrit. Mõiste „enneagramm“ tuleneb kreekakeelsetest sõnadest ennea, mis tähendab üheksat, ja gramma, mis tähendab märki või kujundit. Joonisel kujutatakse enneagrammi isiksusetüüpide süsteemi üheksatipulise tähena ringi sees.
Kõik üheksa isiksusemustrit põhinevad eristuval tajufiltril ja sellega seotud emotsionaalsel energial, mis omakorda ühildub sellega, mil viisil meie neuronid toimivad vastavalt saadud informatsioonile ja selles sisalduvale energiavoole. Need mustrid määravad, millele mingi isiksusetüübi esindaja tähelepanu pöörab, millele suunab oma energia ja kuidas käitub.
Iga üheksa mustri aluseks on mingi põhiline suundumus või veendumus, mida me elus hakkama saamiseks ja rahuloluks vajame.
Igaüks meist on kujunenud ühe mustri järgi üheksast, et kaitsta mingit oma konkreetset aspekti, mida isiksuse kujunemise käigus oleme ohustatuna tundnud. Tehes kindlaks oma isiksusetüübi, saame endast tervikuna rohkem teada. Samuti mõistame paremini oma alateadlikke tegutsemismotiive.
Oma isiksusetüübi kindlakstegemine aitab inimesel oma elu paremaks teha. See aitab muuta viisi, kuidas suhtume endasse ja teistesse, niisamuti