Natside kuld ja hästi hoitud saladus. Marcus Wallén

Natside kuld ja hästi hoitud saladus - Marcus Wallén


Скачать книгу
on>

      Marcus Wallén

       Natside kuld ja hästi hoitud saladus

      Originaali tiitel:

      Marcus Wallén

      Naziguldet och de invigdas hemlighet

      Albert Bonniers Förlag

      2019

      Toimetanud ja korrektuuri lugenud Kadi-Riin Haasma

      Copyright © Marcus Wallén, 2019

      First published by Albert Bonniers Förlag, Stockholm, Sweden Published in the Estonian language by arrangement with Bonnier Rights, Stockholm, Sweden and Banke, Goumen & Smirnova Literary Agency, Sweden

      Kaanekujundus © Nils Olsson, OINK

      Kaart © Anna Torsteinsrud

      © Tõlge eesti keelde. Kadri Papp, 2020

      ISBN 978-9985-3-4969-4

      e-ISBN 9789985351178

      Kirjastus Varrak

      Tallinn, 2020

      www.varrak.ee

      www.facebook.com/kirjastusvarrak

      Trükikoda OÜ Greif

      Pühendatud Ian Sayerile

      Sissejuhatus

      Haus Hohe Halde, Gsteigstrasse 38, Garmisch-Partenkirchen, Saksa Alpid, 24. augustil 1945.

      Mehed toas olid nii erinevad, kui veel olla sai.

      Ometi sidus neid suur ühine saladus.

      Sõda oli kolm ja pool kuud tagasi lõppenud.

      Nad viibisid suures nooblis majas järsult tõusva tänava lõpus Garmisch-Partenkircheni vanas kuurordis, mis oli maailmakuulsaks saanud tänu üheksa aastat varem toimunud olümpiamängudele. Siit avanes imeline vaade suusanõlvadele, tohututele mägedele teisel pool orgu ja orus asuva kena väikese alpilinna katuseharjadele.

      Majas elas peenem rahvas. Mõnikord kostis suure maja teistest otstest summutatud hääli või kolistamist. Villa oli inimesi tuubil täis. Krahvid ja parunid, pererahva lähemad ja kaugemad sugulased mujalt Saksamaalt olid koos oma teenijatega siia põgenenud.

      Seltskond oli kogunenud ühte tuppa.

      Räägiti vähe, kuid kaks asja olid selged. Tuppa kogunenud olid silmanähtavalt närvis. Nad ootasid külaliste saabumist.

      Asjassepühendatud nihelesid ebamugavust tundes.

      Seltskonna juht oli pikk, hõredate juustega neljakümnele lähenev mees.

      Mehest õhkus ühtaegu nii soojust kui ka jahedust, temas oli loomupärast autoriteeti. Ta oli juhtinud mehi veristes võitlustes üle terve Euroopa. Keha oli kaetud armidega, need olid mälestused kuulidest, mis olid tabanud, kuid mitte tapnud. Mõnikord piinasid teda tugevad valud ja reuma. Puhas ime, et ta üldse veel elus oli.

      Pikk sõda võis küll möödas olla, kuid kõrge laubaga mehel oli ees viimane, isiklik lahing. Kolonel Franz Pfeifferi, sõjakangelase ja legendaarse Saksa alpiküti jaoks oli mängus väga palju. Mitte üksnes tema sõjameheau, vaid võib-olla kogu tulevik.

      Suve jooksul oli ta olnud üks tagaaetumatest meestest okupeeritud Lõuna-Saksamaal. Tal õnnestus tabamist tükk aega vältida. Ameerika sõjaväepolitsei jaoks oli ta kummitus, kes suutis õhku haihtuda. Seda oli juhtunud rohkem kui üks kord.

      Põhjus, miks okupatsioonivõimude agendid koloneli kätte tahtsid saada, oli lihtne. Teati, et Franz Pfeiffer oli Saksa riigipanga viimased varad, kulla ja valuuta, salajasse kohta peitnud. Kolmandat Reich’i enam ei eksisteerinud, nüüd kuulus kuld neile riikidele, keda natsid olid röövinud.

      Sel päeval pidi tema lindpriius lõppema. Kui kõik läheb nii, nagu Franz Pfeiffer lootis, on tema nimi peagi puhtaks pestud ja ta vabaneb süüdistustest. Vähe sellest, ka koloneli sõbrad, kes on koos temaga sellesse kummalisse afääri mässitud, pole siis enam kahtlusalused.

      Franz Pfeifferi kõrval istus veel üks baierlane, mõjukas SS-i ohvitser.

      Sõbrad kutsusid tumedajuukselist ja atleetliku kehaehitusega Friedrich Rauchi Fritzuks. Franz Pfeiffer oli üks neist, kes seda hüüdnime kasutas. Kaks meest olid juba varasemast tuttavad, nad kohtusid esimest korda Berchtesgadeni linnakeses Baieri kagunurgas, kolmekümnendatel aastatel ja sõja ajal sakslastele väga olulises kohas.

      Ka Friedrich Rauch oli mingis mõttes sõjaväelane. Lühikest aega võitles ta Relva-SS-i ühes kõige kurikuulsamas üksuses, Leibstandarte SS Adolf Hitleri diviisis.

      Tükk aega enne seda oli ta olnud politseinik ja Hitleri üks esimesi pooldajaid. Friedrich Rauch oli sündinud Münchenis, linnas, mida nimetatakse natsipartei hälliks. Nooruses oli ta tulevase füüreriga õlg õla kõrval verises nn Õllekeldriputšis võidelnud. Natsid ei unustanud kunagi noormehe panust, ehkki tänu tuli tal oodata Hitleri võimulesaamiseni.

      Viimastel aastatel oli SS-i ohvitser ja politseinik elanud Berliinis ja teeninud riigikantseleis, vastutades seal füüreri isikliku turvalisuse eest.

      Nüüd oli diktaator surnud ja Friedrich Rauchi pikk ning vaevaline, pealinnast alguse saanud reis hakkas lõpule jõudma, see oli alanud juba peaaegu pool aastat varem nõunikuna salajase, kuid väga hinnalise saadetise juures.

      Kas just Friedrich Rauchi salasoovitused ja nähtamatu käsi oli juhtinud riigipanga aarde ühte kindlasse suunda, otse tema vana sõbra Franz Pfeifferi sülle?

      Hubert von Blücher võis seltskonnas küll kõige noorem olla, kuid tema kohalolek oli toas tuntav. Asjassepühendatutest oli tema aura kahtlemata kõige tugevam. Suurilmakommetega harjunud aristokraat oli pikk ja nõtke, tema isa oli niihästi Rootsis kui ka Soomes töötanud diplomaat.

      20-aastane Hubert von Blücher sündis Stockholmis, ta oli 20. sajandi algusaastate kõige kuulsama rootslase Sven Hedini ristipoeg.

      See päev, 24. august 1945, oli oluline ka võluva nooruki jaoks. Ta tahtis purustatud Saksamaalt lahkuda ja uuesti õppima asuda, soovitatavalt Rootsis. Selle eelduseks oli aga, et uue võimuga ameeriklastega, ei jääks midagi hämarat pooleli. Nagunii on Saksamaalt lahkumine piisavalt raske.

      Praegu oli õige hetk, säärast võimalust ei pruugi enam kunagi tulla. 20-aastane Hubert von Blücher oli õnnemängija, kes mõistis tekkivaid võimalusi ära kasutada. Noorest east hoolimata oli ta seltskonnas üks väheseid, kel oli äri- ja kauplemissoont.

      Sel korral oli aga okupatsioonivõimudega kauplemise eest hoolitsenud mägijalaväe ooberst Franz Pfeiffer.

      Diil oli põhimõtteliselt valmis.

      Ohvitser, keda nad ootasid, oli ameeriklane või õigemini saksa päritolu ameeriklane, kes sõja viimasel aastal töötas Ameerika armee mõjuka kindrali lähikonnas. Ohvitser ja tema saatjad olid teel Haus Hohe Haldesse, et viia kaasa tohutul hulgal kortsus dollareid, mis asjassepühendatud pidid talle trellide taha sattumise vältimiseks üle andma.

      Raha oli osa Saksa riigipanga varast, valuuta, mis oli sõja lõpus viidud Saksa Alpidesse peitu koos kulla ja võib-olla ka juveelidega, mille langemist liitlaste kätte natsid tahtsid vältida.

      Raha oli aardest veel ainsana alles. Aga kuidas sattus see Haus Hohe Haldesse, linna ühte kõige peenemasse majja? Miks oli see usaldatud asjassepühendatutele, väikesele kirevale seltskonnale, riigipanga aarde viimastele valvuritele?

      Ja mis oli Sven Hedini ristipojal sellega tegemist?

      See on pikk lugu, mis algab 1924. aasta detsembris, talvise aja kohta ebatavaliselt soojas Stockholmis.

      Ees on kohtumised varaste, mõrvarite, korrumpeerunud ohvitseride,


Скачать книгу