На кожум’яках. Іван Нечуй-Левицький
hasis> – їх дочка.
Горпина Корніївна Скавчиха – сестра Євдокії Корніївни, перекупка, вдова; перепродує яблука.
Оленка – її дочка.
Свирид Йванович Гострохвостий – цилюрник.
Настя
Ольга – Євфросинині приятельки, панни.
Варвара
Химка – Рябкова наймичка.
Педоря – Горпинина поденщиця.
Марта, Бублейниця.
Орина, Башмачниця
Меронія – печорські міщанки, були послушницями.
Магдалина
1-й митрополичий бас.
2-й митрополичий бас.
Беркой Волько – жиди, процентщики.
Міщанки, шафери, міщани та катеринщик.
Дія діється у Києві, на Кожум'яках.
Гострохвостий та Євфросина трохи закидають по-руській.
ДІЯ ПЕРША
Світлиця Сидора Свиридовича Рябка з міщанською обставою. Одні двері – в кімнату, другі – в пекарню. Дія діється в неділю по обіді.
ВИХІД 1
Євдокія Корніївна сама.
Євдокія Корніївна (сидить коло стола і позіхає). Сидоре Свиридовичу! Сидоре Свиридовичу! Чи ти оце й досі спиш? Вставай вже, бо швидко до церкви задзвонять на вечерню. Ходи сюди та посидь коло мене. Нудьга мене бере, Сидоре Свиридовичу! Чи ти чуєш?
Сидір Свиридович (обзивається з кімнати). Чи то ти мене кличеш, Явдоню? Ось зараз вийду, моя голубко, тільки трохи прочумаюсь та потягнуся разів зо два. Вже й скучила за мною! (Виходить з кімнати і сідає коло жінки.)
ВИХІД 2
Євдокія Корніївна і Сидір Свиридович.
Євдокія Корніївна. Авжеж скучила.
Сидір Свиридович. Бо давно пак бачились: як у горосі та й досі…
Євдокія Корніївна. Я тут сиділа, сиділа, вже все передумала, вже й богу молилась.
Сидір Свиридович. Скучила, старенька, за мною, як голубка за голубом? Га? А ми таки, Явдоню, прожили вік, як ті голуб'ята в парці. Як я тебе не бачу, то й сум мене бере!
Євдокія Корніївна. Добрий сум! Пішов собі в кімнату та й хропе, аж кімната дрижить, а я тут сама сиджу. Нема до кого й слова промовити.
Сидір Свиридович. А чи пам'ятаєш, Явдоню, як я присватувався до тебе! Як тоді вертівся коло тебе.
Євдокія Корніївна. Ще б пак не пам'ятала! На всі Кожум'яки не було тоді такого вертуна, як ти.
Сидір Свиридович. А чи пам'ятаєш, як я тупцяв кругом тебе! Я до неї і звідтіль, і звідсіль, а вона тільки було спідню губу копилить.
Євдокія Корніївна. Що копилила, то копилила, бо знала навіщо. А правда, я тоді таки добре виварила тобі воду, аж чуб був мокрий.
Сидір Свиридович. Ой ви, жіночки ви капосні! До смерті згадуєте, як водили нас. Але таки довуркотався. Гулю, гулю, моя старесенька!
Євдокія Корніївна. Коли б ти тільки не був трохи вередливий… я б з тобою зовсім щасливо дожила віку.
Сидір Свиридович. Якби пак я взяв за тобою те придане, що обіцяв твій покійний батько, то, може б, і не був такий вередливий.
Євдокія Корніївна. і годі вже тобі згадувати.
Сидір Свиридович. А якби, стара, оце було твоє придане, то наша дочка мала б тепер зайву сотеньку карбованчиків собі на придане. А нашій Євфросині треба багато грошей: вони в нас не прості, вчені – не дурно ж вчились аж три місяці в пансіоні.
Євдокія Корніївна. Авжеж! Що вже викохали доню, то викохали на всі Кожум'яки. Та вже, сказати правду, час би їй і заміж іти.
Сидір Свиридович. Авжеж час. Але що ж то за доню ми викохали! На всі Кожум'яки!
Євдокія Корніївна. і на всю Глибочицю. Що сказати правду, коли нікого нема в хаті, то наша Євфросина така гарна, як я колись була: в неї якраз такі карі очі, такі чорні брови, як у мене. В неї ввесь хист мій!
Сидір Свиридович. Авжеж гарна: все гарне, тільки в неї ніс такий… трохи ніби довгий чи гострий… трохи такий як у чорногуза. Ой, коли б не почула! (Оглядається.)
Євдокія Корніївна. От і вигадуєш, старий, таке, що ні до бога, ні до людей. Який же в неї ніс?
Сидір Свиридович. Такий достоту, як і в тебе! Як ми бралися, то я тебе дуже кохав, дуже кохав, але через твій ніс, старенька, я загаявся з сватанням, може, на місяців зо три або й чотири. Тепер можна все сказати.
Євдокія Корніївна (сердиться). Оцього я вже не люблю! Оце вже ти вередуєш. Який же в мене ніс? Здається, такий, як і в усіх людей. Коли вже на правду пішло, то й я признаюсь, що й твоя верхня губа тоді була не дуже тоненька: таки така, як німецька ковбаса. Признатись, і я довго думала, поки тебе полюбила.
Сидір