Зачароване місце. Микола Васильович Гоголь


Зачароване місце - Микола Васильович Гоголь


Скачать книгу

      ЗАЧАРОВАНЕ МІСЦЕ

      Зачароване місце

      Билиця, розповідана дяком ***ської церкви

Переклад Лесі Українки

      Їй же богу, надокучило вже розказувать! Та що ви думаєте? справді обридло: розказуй та й розказуй — і одчепитись не можна! Ну, добре, я розкажу, тільки вже, їй-богу, в остатній раз!

      Егеж, от ви балакали про те, що чоловік може перемогти тую, не тут згадуючи, нечисту силу. Воно, звичайно, так, себто, коли поміркувати добре, бувають на світі всякі пригоди… одначе, не кажіть сього: схоче заморочить диявольська сила, то заморочить, їй-богу, заморочить! От послухайте. Нас всіх у батька було четверо; я тоді був ще зовсім дурень — звісно, було всього років з одинадцять; от неначе зараз пам’ятаю, що якось поліз рачки та став брехати по-собачому, а батько посварились на мене, покивали головою та й кажуть: «Ой, Хомо, Хомо! тебе вже от женити пора, а ти дурієш, як те молоде лоша!»

      Дід був ще тоді живий і, нехай йому легенько згадається на тім світі, на ноги був доволі міцний. Було задумає… е, та що ж так розказувать?! Один цілу годину вигрібав жар на люльку, другий побіг чогось за комору. Що ж справді! — сказать би хто неволив, а то ж самі намоглись. Коли слухать, то слухать!

      Батько ще з ранньої весни повезли тютюн у Крим продавати — не пам’ятаю тільки, дві чи три хури навантажили; тютюн був тоді в ціні. З собою взяли брата мого, так років три йому було, — бачите, щоб привчивсь зарані чумакувати. Ми й зостались ото: дід, мати, я, брат та ще брат. Дід засіяв баштан, саме при шляху, та й жити перебравсь у курінь; взяв він і нас до себе — ганяти горобців та сорок на баштані. Для нас се було, не можна сказать, щоб погано: було за цілісінький день стільки наїшся тих огірків, динь, ріпи, цибулі, гороху, що в животі, їй-богу, неначе півні кукурікають! Ну, воно ж зате і користь велика: проїжджачі товчуться шляхом, кожному заманеться поласувати кавуном чи динею; а з близьких хуторів було нанесуть на обмін курей, яєць, індиків… Добре було життя!

      Отже ж, дідові більш усього було втішно те, що чумаків було проїде щодня возів з п’ятдесят. Народ, знаєте, бувалий, почне розказувати — то тільки слухай; а дідові се все одно, що голодному галушки. Інший раз було зустрінеться з давніми знакомими (діда вже всяк знав), — то вже самі здорові знаєте, що буває, коли зберуться старі: та-ра-ра, та-ра-ра, отоді та отоді, таке-то та таке було… Ну, і почнуть — згадають бог зна колишнє!

      Раз якось — ну от, справді, неначе тепер діялось, — сонце вже повернуло на захід, дід ходив по баштану та скидав лист з кавунів (бачте, понакривані були, щоб не попеклись на сонці).

      Коли я глянув та й кажу братові: «Дивись, Остапе, он чумаки їдуть!»

      «Де чумаки?» — мовив дід, зводячись; він саме значив велику диню, щоб часом хлопці не з’їли.

      Шляхом їхало возів шість. Попереду йшов пристаркуватий чумак, уже з сивими вусами. Не дійшовши ступнів, як би вам сказать, може, з десяток, він спинивсь та до діда:

      «Здоров, Максиме! от дав бог побачитись!» Дід прижмурився, пізнав. «А, здоров! здоров! звідки бог несе? І Болячка тут? Здоров, здоров, брате! Що за дідько! та тут усі: і Печериця! і Ковелик! і Стецько! Здоров!» — «А, га, га!., го, го!…» і почали цілуватись!

      Волів розпрягли та пустили на попас: вози зоставили при дорозі, а самі сіли очертом у гурт та запалили люльки. Але де вже тут до люльки! — за приповістками та за теревенями навряд чи й по одній досталось. Після полудня дід почав приймати гостей динями. От, кожний, узявши по дині, обчистив її гарненько ножиком (народ, бачте, все такий, що був у бувальцях, знав уже, як що їсться у світі, — хоч би й зараз за панський стіл здатні сісти); еге, — так обчистивши гарненько, проткне кожен у дині пальцем дірочку, вип’є той кисіль, та далі ріже шматочками і їсть.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQEASABIAAD/2wBDAAMCAgMCAgMDAwMEAwMEBQgFBQQEBQoHBwYIDAoMDAsK CwsNDhIQDQ4RDgsLEBYQERMUFRUVDA8XGBYUGBIUFRT/2wBDAQMEBAUEBQkFBQkUDQsNFBQUFBQU FBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBT/wAARCAMeAjoDAREA AhEBAxEB/8QAHQAAAwACAwEBAAAAAAAAAAAAAAECAwYEBQcICf/EAFwQAAIBAgQDBQQHBAcEBQgG CwECEQAhAxIxQQQFUQYHImFxEzKBkQhCobHB0fAUI1LhCRUWM2Jy8RcYJIImQ1NjsyU0NnN1g5Ki NTdERXR2k7QnOFZkhMOUo7L/xAAaAQEBAQEBAQEAAAAAAAAAAAAAAQIDBAUG/8QANREBAAIBAwIE BQMEAQUAAwAAAAERAgMhMRJBBFFhcRMVMlKhFCJCM4GRsSMFNMHR8CRT4f/aAAwDAQACEQMRAD8A +xScpO89Rv0r6T8MUkCb3vAO+lAReJyg3kdaAZ5QgCWOkm9AgASqwSxEdIoHLZoLQLn1oMZxGJ97 7NRRLSWBIOUG+kaUZ5VoAxPoY/W9VfcfWIAEgwTGtC9zHiIJNxoRpUX3SfCPCDA0Ma1U9IB8LZtT 13onCcZ1kai2sRQmkznNjm3+yhdnObLFvrRrUOaBXxmAFK6Xqp3Qx1Fp/GrSWsGDFSlTBBzLIgaA 1fQ9YSXAXUj40pLDHM0sVykAWF6pM2Q8RIFx8oolERJBWVHU2j1ogYKJI21maL7DL7NdBcT6/wAq JwC2WA0yRPqaKxHE8atBECI86JZ3BEzJst9KJyUkN/EBaY+NBUSAZg6kDeigkHUwNQpNiKFMQxMr ECIiw1onAEpJYSpOo01oJDNkk2m0nrRDEkwDrJ8z1oG8IQAJkiSNvOhJTm+qRAoqWUZi2XxdRREl iVbKArG2syKrMp9xQIFo1tFQ4ZCJDEkZtTIocpYyD4QTY+tGmOAskTliCOlGCJYD7QDVhAEVlXKc pAsT+r07m3YOPCFIvIOkk0XlDMJNmA6iobQWcFQTeTe1apLuBMkB2AEyCfupE2nuRzAtcSL62qhZ ixlRciSL/LpUOSbEMKLqq6kaipRdcEZg+HxARE3rTM2Tt4bf5SImPjQmSgKSbhRMsdPhRRiLezKr G4U1LKRYzFjufOqkguQwDD4Rr/OiWZJEFok9b/GgmSBYA3tbU0KlIzFx53nyoXRHLH8RJ1NAluxP n+oohklw28idZPnReQQBraOu9BJgNfTU0AzQUDAekUQGU3Ok33oIZmdWAm21FDAhSZOY2npRFDGY AAYlvSg3RXsQQZFpiuT6Qk6EA2+2oBfFYETG2lFDGDA1nwmiI9pETcxExoKJZEXkydbneqhSG0Ot 9JNAwcoAsSdSdvOi8IHSQV0ojIDMwZZqipksIuTrRBEMLkxExVO
Скачать книгу