Mehaaniline kohtumõistmine. Aleksandr Kuprin


Mehaaniline kohtumõistmine - Aleksandr Kuprin


Скачать книгу
n>

      MEHAANILINE KOHTUMÕISTMINE

      Kubermangu aadlikonvendi suure, kahe akendereaga saali loožid, parter ja rõdud olid viimse võimaluseni inimesi täis kiilutud, kuid sellest hoolimata pidas publik sellist vaikust, et kui kõneleja tegi pausi lonksu vee rüüpamiseks, oli kõigile kuulda, kuidas üksik hiline kärbes vastu aknaruutu peksleb.

      Daamide valgete, roosade ja helesiniste õhtutualettide, nende kaunite paljaste õlgade ja õrnade peakeste vahel särasid mundrite kuldtikandid, mustendasid frakid ja kullendasid peenenarmalised paletid.

      Kõneleja, rahvahariduse ministeeriumi mundris pikakasvuline, kõhn mees, kelle kollane nägu näis koosnevat üksnes mustast habemest ja läikivatest mustadest prillidest, seisis poodiumil, toetudes käega lauale.

      Kuid publiku tähelepanelikud silmad olid suunatud mitte temale, vaid mingile kummalisele, massiivsele, inimese kasvust märksa kõrgemale, purjeriidega kaetud, alt laiale ja ülalt kitsale riistapuule, mis kõrgus halli püramiidina siinsamas poodiumil otse rambi ääres.

      Kui kõneleja oli janu kustutanud, köhis ta hääle puhtaks ja jätkas:

      «Resümeerin lühidalt kõike varemöeldut. Niisiis, mis me näeme, mu daamid ja härrad? Me näeme, et hinnete, autasude ja teenetemärkidega ergutamise süsteem arendab ühtedel kadedust ja pahatahtlikkust ning teistel soovimatut tigestumist. Pedagoogilised manitsused kaotavad oma jõu sagedase kordamise tõttu. Panna õpilasi põlvili nurka, näoga seina poole, seinakella juurde, laelambi alla ja nõnda edasi osutub sageli mitte hoiatavaks eeskujuks teistele õpilastele, vaid millekski üldise lõbusa meelelahutuse, naerutekitava palagani taoliseks. Kartserisse panek on vaidlematult kahjulik, rääkimata sellest, et selle läbi läheb kasutult kaduma õppetööks ettenähtud aeg. Sunniviisiline töö riisub sellelt tema kõrge, püha mõtte. Näljaga karistamine mõjub kahjustavalt aju vastuvõtlikkusele. Koolivaheaegadel kojusõidust ilmajätmine kinnistes õppeasutustes ainult tigestab õpilasi ja kutsub esile vanemate rahulolematuse. Mis jääb siis üle? Välja heita andetu või ulakas nooruk koolist, pidades meeles pühakirja, mis soovitab parem maha raiuda pahandust tegev ihuliige, kui et terve keha hukka läheks? Jah, niisugune abinõu on pahatihti niisama paratamatu, nagu kahjuks on paratamatu surmanuhtlus mistahes hästi korraldatud riigis. Kuid enne kui pöörduda selle viimase äärmise abinõu poole, otsigem…»

      «Aga naha peale anda?» ütles esimeses reas istuv kohalik komandant, hallipäine, paks, kurt vanamees sügava bassihäälega ja kohe klähvis tugitooli alt vihaselt ja kähedalt mops.

      Kindral käis igal pool, kaasas jalutuskepp, kuulamistoru ja vana hingeldav mops.

      Kõneleja paljastas armastusväärselt hambad ja tegi kummarduse.

      «Ma ei kavatsenud väljendada nii lühidalt ja kindlakujuliselt, kuid peajoontes on tema ekstsellents minu mõtte ära aimanud. Jah, lugupeetud daamid ja härrad, me pole veel kõnelnud ühest heast, vanast, põlisest vene abinõust – ihunuhtlusest. Ometi on ta oma rahvustunde, patriotismi ja sügava usu poolest jumala ettemääramisse tugeva suure vene rahva ajaloo vaimu enda lahutamatu osa! Juba apostel ütles: «Missugune poeg see on, kellele isa hirmu ei anna?» Keskaegse kirjanduse unustamatu mälestis «Domostroi» soovitab isaliku kindlusega sedasama. Tuletagem meelde meie geniaalset tsaari-reformaatorit Peeter Suurt ja tema kuulsat malakat. Tuletagem meelde surematu Puškini mõttesalmi, kes hüüdis:

      Meil põlvkond, mida varem elas,

      seda rohkem turjal tantsis kepp…

      Tuletagem lõpuks meelde meie imetlusväärset Gogolit, kes lausus tavalise, lihtsameelse pärisorjast teenri suu läbi: «Talupojale peab vitsu andma, sellepärast et talupoeg on ülekäte läinud…» Jah, mu härrased, ma kinnitan julgelt, et vitsanuhtlus karistusvahendina läbib punase niidina kogu hiiglasliku vene ajaloovoolu ja juurdub vene omapära kõige sügavamas olemuses.

      Kuid tungides mõttes minevikku ja osutudes niimoodi konservatiiviks, sammun ma, lugupeetud daamid ja härrad, siiski avasüli vastu kõige liberaalsemaile humanismi esindajaile. Ma tunnistan avameelselt ja valjuhäälselt, et ihunuhtluses niisugusel kujul, nagu seda senini on praktiseeritud, on palju solvavat karistuse saajale ja alandavat karistuse täideviijale. Ühe inimese otsene vägivald teise inimese kallal kutsub paratamatult esile mõlemapoolse vihkamise, hirmu, ärrituse, kättemaksuhimu, põlguse ja viimaks äärmiselt kahjuliku vastastikuse kangekaelsuse kuritöös ja karistuses, mis võib minna mingi loomaliku iharuseni. Niisiis, te ütlete, mu härrad, et ma ei tunnista kehalist karistust? Jah, ma ei tunnista, kuid ainult selleks, et seda uuesti aukohale asetada, asendades inimese masinaga. Pärast aastaid kestnud tööd, mõtisklusi ja katseid töötasin ma lõpuks välja mehaanilise kohtumõistmise idee ja teostasin selle, kas hästi või halvasti – jäägu see lugupeetud koosolijate otsustada.»

      Kõneleja andis peanoogutusega märku sinna külge, kus asjaarmastajate etenduste päevil asetsesid kulissid. Kohe ilmus poodiumile vahva vurrukas vanemvalvur ja tõmbas kiire liigutusega presendi kummaliselt, rambi juures seisvalt riistapuult. Koosviibijate silme ette ilmus uute metallosade särades masin, pisut sarnane nende automaatkaaludega, mis pannakse välja vabaõhu-lõbustuskohtades publiku kaalumiseks viie kopika eest, ainult keerukama konstruktsiooniga ja mõõdetelt märksa suurem. Aadlikonvendi saalist lendas läbi imestusohe, pead hakkasid vasakule ja paremale pöörduma.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQEASABIAAD/2wBDAAICAgICAQICAgIDAgIDAwYEAwMDAwcFBQQGCAcJCAgHCAgJCg0LCQoMCggICw8LDA0ODg8OCQsQERAOEQ0ODg7/2wBDAQIDAwMDAwcEBAcOCQgJDg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg4ODg7/wAARCAMgAjYDASIAAhEBAxEB/8QAHgABAAEEAwEBAAAAAAAAAAAAAAcDBAYIAgUJAQr/xABpEAABAwMBBQMFCwULBA0KBAcBAAIDBAURBgcSITFBCBNRFCJhcfAJFTIzNFJygZGx0RYjQnShFxkkNlWTs8HC0tNiZJWyJzc4OUNzdYKDhbTh8RglKURTVFdlhJRWY5KkKDVFR6Kjw//EABsBAQACAwEBAA

Скачать книгу