Gurmaanide köök viie tiibetlasega. Devanando Otfried Weise
, Jenny Frederiksen
Gurmaanide köök viie tiibetlasega
Eessõna
Kallid lugejad!
Mõni aeg tagasi tuli meie juurde proua H, neljakümnendate keskel naine. Pärast seda, kui ta oli aastaid tulutult erinevaid dieete katsetanud, oli ta lõpuks poolteist aastat tagasi otsustanud taimse toortoidu kasuks, mille põhimõtteid ta oli märkimisväärse järjekindluse ja auahnusega järginud, nagu ta meile teatud uhkusega hääles jutustas. Vaatamata sellele ei tundnud ta end sugugi vitaalselt, ja eriti häiris teda see, et terve rida tülikaid kaebusi, mis algul kadusid, olid jälle tagasi tulnud. Tal oli probleeme neerudega…
Ta ei paistnud sugugi rahul olevat, kui ta nii, täiesti kõhnununa, meie ees istus ja oma muredest rääkis. Tema sõnades võis kohati aimata isegi alateadlikku agressiivsust. „Näete ise,“ ütles ta, „ma toitun juba pikka aega kõige optimaalsemal viisil ning ometi ei tunne ma end paremini kui varem, pealegi ei ole mul oma praeguse figuuriga meeste juures enam mingit lööki. Peale selle on mul pidevalt külm. Söön viimasel ajal suurel hulgal kuivatatud puuvilju, pähkleid ja avokaadosid – kuid ometi ei võta ma kaalus juurde.“
Küsisime temalt: „Kas olete kunagi sellele mõelnud, et hea tervise aluseks on ka rahulolu? Peate mõistma, et te ei tohi oma soove ja vajadusi alla suruda, ka mitte, nagu te ütlete, „optimaalse“ toitumise huvides?“
„Jah,“ vastas naine, „aga ma olen mitmest raamatust lugenud, et toortoidu järjekindel tarvitamine lahendab kõik probleemid.“
Pakkusime talle teed ja panime maheda muusika mängima. Siis küsisime: „Kas suudate endale ette kujutada, et metsatööline, muusik, koolilaps, rauk, uljaspea ja melanhoolik vajavad kõik ühesugust toitu?“
„Jah, aga,“ kordas ta, „seedimise koha pealt on ju kõik võrdsed, ja kui toortoit on inimesele kõige parem, siis peab see ju kõigile hea olema.“
„Miks see siis aga teile nii ei mõju, nagu oleksite soovinud?“ küsisime meie. „Ka inimeste seedimine on väga erinev ja neil on erinevad vajadused. Nendega tuleb arvestada. Toortoidul on küll tugev ravitoime, ent kõigile ei ole selle tarvitamine pikka aega järjest ainsa toiduna piisav. Olete selgelt üle pingutanud.“ Ta neelatas.
„Kui teie keha, eriti juhul, kui külmetate, vajab sooja suppi või näiteks hautatud köögivilja karrikastmega, on tal sellest ka kasu, kui sööte neid toite sisemise veendumusega, et teete endale tõepoolest midagi head, midagi vajalikku, kuna jälgite oma keha signaale ja oma tundeid.“
„Sellele olen ma ka mõelnud,“ lausus naine pärast pikka pausi. „Ma lihtsalt ei suuda enam võidelda. Pean kogu aeg valvel olema. Kuhu ma ka astun või kus seisan, ikka ma erinen teistest. Ma pole kunagi elus nii seltsimatu olnud. Olen täiesti isoleeritud.“
„Kui soovite midagi sooja süüa ja sellega oma toortoidumenüüd täiendate, ei tee te pattu,“ ütlesime meie. „Pole mõtet südametunnistusepiinu tunda. Jälgige oma keha ja tehke seda, milliseid signaale teie keha teile annab – ja tundke mõnu. Siis pakub toit rõõmu, armastust ja rahulolu. Alles seejärel hakkab teil üldjoontes hästi minema.“
Oli möödunud pool aastat, kui proua H helistas. „Ma tunnen suurt kergendust,“ ütles ta, „lõpuks ometi ei pea ma võitlema – ei enda ega mind ümbritseva maailmaga. Olen leidnud endale sobiva, harmoonilise toitumisviisi – toore ja keedetud toidu osakaalu määran iga päev ise. Tunnen end seejuures oivaliselt. Saan nüüd oma tunnetega hakkama. Tänan teid.“
Teie autorid
1. Sissejuhatus
Ehk olete juba kunagi mõelnud, miks viie tiibetlase harjutused on nii tõhusad ja populaarsed. Vastus on lihtne: liigutuste kombinatsioonid on hästi läbi mõeldud ja neid on lihtne teha. Peaaegu iga inimene saab nendega hakkama ja suudab neid pika aja vältel sooritada. See on ka vajalik, sest eesmärgiks ei ole ju kiired, pinnapealsed, nagu imeväel saavutatud tulemused, mis kaovad sama kiiresti, vaid aluse loomine tugevale tervisele ja üldisele heaolule pikaks ajaks. Juba pärast lühiajalist katsetamist saab neile, kes neid harjutusi regulaarselt teevad, selgeks, et edu saab oluliselt suurendada, kui järgida samal ajal ka toitumisnõuandeid, mida harjutuste juurde jagatakse.1 Oleme teie jaoks originaalraamatu ja selle juurde kuuluva lisa „Erfahrungen mit den Fünf »Tibetern«“ (Kogemused viie tiibetlasega) alusel üksikasjaliselt välja toonud toitumise põhimõtted ja soovitused nende igapäevaseks elluviimiseks. Ka nendel, nagu viiel harjutuselgi, on inimese kehale imekspandav ja märkimisväärne mõju, nii vahetult kui ka pikaajalises perspektiivis.
Ka tervislik toit peab olema maitsev!
See ei ole tavapärane kokaraamat ega ka õpetus uuest imedieedist, vaid kindlal alusel rajanev, põhjalikult läbiproovitud retsepti- ja toitumisraamat 20. sajandi kiire elutempoga arenenud tööstusmaade inimestele – niisiis meile ja teile. Raamatu aluseks on toitumispõhimõtted raamatutest „Die fünf „Tibeter“ (Viis tiibetlast) ja „Erfahrungen mit den Fünf „Tibetern“ (Kogemused viie tiibetlasega). See on mõeldud nüüdisaegsetele inimestele, kellel on vaja kogu aeg võidelda, pidevat edu saavutada, ning kes isikliku vastutusega tahavad individuaalsete, neile sobivate tulemusteni jõuda. Raamat sisaldab umbes 144 retsepti, mille järgi on kerge toite valmistada. Need toidud pakuvad teile mitte ainult tõelist rahuldust ja rohkem hõrgutavaid maitseid kui traditsioonilised tööstusmaade toidud, vaid varustavad teid optimaalselt vajalike toitainetega ja hoiavad teid tervena.
Oma Müncheni gurmee-einelauas Gourmet’s Garden pakume neid värskeid, oivaliselt maitsvaid ja tervislikke roogasid juba seitse aastat järjest iga päev ja meelitame sadu vaimustatud kliente eemale tavapärasest kiirtoidust.
Praktikas kergesti teostatav
Peale selle sisaldab raamat suurel hulgal omavahel kooskõlas olevat, praktiliselt kasutatavat teavet, mille ülesandeks on pakkuda ideid toiduainete loominguliseks kasutamiseks, toitude valmistamiseks ja köögis tegutsemiseks. Tervisliku toitumise põhialused aitavad teil avastada enda jaoks õige, harmoonilise toitumise, mis teeb teid, kui sooritate ka regulaarselt viie tiibetlase nime all tuntud harjutusi, terveks ja reipaks. Raamatu retseptide ja toitumise osa on omavahel kooskõlas – ei anta soovitusi, mis ei ole praktiliselt teostatavad. Sellele kõigele oleme loonud amüsantse tagapõhja ja rikastanud seda mõningaid roogasid puudutavate väikeste lugudega. Palume teil niisiis seda raamatut kasutada mitte ainult kiire abina köögis toidu valmistamisel, vaid ka lugemiseks jõudehetkedel. Et teile retseptide leidmine kergemaks teha, on need leheküljed eraldi tähistatud.
Täpne teave ja juhised
Paljud asjad, mida soovitame, saavad selgeks alles sissejuhatavatest peatükkidest. Näiteks olete valmis oma hommikusöögiharjumusi muutma või oma kliente täiesti uue toitudevalikuga üllatama vaid siis, kui saate aru, milleks see vajalik on. Kinkige endale niisiis veidi aega. Keha on hinge tempel, ja see tempel vajab hoolt ja õiget toitumist, kui tahame end hästi tunda.
Tavaliselt ei suudeta paremale eluviisile õiget lähenemisteed leida, eriti uuele toitumisviisile, kui ei ole täpseid juhiseid. Söömine kuulub ju meie harjumuste hulka, millest hoiame eriti tugevasti kinni – muutus võib osutuda sama raskeks, kui enda lahtirebimine emast või lapsepõlvest. Seepärast on kohe alguses abi praktilisest nõuandjast, kelle poole tekkivate küsimustega pöörduda. Seetõttu anname ülevaate toitumise põhitõdedest raamatu alguses ning valmistame teid nii ette järgnevate retseptide kasutamiseks.
Pikaajaline professionaalne kogemus
See raamat on kirjutatud toetudes meie pikaajalistele kogemustele loodusteadlaste, tervise- ja toitumisnõustajatena toitumis- ja kokanduskursustel, individuaalsetele nõustamistele ja pikaajalistele kogemustele kokkade ja taimetoitusid pakkuva gurmee-einelaua pidajatena, peoteenuste pakkujate ja Müncheni Schwabingi linnaosas asuva looduslike delikatesside poe Gourmet’s Garden omanikena. Raamatus olevad retseptid on meie pikaajalise praktilise ja teoreetilise koostöö tulemus.
Viie tiibetlase vaimus
Selles raamatus antud toitumisnõuanded, nagu te ehk arvata võite, ei ärgita teid sööma
1
Need nõuanded on järgmised.