Компанії майбутнього. Фредерік Лалу
такого, залежить від нашої здатності рухатися до розвиненіших форм свідомості й відповідно співпрацювати разом за новими методами, що можуть зцілити наші стосунки зі світом і усунути заподіяні нами збитки.
Компанії протягом еволюції
Частина 1
Ейнштейн якось чудово сказав, що проблеми не можуть бути розв’язані на тому самому рівні свідомості, на якому були створені. Можливо, нам треба дістати доступ до нового етапу розвитку свідомості, нового світогляду, заново відкрити людські організації. Декому думка про те, що суспільство може перейти до іншого світогляду і що з цього світогляду ми могли б створити принципово новий тип компанії, здасться самообманом.
А втім, це саме те, що вже відбувалося кілька разів в історії людства, і є елементи, які вказують на те, що інша зміна мислення й, таким чином, іще одна організаційна модель може бути просто за рогом.
Велика кількість науковців – серед них психологи, філософи, антропологи – проаналізувала шлях розвитку людської свідомості. Вони виявили, що протягом приблизно 100 000-річної історії людства ми пережили ряд послідовних етапів. На кожному етапі ми зробили стрибок у наших здібностях, що допомагали взаємодіяти зі світом – пізнавально, морально, психологічно. Існує один важливий аспект, на який дослідники досі звертали обмаль уваги: щоразу, коли людство пересувалося на новий етап, воно винаходило нову організаційну модель. Частина 1 цієї книги розповідає таку історію: яким чином еволюціонувала свідомість людства і як на кожному кроці ми винаходили нові моделі організацій. (Ті послідовні моделі все ще існують у наш час, отож цей історичний огляд допоможе розібратися в нинішньому різноманітті компаній і суті сьогоднішніх дискусій у галузі управління.)
І тут питання набуває особливої інтриги: психологія розвитку може багато що сказати про наступний етап людської свідомості, до якого ми тільки починаємо переходити. Цей наступний етап включає в себе приборкання власного его і пошук більш справжніх, корисніших способів буття. Якщо звернутися до досвіду минулого, то, переходячи до наступного етапу розвитку людської свідомості, ми також будемо створювати відповідну організаційну модель.
Емпіричне дослідження: чого нас можуть навчити новатори
Частина 2
Друга частина книги на практичних взірцях описує, як працюють компанії на цьому наступному етапі. Вийшло так, що майбутнє не просто не за горами, воно вже непомітно переходить у наш час. Протягом двох років я досліджував новаторські компанії, які вже в значній мірі почали працювати за новою організаційною моделлю відповідно до наступної стадії людського розвитку. Почавши досліджувати їх, я намагався відповісти на такі-от запитання:
Який вигляд мають і яке враження справляють організації, сформовані на новій стадії розвитку людської свідомості? Чи можливо вже описати їхню структуру, методи, процеси та культуру (іншими словами, осмислити організаційну модель)