Rikkaks saamise õpik III. Jaak Roosaare
_0add97ce-1ecc-552c-9c94-0db21479a491.jpg"/>
Käesolev raamat on mõeldud asjatundliku ja usaldusväärse teabe andmiseks käsitletaval teemal. Seadused ja regulatsioon muutuvad aja jooksul. Kuna iga situatsioon on erinev, siis otsene nõuanne peaks arvesse võtma konkreetset situatsiooni. Seetõttu soovitame lugejal konsulteerida enda nõustajaga enne reaalsete investeerimistehingute tegemist. Autor usub, et andmed, mis on esitatud selles raamatus, vastavad tõele selle kirjutamise hetkel. Samas ei võta autor mitte mingisugust vastutust vigade või eksimuste eest selles raamatus. Seda raamatut levitatakse kokkuleppel, et autor ei paku sellega professionaalset nõustamist. Autor ei vastuta käesoleva raamatu sisu kasutamise või rakendamise eest ja antud raamat ei ole mõeldud juriidilise nõuandena kellegi konkreetse probleemi lahendamiseks.
Autoriõigus: Jaak Roosaare ja Leguar Capital OÜ, 2014, 2018
Keel ja korrektuur: Maarja Vokk
Kujundus: Maria Roosaare
ISBN 978-9949-9893-2-4
ISBN 978-9949-9893-4-8 (epub)
Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
Sissejuhatus
Hoiad enda käes raamatut, mis võib muuta Sinu elu. Usun, et sellest õpikust on Sulle tõenäoliselt rohkem kasu kui teistest kooli ajal loetutest. Järgnevatel lehekülgedel õpetan Sulle, kuidas panna raha enda jaoks tööle nii, et Sina kontrollid raha, mitte raha Sind. Mida nooremalt Sa siit õpitud põhimõtteid rakendad, seda kergem on Sul rahaliselt vabaks saada. Öeldakse, et rikkaks saamiseks on vaja aega ja raha. Tegelikult on veel vaja ka teadmisi. Aega Sul on. Raha jõuad oma elu jooksul teenida küll ja küll. Teadmised aga leiad siit raamatust!
2012. aasta kevadel käisin ma keskkoolis õpilastele rääkimas rikkaks saamisest. Üritasin mulle antud 30 minuti jooksul seletada paari olulisemat põhimõtet – 50 protsendi klubiga liitumist, passiivse sissetuleku loomist, dividendide re-investeerimist – ja tundsin, et mida rohkem ma sellest räägin, seda vähem saavad õpilased minust aru. Sest koolides ei õpetata, kuidas rikkaks saada! Kui loeng oli lõppenud, tuli minu juurde matemaatikaõpetajast klassijuhataja ja tunnistas, et vaatamata erialale ei tea ta investeerimisest midagi – ja küsis, kas see riskantne ei ole. Vestlesime veidi ja õpetaja küsis minult, kas ma oskaksin talle soovitada mõnda õpikut, mis aitaks tal end selle teemaga kurssi viia. Lasin mõttes silmade eest läbi kümned ja kümned investeerimisteemalised raamatud, mida olin lugenud. Ometi ei osanud ma talle midagi konkreetset soovitada. Soovisin, et oleks olemas raamat nimega „Rikkaks saamise õpik“. Nii see raamat sündiski!
Esimene versioon „Rikkaks saamise õpikust” ilmus 2013. aasta kevadel ja vähem kui kahe aasta jooksul osteti seda enam kui 4000 eksemplari. Sain kümneid kirju inimestelt, kes olid tänu sellele raamatule saanud inspiratsiooni ja teadmisi, kuidas raha enda heaks tööle panna. Mitmed lugejad mainisid, et nad oleksid vajanud sellist raamatut palju-palju varem – vähemalt keskkooli, aga miks mitte ka juba põhikooli õpingute ajal. Tänu sellele oleksid nad praeguseks palju paremas rahalises olukorras. Sellest kasvas välja idee levitada käesolevat teost ka koolides ning tänu sponsoritele jagasime üle Eesti laiali enam kui 5000 õpikut. Usun, et tänu sellele on uus põlvkond rahaasjades oluliselt targem, kui oleme seda meie!
Raamatu eelmine trükk ilmus 2014. aastal ja 2018. aasta alguseks on „Rikkaks saamise õpikuid” kokku müüdud enam kui 15 000 eksemplari. Väikese Eesti mastaabis on see suur number. Sellest tuleneb ka suur vastutus. Nii olengi ma viimase kahe aasta jooksul näinud vaeva, et panna kokku just selline raamat, mida oleks tahtnud ise oma investeerimisteekonna alguses lugeda. Võrreldes 2014. aasta versiooniga leiad siit enam kui 100 lehekülje jagu uut materjali – intervjuusid, rohkem on pandud fookust eesmärkidele ja unistamisele ning juttu tuleb ka enesedistsipliinist. Raha on elus küll tähtis, kuid kaugeltki mitte kõige tähtsam. Sellest ka veidi laiem fookus.
Olen uuendanud ka kõik andmed ja näited 2018. aasta alguse seisuga. Nii on selle raamatu näol tegemist justkui iPhone’i uue mudeliga – lugemiseks kõlbab kindlasti ka 2014. aasta versioon, kuid parima kasutusmugavuse huvides tasuks eelistada 2018. aasta mudelit.
Soovin, et leiaksid siit raamatust inspiratsiooni ja julgust pealehakkamiseks, et panna ka oma raha enda jaoks tööle. Tähtis ei olegi, kas alustad kümne, saja või tuhande euroga. Tähtis on omandada head harjumused ja olla järjekindel, sest summad lähevad ajapikku suuremaks ja kooliraha vigade eest järjest kallimaks. Ning aega enam tagasi ei saa!
Head lugemist!
Jaak Roosaare, investor ja 50% klubi liige aastast 2002
PS. Suured tänud minu abikaasale Mariale nende lõputute töötundide eest, mida ta laste kõrvalt selle raamatu valmimise jaoks näpistas!
Minu enda kogemus
1992. aasta suvi. Eestis oli kasutusele võetud oma raha ja lõpuks ometi oli poest võimalik osta kõike, mida hing ihaldas – kui Sul oli vaid piisavalt raha. Minu vanematel igal juhul ei olnud. Mäletan, kuidas me olime perega Pärnus vanaisa juures puhkamas ja meil ei jätkunud raha, et osta toiduõli kartulite praadimiseks. Kasutasime margariini. Mäletan, kuidas vaatasin rannas jäätisemüüjat ja imestasin, et kas keegi raatsib endale tõesti osta 5 krooni maksvat välismaist jäätist. Mina sain nädalaseks puhkuseks taskuraha 5 krooni ja sellest 2 krooni kulutasin uuest rannaliuväljast alla laskmiseks. Ingmani jäätiseks enam ei jätkunud. Minule kui lapsele (olin siis 10-aastane) oli suvi ikka lõbus ja ilmselt poleks ma tollast rahakitsikust märganud, kui mu vanemad poleks sellepärast pidevalt nägelenud ja tülitsenud. Igal päeval oli ema ja isa peamiseks jututeemaks, kui kallis kõik on ja kuidas saaks raha kokku hoida. Aga pingutustest hoolimata kulus ema ja isa teenistus ikkagi alati kõik ära. Ema lemmiklause oli: „Ükskord, kui me rikkad oleme, siis ostame ...”
Mõned kuud hiljem, kui olime tagasi Tartus, kuulsin köögis ema ja isa vaidlemist. Läksin vaatama ja hing jäi ehmatusest kinni – läbi klaasukse nägin, kuidas keset kööki seisis isa, verine nuga käes. Tuli välja, et isa oli üritanud ketšupipudelit puruks lõigata, et sellest viimast võtta.
Nendes näidetes pole midagi ainulaadset, kogu Eesti ägas tollal vaesuses. Aga ilmselt tänu raskele ajale hakkas minus kasvama soov saada rikkaks. Saada nii rikkaks, et ma ei peaks poest ostma allahinnatud kaupa, vaid seda, mida tahan. Saada nii rikkaks, et saaksin lubada endale ja oma perele sellist puhkust, kus me ei peaks pidevalt sente lugema ja raha pärast tülitsema. Nii rikkaks, et ma saaksin valida restorani, ilma et peaks esimese asjana hinnakirja vaatama. Nii rikkaks, et ei peaks pidevalt raha pärast muretsema. Kas Sa oled kunagi tundnud samamoodi? Kas oled tundnud, et elul peaks olema Sulle rohkem pakkuda kui see, mida saad endale praegu lubada? Kui jah, siis oled õiges kohas.
Sündisin 1982. aastal ja ma olen sellest põlvkonnast, kes veel ähmaselt mäletab rublaaega, selgelt mäletab krooniaega ja hetkel elab euroajas. Olen selle üle väga õnnelik, sest pole vist palju põlvkondi, kes enne kolmekümneseks saamist on näinud kolme erinevat käiberaha!
Niikaua kui ma mäletan, on mind alati huvitanud kõik, mis seotud raha, panganduse ja investeerimisega. Ilmselt olin nii 10–11-aastane, kui isa kinkis mulle raamatu nimega „Majanduse õpik”, millest kujunes minu lemmikraamat. Teadsin juba põhikoolis, et ülikoolis tahan kindlasti majandust õppida ja tahan töötada pangas. Veelgi parem, panka omada! Minu lemmikmäng väiksema vennaga oli kas pood või pank – ma tegin isegi oma pangakaardi, millega minust viis aastat noorem vennas sai minu kätte raha hoiustada või välja võtta. Me kujundasime koos pinginaabriga Monopoli mängu, mille ruutudeks olid kõik meile teada olevad ettevõtted – kleepisime mängualuse kokku kaheksast A3 paberist ja selle valmis meisterdamine võttis mitu kuud – lõpuks oli mäng nii suur, et seda mängida enam väga ei viitsinudki. Mulle meeldis kujundada oma mänguraha ja hiljem tegin ma oma pangamängude jaoks ka paberist aktsiad ja võlakirjad. Nii et olin omamoodi investeerimisfanaatik juba väiksest peale.
Oma teekonnal rikkuse juurde proovisin ma läbi mitmeid erinevaid meetodeid. Minu esimene rikkusekogemus seondub varase lapsepõlvega, kui elasin suviti vanaisa juures, kes