Mikroserwisy w akcji. Отсутствует
e alt="Mikroserwisy-w-akcji-srodek-2" target="_blank" rel="nofollow" href="#i000000010000.png"/>
Dane oryginału
Original edition copyright © 2019 by Manning Publications Co. All Rights reserved. Title of English-language original:
Microservices in Action by Morgan Bruce, Paulo A. Pereira, ISBN 9781617294457. Polish-language edition © 2019 by Polish Scientific Publishers PWN Wydawnictwo Naukowe PWN Spółka Akcyjna. All Rights reserved.
Przekład
Magdalena Rogulska i Mariusz Rogulski na zlecenie
WITKOM Witold Sikorski
Projekt okładki polskiego wydania
INT-MEDIA Dawid Mazur
Wydawca
Wioleta Szczygielska
Redaktor prowadzący
Jolanta Kowalczuk
Redaktor
Irena Puchalska
Redaktor techniczny
Maryla Broda
Koordynator produkcji
Anna Bączkowska
Zastrzeżonych nazw firm i produktów użyto w książce wyłącznie w celu identyfikacji.
Skład wersji elektronicznej na zlecenie Wydawnictwa Naukowego PWN Monika Lipiec / Woblink
Książka, którą nabyłeś, jest dziełem twórcy i wydawcy. Prosimy, abyś przestrzegał praw, jakie im przysługują. Jej zawartość możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście znanym. Ale nie publikuj jej w internecie. Jeśli cytujesz jej fragmenty, nie zmieniaj ich treści i koniecznie zaznacz, czyje to dzieło. A kopiując jej część, rób to jedynie na użytek osobisty.
Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Warszawa 2019
ISBN 978-83-01-20781-6
eBook został przygotowany na podstawie wydania papierowego z 2019 r., (wyd. I)
Warszawa 2019
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 2
tel. 22 69 54 321, faks 22 69 54 288
infolinia 801 33 33 88
e-mail: [email protected]; [email protected]
przedmowa
W ciągu ostatnich pięciu lat styl architektury oparty na mikroserwisach – strukturyzujący aplikacje jako drobnoziarniste, luźno powiązane i niezależne usługi – stawał się coraz bardziej popularny i coraz bardziej możliwy do zastosowania przez zespoły inżynierów, niezależnie od wielkości firmy.
Dla nas praca nad projektami mikroserwisowymi w Onfido była objawieniem, a ta książka zawiera wiele rzeczy, których nauczyliśmy się po drodze. Przez podział naszego produktu mogliśmy poruszać się szybciej i przy mniejszych tarciach, nie potykać się o własne nogi w dużej, monolitycznej bazie kodu. Podejście oparte na mikroserwisach pomaga inżynierom budować aplikacje, które mogą ewoluować w miarę upływu czasu, nawet przy wzroście złożoności produktu i rozmiaru zespołu.
Pierwotnie mieliśmy napisać książkę o naszym praktycznym doświadczeniu z uruchamianiem aplikacji mikroserwisowych. W trakcie pracy nad nią misja ta ewoluowała, a my zdecydowaliśmy się przekazać nasze doświadczenie dotyczące pełnego cyklu życia aplikacji – projektowania, wdrażania i zarządzania mikroserwisami – w postaci szerokiego i praktycznego przeglądu. Wybraliśmy narzędzia do zilustrowania tych technik, takich jak Kubernetes i Docker, które są popularne i idą w parze z najlepszymi praktykami w zakresie mikroserwisów; wierzymy, że da się zastosować te lekcje niezależnie od języka i narzędzi, z których ostatecznie skorzystacie, tworząc aplikacje.
Mamy szczerą nadzieję, że ta książka zostanie uznana za cenne źródło i przewodnik, a wiedza, porady i przykłady pomogą budować wspaniałe produkty i aplikacje za pomocą mikroserwisów.
podziękowania
W ciągu ostatniego półtora roku w swojej ewolucji książka ta wyrosła z pomysłu napisania niewielkiej publikacji o wdrażaniu usług do poważnej pracy obejmującej szeroki zakres tematów rozwoju mikroserwisów – od projektowania, przez komunikację, po wdrożenie i ich działanie. To był nasz przywilej pracować z tak wieloma utalentowanymi ludźmi. Napisaliśmy książkę, która, mamy nadzieję, przyda się zarówno zaczynającym stosowanie tego rodzaju architektury, jak i tym, którzy już jej używają.
Chciałbym podziękować mojej rodzinie, w szczególności Rosie i Beatriz, mojej żonie i córce, które znosiły nieobecność męża i ojca. Chciałbym również podziękować Morganowi, mojemu współautorowi i koledze. Od samego początku był nieoceniony w udzielaniu wskazówek i zapewnieniu jasności. Dziękuję Ci!
Nie dałbym rady napisać tej książki, gdyby nie cierpliwość i wsparcie mojej rodziny, która z wdziękiem tolerowała zbyt wiele weekendów, wieczorów i wakacji ze mną siedzącym przed laptopem. Chciałbym także podziękować moim rodzicom, Heather i Allanowi, którzy nauczyli mnie miłości do czytania – bez tego nie napisałbym tej książki. I wreszcie dzięki, Paulo! Zachęciłeś mnie do rozpoczęcia tego projektu razem z tobą i chociaż droga była czasem trudna, nauczyłem się wiele w trakcie tej podróży.
Wspólnie chcielibyśmy podziękować:
■ Karen i Danowi, redaktorom działu rozwoju, którzy niestrudzenie pracowali tydzień po tygodniu, udzielając wsparcia i porad, aby pomóc nam napisać możliwie najlepszą książkę.
■ Karsten Strøbæk, naszemu redaktorowi technicznemu, za jego krytyczne oko i genialne opinie.
■ Michaelowi Stephensonowi za wiarę w nas i Marjanie Bace za pomoc w ukształtowaniu naszej książki w coś, co przyciąga czytelników Manninga1.
■ Wielu innym osobom, z którymi współpracowaliśmy w Manningu, którzy stworzyli tak profesjonalny i utalentowany zespół – bez nich ta książka nigdy by nie powstała.
■ Wreszcie naszym recenzentom, których opinie i pomoc w ulepszeniu książki głęboko doceniamy. Są to m.in.: Akshat Paul, Al Krinker, Andrew Miles, Andy Miles, Antonio Pessolano, Bachir Chihani, Christian Bach, Christian Thoudahl, Vittal Damaraju, Deepak Bhaskaran, Evangelos Bardis, John Guthrie, Lorenzo De Leon, Łukasz Witczak, Maciej Jurkowski, Mike Jensen, Shobha Iyer, Srihari Sridharan, Steven Parr, Thorsten Weber i Tiago Boldt Sousa.
o książce
Mikroserwisy w akcji to praktyczna książka poświęcona tworzeniu i wdrażaniu aplikacji opartych na mikroserwisach. Napisana dla programistów i architektów z solidnym naciskiem na rozwój zorientowany na usługi, podejmuje wyzwanie polegające na wprowadzeniu mikroserwisów do praktyki. Zaczniemy od dogłębnego przeglądu zasad projektowania mikroserwisów, bazując na znajomości tradycyjnych systemów. Następnie pokażemy skuteczną drogę do ich zastosowania w praktyce. Będziemy eksplorować przykłady przy użyciu Kubernetesa, Dockera i Google Container Engine, nauczymy się budować