Історія Землі. Роберт Гейзен
оформлення, 2019
Похвала «Історії Землі»
За версією журналу Kirkus Reviews належить до ТОП-25 книг наукового змісту за 2012 рік.
Із притаманним йому заразливим ентузіазмом до своєї теми, Гейзен знайомить читача з визначальними моментами в історії Землі… [та] стверджує, що розуміння взаємозв’язку між геологічним та біологічним минулим Землі допоможе нам передбачити майбутнє життя на нашій планеті та підготуватися до нього.
Захоплива нова теорія про походження Землі, написана в блискучому стилі з додаванням численних особистих ноток… Гейзен пропонує нам приголомшливі докази одночасного еволюціонування «живої та неживої природи Землі» за останні чотири мільярди років.
Лаконічно та колоритно… На підґрунті новітніх досліджень та під впливом досягнень в астробіології Гейзен займає радикальну позицію… щоб розповісти дивовижну історію про тісний взаємозв’язок живої та неживої природи нашої планети.
Захопливо та яскраво… Гейзен – віртуозний оповідач, який підготував дивовижну розповідь… Колосальна, запаморочлива історія фантастичного розміру, від зародження елементів у зірках, до роздумів про життєпридатність нашого світу в майбутньому… Для необізнаного з історією землі робота Гейзена стане сенсацією.
Не в моїй компетенції оцінювати точність праці Роберта Гейзена про геологічну та біологічну історію, але можу стверджувати, що це дивовижна історія, набагато яскравіша, ніж ви могли би собі уявити, якби знали, що темою є старі непродуктивні породи.
Гейзен запрошує нас в один із найграндіозніших турів – 4,5 млрд років з історії нашої планети. Саме з атомів земної кори виникли наші тіла, весь живий світ і ця захоплива книжка. Прочитайте Гейзена і ви більше не зможете сприймати Землю і життя, як раніше.
Напрочуд гарно написана [і] зручна в користуванні… Для людей, схиблених на науці, та читачів, зацікавлених у навколишньому середовищі, аргументи Гейзена видаватимуться вагомими, а його огляд бурхливої історії Землі – захопливим.
«Історія Землі» – це та рідкісна книга, яка може трансформувати ваше бачення світу. Синтезуючи величезний проміжок часу та знання у чіткій, захопливій прозі, Гейзен таки дійсно творить історію про нашу планету – переконливу історію. У мене склалося нове розуміння контексту щодо нашого місця в цьому галактичному домі.
Захоплива історія з чудовою оповіддю… Живописні описи [Гейзена] про муки зародження ландшафтів приносять насолоду, а його розповідь в дусі Карла Саґана про невимовно великий вік нашого світу та нескінченність космосу – справжній подарунок. Це фантастичне, бентежне чтиво.
Умістити мільярди років геологічної еволюції в одну книгу – це зовсім не легке завдання, проте геофізик Гейзен впорався з ним неперевершено.
Гейзен висвітлює походження Землі та зародження життя [у] дуже легкій для сприйняття книзі, змішуючи різноманіття наукових дисциплін, щоб розповісти незабутню історію.
Гейзен має хист до пояснення науки простою мовою, і навіть для читачів із мінімальним розумінням геології, хімії та фізики ця книга видатиметься захопливою.
Історія Землі
Роберт М. Гейзен є Кларенс Робінсон Професором[1] геонауки Університету Джорджа Мейсона та старшим науковим співробітником Геофізичної лабораторії Інституту Карнеґі. Автор численних книг, у тому числі бестселера «Вагомість наукових питань» (Science Matters). Він живе зі своєю дружиною в місті Ґлен-Еко, штат Меріленд.
Присвячується Ґреґорі:
Зміни не за горами;
нехай тобі стане мудрості та наснаги пристосуватися до них
Вступ
Фотографія сходу Землі, зроблена 1968 р. астронавтом із місячної орбіти, є однією з найзахопливіших світлин XX ст. Здавна відомо, наскільки цінним є наш надзвичайний світ: Земля – це єдина відома нам планета, де існують океани, збагачена киснем атмосфера та життя. Проте багато хто з нас виявився неготовим до настільки приголомшливого і разючого контрасту між ворожим місячним ландшафтом, безживною темрявою космічної безодні та нашим принадним мармуроподібним домом на блакитно-білому тлі. З тієї далечини Земля видається самотньою, маленькою
1
Кларенс Робінсон Професори – відомі науковці та журналісти, які за запрошенням Університету Джорджа Мейсона читають лекції для студентів. Назва походить від імені Кларенса Дж. Робінсона, який за заповітом залишив університету багатомільйонну суму за умови, що вона піде на пошук висококваліфікованих спеціалістів із різних галузей. (Тут і далі прим. перекл., якщо не зазначено інше.)