Kuidas aidata depressioonis noori. Roslyn Law
Roslyn Law
Kuidas aidata depressioonis noori
Originaali pealkiri:
DEFEATING TEENAGE DEPRESSION: Getting There Together
© Roslyn Law 2016
Tõlkinud Mai-Liis Napa
Toimetanud Leelo Laurits
Kujunduse kohandanud originaali järgi Lauri Tuulik
© Kirjastus Pilgrim, 2019
ISBN 978-9949-621-80-4
e-ISBN 9789949099160
Trükk: Tallinna Raamatutrükikoda
TÄNUAVALDUSED
Viimastel aastatel olen tagasi pöördunud oma algse kutsumuse juurde, milleks on inspireeriv ja keerukas töö noorte inimestega. Olen väga tänulik Peter Fuggle’ile, kes tegi ettepaneku seda teekonda alustada ning mitmetele teistele kolleegidele, kes kõik on selle juures andnud oma panuse. Suur tänu David Trickey’le, kes on mind väsimatult proovile pannud ja inspireerinud. Kõik NIT-i koolitustel osalenud terapeudid on õpetanud mulle väga palju ja olen neile väga tänulik, et seda meetodit õppides on nad selle meetodi arendamisesse oma panuse andnud. Eriti tahan siinkohal tänada Bob Pritchardit tema suurepäraste ning läbimõeldud kommentaaride eest, mida ta tegi selle raamatu kirjutamise ajal iga peatüki kohta. Minu tänuavaldused Anna Freudi keskuse noortele nõustajatele Helena Milesile, Ben Lejacile, Rashaun Pacquette-Simpsonile, Alysha Buttressile ja Fran Dunnile, kes olid ühtlasi ka minu raamatu esimesteks toimetajateks enne selle üleandmist kirjastusele. Nende kommentaarid ja soovitused andsid mulle enesekindlust, mille eest olen ülimalt tänulik. Ja kõige suurem tänu nendele noortele inimestele ja nende peredele, kes olid valmis jagama oma lugusid ja probleeme ning kellel jagus julgust abi otsida.
1. PEATÜKK
KUIDAS SAAVAD TEISED AIDATA?
Käesolevast peatükist saad teada:
• miks on selles raamatus olevaid soovitusi kasutama hakates hea võtta omale appi teisi inimesi,
• miks nõuab depressioonist tervenemine meeskonnatööd ja oma meeskonna loomine on esimene samm depressioonist tervenemise poole,
• kuidas aitab noorte interpersonaalne teraapia (NIT) toime tulla nende probleemidega, mis on depressioonis noortele sageli keerulised:
– harjumine ootamatute muutustega,
– halb läbisaamine olulise inimesega,
– kuidas õppida elama teadmisega lähedase lähenevast surmast,
– raskused suhete loomisel või nende hoidmisel.
Käesolevas peatükis palutakse sul:
• vaadata lühikest animafilmi depressioonist;
• luua endale NITi-meeskonna nimekiri;
• vaadata seda lühikest animafilmi depressioonist ka koos oma NITi-meeskonnaga või paluda neil seda vaadata, et nad saaksid teada, kuidas saab sind paremini aidata;
• mõelda selle üle, kas samu probleeme, nagu on neil teismelistel noortel, esineb ka sinu elus.
Kuna loed seda raamatut, siis tähendab, et su enesetunne ei ole vist just parim. Võib-olla oled enamuse ajast kurb, ärritunud ja väsinud või on sul keskendumisraskused ning sa ei näe enam milleski mõtet, ka nendes asjades, mida varem teha armastasid. Nii et tegelikult polegi palju palutud, et sa seda raamatut loeksid, eks! Esmalt kirjutan pisut sellest, miks ma arvan, et see sind aitab.
Need ideed, mida siin raamatus kirjeldama hakkan, põhinevad meetodil, mida nimetatakse noorte interpersonaalseks teraapiaks, mille kohta kasutan tekstis lühendit NIT (inglise keeles Interpersonal Therapy for Adolescents; lühend IPT-A). Ameerika psühholoog Laura Mufson töötas selle välja koos oma kolleegidega ja nad on kasutanud seda meetodit, et aidata paljusid depressiooni põdevaid noori. NIT keskendub teiste inimestega tekkinud suhteprobleemide lahendamisele, mis on depressioonis noorte jaoks eriti oluline. Seda nimetataksegi interpersonaalseks seetõttu, kuna tegeletakse inimestevaheliste suhetega. Uurimused on näidanud, et tänu sellele meetodile paranevad kõik suhted ja väheneb ka depressioon. Käesolevas raamatus õpetangi, kuidas seda teraapiat enese abistamiseks kasutada.
Mis on depressioon?
Enamus inimesi on kuulnud sõna depressioon, aga seda kasutatakse nii mitmel erineval moel, et see tekitab segadust. Järgnevalt teen väikese kokkuvõtte depressioonis teismelistele raskusi valmistavatest probleemidest.
Peamised probleemid, mida mõnikord liigitatakse ka sümptomite alla, on eelkõige seotud erinevate tunnetega – kurbus, ärritus, huvipuudus –, kuid depressioon avaldab mõju tervele kehale ja sinu mõtlemise kiirusele ning enesetundele nii üksi kui koos teistega olles. Võib juhtuda, et oled väsinud ja hajameelne, tunned end ilma põhjuseta kehvasti ja arvad, et teiste inimestega on raske koos olla. Võid tunda ka lootusetust ja tajuda, et kõik on mõttetu.
Depressiooni puhul on oluline meeles pidada, et
• tegemist on haigusega,
• sa pole selles süüdi,
• seda saab ravida.
Kui sul on raske lugedes keskenduda, siis võib-olla on sul lihtsam vaadata lühikest animafilmi sellest, milline on elu koos depressiooniga. Maailma Terviseorganisatsioon on teinud filmi „Mul oli must koer, kel nimeks depressioon“ ja selle leiab aadressilt https://www.youtube.com/watch?v=XiCrniLQGYc
MIKS ON HEA KAASATA TEISI INIMESI?
Maailm, milles sa elad, muutub päev-päevalt keerulisemaks. Noore inimesena pead sa kuidagi toime tulema kõigi nende muutustega, mis leiavad aset nii sinu enda sees kui ümbritsevas keskkonnas ja sa annad endast parima. Need lahendused, mida teised inimesed pakuvad, et paremini kõigega toime tulla, ei pruugi olla sinu arvates parimad. Paljude noorte jaoks on täiskasvanuks saamine raske, ajuti isegi liigagi raske, muutes nad haavatavaks ja tehes nad vastuvõtlikuks depressioonile. Depressioonis olles aga osutub teiste inimestega suhtlemine veelgi keerulisemaks ning probleemide kuhjudes on veelgi raskem midagi ette võtta. NITi-meetod näitab, kuidas sellisel juhul ongi tegemist kahesuunalise probleemiga – depressioon põhjustab probleeme teiste inimestega suhtlemises ja samas võivad halvad suhted omakorda põhjustada depressiooni.
Noorte interpersonaalses teraapias tegeletakse igapäevaste väljakutsetega ja aidatakse lahendada probleeme, mis on teiste inimestega suheldes tekkinud. Peamiseks eesmärgiks ongi aidata sul mõista, kuidas depressioon ja probleemid teiste inimestega on omavahelises seoses ning kuidas siis see sasipundar lahti harutada. NIT keskendub sellistele asjadele, millest on sul praktilist abi.
LÄHEDASTE TUGI
On veel mõned olulised asjad, mida sul oleks kasulik teada, et raamatu järgnevatest peatükkidest sulle abi oleks. Neid seisukohti on kinnitanud palju aastaid tehtud uuringute tulemused.
• Depressiooni haare nõrgeneb, kui sa toetud lähedastele.
• Teiste inimestega vestlemine aitab sul ennast paremini mõista ja aitab ka neil paremini aru saada, millist toetust millisel hetkel sa täpsemalt vajad.
• Oskus vajadusel teistele inimestele toetuda