Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny. Thomas Morris

Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny - Thomas Morris


Скачать книгу
a także jego odłamaną nóżkę, która przebiła się przez jelito, leżącą w pobliżu grzebienia lewej kości biodrowej.

      „Grzebień kości biodrowej” to zakrzywiony fragment w górnej części kości miednicznej. Kieliszek do jajek przebił jelito – w tamtych czasach taki uraz prowadził do nieuniknionej śmierci, gdyż treść jelitowa szybko powodowała rozwój zakażenia. Tak więc pan Dendy znalazł dwa osobne urazy jelita: przepuklinę oraz przedziurawienie spowodowane przez kieliszek do jajek. Naturalnie bardzo chciał ustalić, jak to nietypowe ciało obce znalazło się w jelicie cienkim pacjenta.

      Poprosiłem zatem mojego przyjaciela, pana Stephensa (ponieważ w tym momencie byłem zajęty, pracując już ołówkiem), żeby zbadał okrężnicę, począwszy od kątnicy.

      Kątnica (jelito ślepe) to ślepo zakończony worek w miejscu połączenia jelit cienkiego i grubego.

      Obrazek przedstawiający kieliszek do jajek wydobyty z jelita cienkiego pacjenta

      Podejrzewam, że większość współczesnych ekspertów zgodziłaby się, choćby tylko na gruncie psychologii, iż znacznie bardziej prawdopodobne byłoby umieszczenie przez pacjenta kieliszka do jajek w odbycie niż jego połknięcie. To również tłumaczyłoby przyczynę, dla której nieszczęsny pacjent tak się wzdragał przed poinformowaniem o dużym ciele obcym zaklinowanym w jego przewodzie pokarmowym. Artykuł podsumowuje szkic przedstawiający ów kieliszek (przypuszczalnie dzieło pana Dendy’ego, utalentowanego artysty) w całej krasie jego czarująco naiwnych zdobień.

      Wyrób stanowi oczywistą imitację chińskiego wzornictwa, które pod koniec XVIII wieku zyskało sobie ogromną popularność; w tym konkretnym przypadku chodzi o wzór broseley, wykorzystywany przez wielu ówczesnych producentów wyrobów porcelanowych. Ów przedstawiony na kieliszku dodatkowo odznacza się pewną osobliwością umożliwiającą bardziej szczegółową identyfikację: postacie przechodzące przez most trzymają parasol i laskę pasterską. Spośród wszystkich firm wykorzystujących wzór broseley tylko jedna, jak się zdaje, umieszczała na wyrobach ten motyw – to Rathbone, manufaktura działająca w okręgu Staffordshire Potteries w latach 1812–1835. Może nie zbliża nas to do zrozumienia, w jaki sposób kieliszek do jajek znalazł się w jelicie cienkim pacjenta pana Dendy’ego, ale przynajmniej wiemy, skąd ten wyrób pochodził.

      Stłuczony kieliszek i gotowana kapusta

      Jeszcze bardziej idiotyczny przypadek samookaleczenia został opisany w książce o medycynie stanów nagłych, którą w 1787 roku opublikował Antoine Portal, anatom i osobisty lekarz Ludwika XVIII oraz założyciel Francuskiej Królewskiej Akademii Medycznej. W rozdziale o postępowaniu z chorymi, którzy przypadkowo połknęli rozmaite niebezpieczne substancje, wspomina swój pomysłowy sposób postępowania w pewnej szczególnie trudnej sytuacji:

      O zmianach, jakie mogą wywołać u człowieka wapno, ziemie wchłaniające i ciała szklane.

      Widziałem młodzieńca, który podczas pijatyki z kompanami przyjął wyzwanie, że połknie część swojego kieliszka; odłamał zębami fragmenty naczynia i przełknął je, lecz nie uszło mu to bezkarnie.

      Należałoby się raczej spodziewać, że taki czyn będzie miał jakieś konsekwencje.

      Określenie „lekkomyślny” w tych okolicznościach wydaje się dość łagodne.

      Najpierw puściłem mu krew, lecz skoro głównym celem leczenia było wydobycie szkła, które spowodowało objawy, bardzo się frasowałem, jakimi środkami tego dokonać. Z jednej strony wiedziałem, że emetyk z kwasu winnego nasili podrażnienie i skurcze żołądka, a szkło jeszcze bardziej zagłębi się w jego ścianę, z drugiej strony środki przeczyszczające wepchnęłyby szkło w głąb kanału jelit, a wtedy na długiej powierzchni prawdopodobnie zostałyby poranione.

      Wnikliwy i odpowiednio ostrożny tok rozumowania. Istniały tylko dwie


Скачать книгу