Hektor. Jaan Kaplinski

Hektor - Jaan Kaplinski


Скачать книгу
on>

      HEKTOR

      Pühapäev

      Täna sai mulle selgeks, el sedasi ei saa enam väga kaua kesta. Toiduvarude poolest võiksin elada siin veel ligemale aasta. Siin on ju lausa kindlus. Aga ma nägin valvekaameratest, et mingid kahtlased kujud käivad ümber meie aia. Ma ei saa aru, kas nad on vargad või erariides politseinikud.

      Paistab, et aega ei ole palju. Ma teadsin, et on suur risk, et keegi tuleb siia uurima, kuhu peremees on jäänd. Seda ei tohi juhtuda. Kõik peab kaduma enne, kui inimesed selle jälile saavad, mis siin äärelinna vaikses villas toimus. See oleks kohutav. Ma olen teind, mis ma oskan, et seda takistada. Ma vastan e-mailidele ja mõnele kirjale, võtan kastist posti ja täidan korralikult prügikonteinerid. Arved maksan interneti kaudu ülekannetega. Aga õues ma saan toimetada ainult öösi, kui keegi ei näe, ja linna ma ei saa ise minna. Ma ei saa ka kedagi palgata, kes seda minu eest teeks. Iga päev võib midagi juhtuda elektriga või veevärgiga või katsub keegi siia sisse murda. Ma ei saa häiresüsteemi välja lülitada, siis nad tuleksid valvekeskusest asja uurima. Ja see oleks lõpp.

      Lõpp nagunii, lõpp on ligi. Veel aga on mul võimalus valida, kuidas ja millal. Ja ma ei ole seda “millal” valind. Ma tahaksin paar asja lõpetada, enne kui see kõik siin suure pauguga õhku lendab. Ma tahan, et lõpp oleks tõesti lõpp, et midagi ei jääks. Midagi, mille järgi nad võiksid taibata, mis siin täpselt tehti.

      Tema katsemärkmed ma olen juba hävitamiseks valmis pannud ja kõik salvestised kustutand. Ainult see seif. See on mul hinge peal. Ta näitas mulle üht käsikirja, mida ma tahan tingimata lugeda. Ma pean selle kätte saama. Ma pean seifi võtme leidma. Olen iga päev otsind, aga seni tagajärjetult. Ma usun, et leian selle. Ta on kindlasti mingis totras kohas, ta ei ole võtit peitnud, on selle lihtsalt kuskile unustand või kogemata kuskile pilland. Varem või hiljem ma satun selle peale. Siis ma saan rahulikumalt surra, nagu nad kõik on surnud. Nii nagu viimane meist peabki surema. Loodan, et tal ei olnd midagi pangaseifi pandud, vähemalt ei leidnud ma tema paberitest midagi selle kohta. Ka siis kui see temaga juhtus ja ta mulle oma viimased sõnad ütles, ei nimetand ta seda. Ma usun, et ta oleks seda kindlasti öelnud, kui oleks midagi olnd. Mui jääb kirjutada see lugu siin, nimetage seda pihtimuseks, kui soovite, ja siis hävitussüsteem aktiveerida.

      Õnneks ei ole tai siin sugulasi ega sõpru. Ega temasugusel inimesel neid vist olla saagi. Küllap sellepärast ta alustaski neid eksperimente, küllap sellepärast olime siin meie. Mina, Hektor, Achilles, Odysseus, Nestor ja teised, keda enam ei ole. Mina olen viimane ja minul tuleb lõpule viia see, milles me kokku leppisime.

      Nende kehad on veel alles. Tema, peremehe oma ka. Külmas, kilesse pakitud. Nad ootavad seal nagu Lumivalgekesed klaaskirstudes. Kas printsi? Ei, printsi ei tule. Ma käin neid vahel vaatamas. Nad meeldivad mulle isegi surnuna. Ei, ma ei oska öelda, et nad oleks ilusad. Olen püüdnud aru saada, mis on teie, inimeste, iniminimeste meelest ilus, aga ei ole saand. Ju on ilu mallid kodeeritud meie geenidesse ja minul on nad teised, saadud eelmisest elust, esivanematelt. Neid ta mul ei muutnud. Küllap ta ei pidand seda oluliseks. Teda ei huvitand ilu või ei julgend ta näidata, et huvitab. Intellekt oli see, mis teda huvitas. Intellekt, teadus oli talle enam kui ilu, enam kui inimesed. Enam kui meie, ükskõik, kelleks meid siis kutsuda.

      Vahel ma mõtlen, kes meie ikka talle oleme. Õnnestunud eksperimendi tulemused, elustatud kunstiteosed, ise endale loodud sõbrad? Või midagi muud? Viimane pool aastat ta rääkis minuga palju, võiksin vist öelda, et ta peaaegu usaldas mind. Aga ainult mõnes asjas. See oli pärast Achillese ja Nestori surma. Nende surm viis ta üsna rivist välja. Mulle tundub, et ta kartis midagi. Tal oli ehk plaanis ka iseendaga midagi ette võtta. Vahel ma mõtlen, et ta tahtis inimesest edasi minna, teha järgmise sammu, nimetame seda siis üliinimeseks või kuidagi teisiti.

      Teoorias see on lihtne, lausa esseistlikult lihtne, nii el enamik korralikke geneetikuid ja embrüolooge ei ole seda tõsiselt võtnud. Inimene on inimahv, kes ei saa täiskasvanuks, vaid areneb nii emaihus kui pärast seda veel pikalt edasi. Inimene on lähemal lootele kui näiteks šimpans või orangutang. Mida see tähendab? Paljusid asju. Näiteks seda, et inimene on rumal, tal ei ole õigupoolest instinkte ja nende puudumise peab tasa tegema kommunikatsioon ning õppimine. Inimene peab elama teiste omasuguste keskel vähemalt kümme-viisteist aastat, et ise üksi hakkama saada. Kass, kes on tark loom, saab üksi hakkama juba nelja-viiekuuselt. Nelja-viiekuuselt on ta valmis väike kass, kes oskab hiiri püüda ja inimeselt toitu manguda. Varsti võib ta ka ise poegi saada. Nelja-viiekuune inimene on täiesti abitu, ta ei suuda teiste abita süüa ega liikuda, rääkimata muust.

      Bioloogid nimetavad seda neoteeniaks: loom, kes on suguvõimeline, saamata täiskasvanuks. Umbes nagu mõnel putukal, kus näiteks emane säilitab vastse kuju, ei tee läbi õiget moonet nagu isane. Või mõnel kahepaiksel, kes võivad teatud tingimustes elada ja paljuneda kullestena, saamata päriskonnaks.

      Teatud tingimustes. Üldjuhul saab täiskasvand organism, valmik hakkama karmimates tingimustes kui vastne, rääkimata imetaja lootest, kes suudab elada ainult oma ema parasiidina. Imetaja, kes olulisel määral säilitab loote tunnused, vajab väga soodsat keskkonda, kus veeta oma pikk lapsepõlv, milles saaks jätkuda tema areng. Inimesel on selline keskkond olemas. Inimesel on perekond, keskkond ja nüüd juba palju muud. Maja keskkütte, kolme vannitoa ja kuue magamistoaga. Konditsioneer ja automaatne termoregulatsioon. Inimene on olnud edukas ehitama endale ümber uusi lootekesti, kolima tagasi emaüska, mille niiskest pehmest kaalutusest ta siia ilma paisati.

      Aga küsimus ei ole muidugi keskkonnas, vaid geenides ja embrüoloogias. Selles, mis määrab, et inimene ei saa valmis nagu kõik teised imetajad. Meie geenid on nagu tekst, ontogenees, organismi kasvamine viljastatud munarakust täiskasvand suguküpseks loomaks on nagu selle teksti lugemine. Kõigi loomade tekstid on lõpetatud, nad loetakse lõpuni ja see lõpp on, nagu lopp peab olema mitmesuguste kompositsiooni reeglite järgi. Normaalse looma normaalne ontogenees on nagu korralikult kirjutatud romaan või novell. Inimesega nii ei ole. Inimene on teistsuguse lõpuga, võiks isegi öelda, et lõpetamata.

      Geneetiline tekst on muidugi keerulisem kui tavaline tekst. Muusikalist võrdlust kasutades võiks öelda, et see on polüfooniline tekst, hulk tekste, mis liiguvad sünkroonis, paralleelselt. See sünkroonsus on inimesel nihestatud ja mõned tekstiliinid, mõned häälepartiid, mis muidu lõpevad, jätkuvad siin, mõned aga katkevad või hääbuvad varakult. Nii ei arene välja instinktid, aju jääb omamoodi poolvalmis olekusse ja on erakordselt õppimisvõimeline.

      Huvitav on, et aju teeb tegelikult läbi mitu suurt muutust, mis on täiesti võrreldavad putukate moondega. Viimane neist toimub siis, kui inimlaps hakkab omandama keelt. Enne seda oli inimlaps teinud mõned kobavad sammud selles suunas, mis ta oleks, kui oleks samas mõttes täiskasvand kui teised liigid, kui näiteks orangutang ja šimpans. Siis aga murrab sisse keel ja see areng – ütleme et areng ahvinimese suunas – katkeb ja tema algmed hääbuvad.

      Ma ei ole näind ühtegi idiooti, inimolevust, kes ei räägi ega mõista kõnel, aga siiski liigub, midagi tahab ja oskab kuidagi ka oma tahtmisi täide viia. Aga ehk neid on. Võibolla mõnes sellises idioodiks nimetatus elabki see ahvinimene, võibolla tema saaks teistsuguses keskkonnas, teistsuguse kasvatusega kellekski, kes inimese eellast meenutab. Päris võimatu see minu meelest ei ole. Aga tunnistan ausalt, et mind ei ole see inimeste võimalik atavism kunagi sügavalt huvitand. Mui ei ole ka võimalust seda uurida, puhtast teoretiseerimisest ei ole siin kasu. Mul on oma probleeme ja muresid küllalt.

      Jah, peremehe uurimused näitasid lühidalt üht asja. Nimelt seda, et inimeseks saamine, anlropogenees, ei ole imeline fülogeneetiline juhus, mis ühe ahviliigi tõstis enneolematule evolutsioonilisele kõrgusele, tegi temast looduse krooni. Anlropogenees on samavõrra või veel enamgi ontogeneetiline hälbimus, üks haruldane, kuid siiski täiesti võimalik arengutee enamiku kõrgemate imetajate ontogeneesis. Seda tekitavad teatavad mutatsioonid ja sel kombel on see hälbimus põhimõtteliselt pärilik, ontogenees võiks minna üle fülogeneesiks. Üldjuhul aga ei ole sellise arengu tulemusena tekkinud isend elujõuline ja hukkub õige varases eas. Tal ei ole sobivat keskkonda, kus ta saaks mitmeid aastaid teiste hoolitsuse all elada ja areneda kellekski, keda võiks siis nimetada näiteks huntinimeseks, karuinimeseks, iõviinimeseks, koerinimeseks, ahvinimeseks.

      Ühel juhul – inimese, iniminimese eellaste juures – oli selline keskkond olemas. Need presapiensid olid paiksed, nende areng kestis suhteliselt kaua ja nad olid sotsiaalsed.


Скачать книгу