Vabaduse mõtteis Karjalas. Aleksander Kaasik
uuendamise lõikusid
3. Gulagi südames
Neeva kaldast Valge mereni on 600 km. Enne tarvis läbida Petrozavodsk ja sealt jääb veel 400 km ning siis pöörata Murmanski magistraalilt paremale Kemi linna suunas. Auklikke ja paigatud teelõike on euroteest kuni mereni ühtekokku 30 km. Rabotšeostrovski sadamakail on hotell (64°59´27.16”N 34°47´ 19.11”E) ja tasuline autoparkla – ööpäev 250 rubla.
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=21974717&size=l
Foto: hommikul, pärast seitset, saab 800 rubla eest laevale ja 3 tunni järel on jalad saarel
Kui puudub huvi ajaloo vastu, on sõit Karjalas ja Valge mere saarele kerge ja nauditav (http://www.anatol.org/projects/travel/russia/solovki-archipelago.html).
Sügisvärvid, mandri osas kirjud kivimite paljandid, ligitõmbav puidust kirikuke küla keskel, veekogud – ainult klõpsuta pildimasinat ja õhka: millised põlismetsad, kui kaunis ning rahulik olu. Arvukalt bensiinijaamu – polegi nagu sõidumuresid! Kas kirjeldada, kui palju kordi mind kinni peeti ja taheti tagasi saata – enne lõpetage Eestis venelaste ahistamine ja siis tulge meile külla! Vähemalt neid küsimusi eeldasid mu kamraadid, kes väga-väga tahtsid kaasa tulla, kuid ettevaatuse mõttes jäid kodumaale. Õnnetuseks või õnneks, kes oskab järeldada, jäin kogu teekonna jooksul vaid ise ainsaks probleemi ennustajaks.
Lähim ajalugu viib meid rahvaste hingehädade maale, mis teinekord toimib nagu kunagine sotsialistlik võistlus – kes parim! Käib konkurss alaliikide kaupa: kas ühe põlvkonna või sajandi jooksul – mitu inimest on kuskil kõige enam hukkunud. Püüame hinnata valu. Ammendamatu on teema, kui küsime, kummal on rohkem surmasid hinge peal: kas Stalinil või Hitleril. Teised kurjategijad – nii möödunud kui käesoleval sajandil – ei küündi nende kahe püksivärvlini. Kuigi mõlemad mehed olid pea ühevanused, jõudis Stalin kurjuse varem käima lükata ning ei saa siingi ajaloota edasi liikuda.
1921. aastaks olid endise Vene impeeriumi alt lahkunud Soome, Eesti, Läti, Leedu, Lääne-Valgevene ja Ukraina. Et taastada sõdadest laostunud maad, sai Lenini toel valmis uus majandusreform (NEP), milles tähtsustati turgu ja väliskapitali kaasamist ning erinevate omandivormide rakendamist (erakaubandus, rendilepingud, segaühingud).Pärast Lenini surma alustati nn eramajandusliku kapitalismi väljatõrjumist ja mõned aastad hiljem ka kolhooside loomist. Siit sai alguse toimekate, töökate taluperemeeste ning äriinimeste ja ettevõtjate – sõna otseses mõttes – likvideerimine. Kellele parteipoliitika jäi võõrastavaks – ja intelligentsile oli see juba proletariaadi diktaaturi eostumisel – leidsid end ühel ajal väljasaadetute nimekirjast. Oleks olnud ju lihtsam kõik teisitimõtlejad kohapeal hävitada, miks veel mööda Venemaad kokku korjata ning kaugemale saata. Aga ei! Algas küüniline inimese ümberkasvatamine: töö õilistab!
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.