1946: tänapäeva maailma vormimine. Victor Sebestyen
Olen väga tänulik Giles McDonoghi suurepärasele raamatule „After the Reich”, mis juhtis mu tähelepanu sellele romaanile.
10
Frings oli üks õnnelikest, kes 1946. aastal veel elas, aga teda oli tabanud palju isiklikke kaotusi. 1942. aastal jäi ta ellu oma kodu tabanud pommiplahvatuses, kuid ta õde hukkus. Mõni kuu hiljem pääses ta vigastamatult pommivarjendist, kus sai surma kaks nunna ja rängasti viga veel viis inimest. Üks tema vendadest hukkus õhurünnakus Magdeburgile, teine Vene vangilaagris. Peapiiskop andis oma nime saksa sõnale, mis on tänini käibel – fringsen. See tähendab „aita ennast ise” väga erilistes oludes, teisisõnu, äärmiselt raskes olukorras on varastamine õigustatud, näiteks kui nälgivad inimesed alanduvad varguseni, et oma perekonda toita. Selle mõte pärineb Fringsi 1946. aasta jääkülmal talvel peetud jutlusest, milles ta andestas söe varastamise liitlaste varudest, kui kütuse hankimiseks polnud muud võimalust. „Me elame ajal, mil peame avitama end väikeste asjadega, mis on eluspüsimiseks ja tervise säilitamiseks hädavajalikud, kui me ei saa neid teenida tööga või paludes.” Tegelikult järgmises lauses jätkas ta, et selline käitumine „on läinud liiga kaugele … ja Jumal ei pruugi teile andestada”, kuid näib, et inimesed püüdsid kinni ainult algusmõtte.
11
Rudyard Kiplingi luuletuse „Tommy” (1892) peategelase nimi muutus Briti sõduri üldnimeks. (Tõlkija)
12
VD – veneric disease (suguhaigus); VE – victory in Europe (võit Euroopas). (Tõlkija)
13
Tema memuaarid avaldati algselt anonüümselt ja tema isikut varjati üsna hästi, välja arvatud kirjastusringkonnis. Pärast naise surma 2001. aastal paljastati ta kui ajakirjanik Marta Hillers. Ruth Andreas-Friedrich, sotsialist, kes tegutses ühes väga vähestest Natsi-Saksamaa vastupanurühmadest, kirjutas oma väga liigutavad ja haaravad päevikud, kattes Hitleri viimased päevad ja okupatsiooni alguse.
14
Juhid, neli kindralit, andsid niisamuti iga kuu võimu edasi ja tundus, et nad vihkasid üksteist südamest. Kõige kurjem vaen käis peakorteri üle. Britid napsasid ära Schönbrunni palee, kus nende komandör, Sir Richard McCreery asus elama tuppa, milles oli kunagi majutatud Napoleoni – ta tegi seda suuresti prantslaste komandöri, kindral Jean de Lattre de Tassigny meelepahaks.
15
Kuigi ta elas peidus, sai Guzenko 1950. aastatel tuntuks Ameerika jutusaadete külalisena – kandes alati peas valget kotti ning nähes välja nagu Ku Klux Klani liige. Ta oli väga intelligentne mees ja rääkis hästi – luuramisest ja elust NSV Liidus. Ta kirjutas keskpärase autobiograafia „The Iron Curtain”, kuid suurepärase romaani Stalinist „The Fall of Titan”. Kahju, et ta rohkem ilukirjandust ei kirjutanud. Ta oli erakordselt hagemishimuline, ähvardades ajakirjanikke hagidega, kui need teda ebameeldivas kontekstis mainisid. MGB kohtles tema perekonda NSV Liidus armutult. Tema ema veetis nädalaid kurikuulsas Lubjanka vanglas, kus teda ilmselgelt piinati, ja suri peagi pärast vabastamist. Tema naise Anna vanemad ja õde pandi viieks aastaks vangi ja ta nõbu saadeti lastekodusse.
16
1
Briti väed võtsid šahh Rezā Pahlavī vangi ja teda hoiti koduarestis, algul Mauritiusel, seejärel Johannesburgis. Ta suri juulis 1944 Lõuna-Aafrikas kuuekümne kuue aastasena südamerabandusse. Tema poeg jäi troonile, kuni ajatolla Khomeini juhitud islamirevolutsioon ta 1979. aastal kukutas. Ta suri 1980.
2
„Ma olen Harry järgi hull” ja „Ma olen Harry vastu leebe” (Tõlkija)
3
Esimene oli 1820, mil Kansas sai osariigi õigused, et saavutada orjanduslike ja abolitsionistlike osariikide arvuline tasakaal. Lõppkokkuvõttes ei olnud sellest kasu ja nelikümmend aastat hiljem puhkes USA-s kodusõda.
4
Tuntud Trumani biograafi David McCullough sõnade kohaselt diagnoositi tulevasel presidendil väikese poisina äärmine kaugnägelikkus, sest tal olid „lamedad silmamunad”. Mu sõber oftalmoloog Wendy Franks on andnud tema kehvale silmanägemisele huvitava seletuse. Ta ütleb, et kõik normaalsete silmadega lapsed sünnivad kaugnägelikena. Laste kasvades kasvavad ka silmamunad ja refraktsiooniviga kaob koolimineku ajaks iseenesest. Kaasasündinud lühinägelikkus on väga harv ja seda põhjustab tihti raske silmahaigus, kuid omandatud lühinägelikkus on kirja tundvates ühiskondades üldlevinud. Näib, et silmamuna kasvab suuremaks, tuues tänu rohkele lugemisele kaasa omandatud lühinägelikkuse. Silmade suurendav nägemine, mille saab korrigeerivate kumerate prilliläätsede abil, annab pungissilmse välimuse, mis erineb tugevasti lühinägelike raamatukoide nõgusate läätsede omast. Trumani silmad olid väga ebaharilikud, sest nende kaugnägelikkuse põhjustas ebatavaliselt lame sarvkestakumerus. Nüüd siis teame, miks president üldse vaevu midagi nägi.
5
Pendergast on läinud vähemalt ühe korra mõrva tellimise teed. Üks tema abilisi oli asjade ärakorraldaja Johnny Lazia, kelle kontrolli all oli Kansas City politseidepartemang, mis oli tuntud kui USA üks kõige korrumpeerunumaid. 1933. aastal aitas Lazia põgeneda gangster Charles Floydil, hüüdnimega Ilus Poiss, pärast seda, kui too oli maha lasknud neli politseiohvitseri. Floyd pääses mõrvasüüdistusest, kuid föderaalametnikud võtsid ta vahele maksupettustega. Ta vabastati kautsjoni vastu, kuid „masinavärk” kartis, et Floyd võib avaldada kahjustavat teavet ja võttis tarvitusele meetmed. Tundmatu mõrtsukas lasi mehe maha enne kohtulikke kuulamisi, kuid käsk oli ilmselgelt tulnud Pendergastilt.
6
„Õlinägude riigiks”
7
Teine näide kodukootud nõuannetest presidendile, kuidas kohelda sakslasi, tuli 1945. aasta lõpul Trumani sõjaministrilt Kenneth Royallilt: „Sa võid neid tulistada ja näljutada, või neid toita.”
8
Adenauer ei unustanud kunagi talle kohe pärast sõda osaks saanud kohtlemist ja oli selle peale solvunud veel palju aastaid hiljemgi. Ta kutsuti välja Barraclough ja veel kahe Briti ametniku ette ning talle öeldi jämedalt, et nende juuresolekul ta ei istu. Brigaadikindral luges ette tema vallandamise otsuse ja keelas tal igasuguse poliitilise tegevuse. Tal kästi lahkuda Kölnist ja naasta oma kodukülla Rhöndorfi. Veidi hiljem mõistsid britid ameeriklaste soovitusel, kui väga nad vajavad seda usaldusväärset kommunismivastast häält ja innustasid teda asutama Kristlik-Demokraatlikku Liitu, mis juhtis Saksamaa „majandusimet” 1950. aastatel ja on olnud võimul enamiku sõjajärgseid aastaid. Vaatamata kohtlemisele eelistas Adenauer sellegipoolest britte ameeriklastele, kes olid ta algselt määranud linnapeaks, enne kui vastutuse Ühendkuningriigile üle andsid. Algul oli ta muidugi meelitatud ja nõustus rõõmuga, kuni üks USA ohvitser talle ilma naljata teatas, et see võib olla kuidagi seotud tema nimega, mis algab A-ga.
9
Üks vähesed Bölli (seni) inglise keelde tõlgitud raamatuid. Ta kirjutas selle aastatel 1946–47, kuid avaldati alles 2002, seitseteist aastat pärast tema surma. Pealkirja sõnasõnaline tulge võiks olla „Armastuseta rist”, kuid see pole nii poeetiline, kui autor tõenäoliselt oleks soovinud. Olen väga tänulik Giles McDonoghi suurepärasele raamatule „After the Reich”, mis juhtis mu tähelepanu sellele romaanile.
10
Frings oli üks õnnelikest, kes 1946. aastal veel elas, aga teda oli tabanud palju isiklikke kaotusi. 1942. aastal jäi ta ellu oma kodu tabanud pommiplahvatuses, kuid ta õde hukkus. Mõni kuu hiljem pääses ta vigastamatult pommivarjendist, kus sai surma kaks nunna ja rängasti viga veel viis inimest. Üks tema vendadest hukkus õhurünnakus Magdeburgile, teine Vene vangilaagris. Peapiiskop andis oma nime saksa sõnale, mis on tänini käibel –