Elu pärast elu. Esimene uurimus, mis heitis valgust surmalähedastele kogemustele. Raymond A. Moody Jr, MD
kinnitavad mõlemad ühte ja sama. Meile öeldakse lihtsalt enam-vähem vastuvõetaval viisil, et surmaga on teadlik elu igaveseks lõppenud, mis tähendab seda, et surmal ei ole sugugi neid meeldivaid omadusi mis unel ja unustamisel. Magamine on positiivne ja meeldiv nähtus, sest magamisele järgneb ärkamine. Pärast hästi magatud ööd on enesetunne parem ja tegutsemine tõhusam. Kui magamisele ei järgneks ärkamist, siis ei oleks unest mingit kasu. Samuti tähendaks teadvuse kadumine mitte ainult ebameeldivate, vaid ka meeldivate mälestuste kustumist. Seega on selge, et surma palge ees ei anna kumbki analoogia meile ei lohutust ega lootust.
Ent on ka üks teine seisukoht, mis väidab, et surmaga ei lakka teadvus olemast. Selle arvatavasti üsna vana pärimuse järgi jääb mingi osa inimesest elama ka pärast seda, kui füüsiline keha lakkab olemast ja on täielikult hävinud. Seda ellujäävat osa on nimetatud mitut moodi, näiteks hing, meel, vaim, isedus, olemus, teadvus. Kuidas need nimetused ka ei kõlaks, on uskumus, et pärast keha surma läheb inimene ühest olemise vormist teise, üks iidsemaid. Türgis on matmispaik, mida kasutasid neandertali inimesed 100 000 aastat tagasi. Sealt leitud kivististe põhjal on arheoloogid kindlaks teinud, et tol kaugel ajal pandi surnutele lilli hauda kaasa, mis viitab sellele, et surma peeti pidulikuks sündmuseks – inimene lahkus sellest maailmast ja läks üle teise. Tõepoolest, kõik inimkonna vanimad matmispaigad annavad tunnistust usust inimelu jätkumisse pärast kehalist surma.
Kokkuvõtteks võib öelda, et surma olemusest rääkides on meil valida kahe vastukäiva seisukoha vahel. Mõlemad olid tuntud juba vanal ajal, ent on levinud ka tänapäeval. Ühed ütlevad, et surm on teadvuse kustumine, teised väidavad kindlalt, et surm on hinge ehk teadvuse üleminek uuele reaalsuse tasandile. Järgnevas ei ürita ma neid seisukohti sugugi ümber lükata. Püüan vaid anda ülevaate uurimistööst, mille olen siiani läbi viinud.
Viimastel aastatel olen kohanud tervet hulka inimesi, kes on saanud nn surmalähedase kogemuse osaliseks. Olen kohanud neid mitmesugustel asjaoludel. Esimesel korral oli tegemist lihtsalt juhusega. 1965. aastal, kui olin filosoofia viimase kursuse üliõpilane Virginia ülikoolis, kohtasin üht meditsiiniinstituudi psühhiaatriaprofessorit. Kohe alguses paelus mind tema eriliselt soe, lahke ja heatujuline olek. Olin äärmiselt üllatatud, kui kuulsin hiljem tema kohta huvitavat fakti, et ta oli olnud surnud – mitte üks, vaid kaks korda, kümneminutilise vahega – ja et see, mis temaga “surma” ajal juhtus, olevat täiesti fantastiline. Kuulsin hiljem teda oma lugu rääkivat väikesele grupile asjast huvitatud üliõpilastele. Tol korral jättis see mulle sügava mulje, ent kuna mul ei olnud siis veel alust mingi seisukoha võtmiseks, ei mõelnud ma sellele rohkem, kuid säilitasin siiski lindi, millele ettekanne oli salvestatud.
Mõned aastad hiljem, kui olin juba filosoofiadoktor, töötasin õppejõuna ühes Põhja-Carolina ülikoolis. Arutasime üliõpilastega Platoni “Phaidonit”, teost, milles muu hulgas on juttu ka surematusest. Olin oma loengutel peatähelepanu teistele teemadele pühendanud ega puudutanud lähemalt küsimust elust pärast surma. Kord pärast loengut kõnetas mind üks üliõpilane. Ta küsis, kas ma ei võiks loengutel arutada ka surematuse teemat. Ta tundis asja vastu erilist huvi, kuna tema vanaema oli operatsiooni ajal “surnud” ning kogenud midagi hämmastavat. Palusin noormehel sellest lähemalt rääkida ja minu suureks üllatuseks jutustas ta enam-vähem samasuguse loo, nagu olin kuulnud mõned aastad tagasi psühhiaatria professorilt.
Minu huvi selliste juhtumite vastu kasvas ja tasapisi hakkasin oma loengutel käsitlema inimelu jätkumist pärast bioloogilist surma. Ettevaatuse mõttes ei maininud ma nimetatud kahte juhtumit. Olin äraootaval seisukohal. Leidsin, et kui sellised juhtumid on tavalised, siis kuulen neist kindlasti veel – tuleb vaid võimalikult tihti üliõpilastega surematusest rääkida, küllaldast huvi üles näidata ja oodata. Oma hämmastuseks kogesin, et igas auditooriumis, mis koosnes umbes kolmekümnest üliõpilasest, oli vähemalt üks, kes tuli mulle rääkima oma surmalähedasest kogemusest.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.