Teistmoodi Brežnev. Aleksandr Maisurjan
mitu korda korrata. Kremli arst Aleksei Doinikov on meenutanud: „Ta võis tõusta püsti ja jääda seisma ilusas teatraalses poosis ning lugeda peast kolm tundi järjest Jessenini luuletusi.” 1981. aastal avaldas ajaleht „Izvestija” kirjanik G. Lezgintsevi materjali, milles kirjeldati Brežnevi valimiseelset kohtumist 1963. aastal: „Oma üliõpilasaastaid meenutades jutustas Leonid Iljitš, kuidas töölisnoored lugesid innustunult luuletusi, ja hakkas äkki deklameerima Jessenini „Anna Sneginat”. Ta tegi seda suure vaimustusega. Meie palvel luges Leonid Iljitš pärast „Sneginat” veel kaua Sergei Jessenini luuletusi, mida ta teadis väga hästi.”
Peasekretär võrdles Jessenini luulet „aromaatse õliga”. Ühes söömalauas ütles ta järgmise toosti: „Ärge laadige minusse künismi… Parem joome Sergei Jessenini auks, kelle luulet ma armastan rohkem kui iseennast…”
„Luule oli talle nagu usk,” kirjutas Ljubov Brežneva.
„Meenutades oma lapsepõlve, eriti suvevaheaega külas, meeldis talle lugeda luuletust punalakalisest varsast: „Minu armas ja naljakas tobuke, kuhu ta küll nii kangesti kihutab?” Ja seletas, et tema lapsepõlv on seotud mälestustega päikesest, lõhnadest ja priiusetundest joobunud punalakalisest varsast… Mulle jäi meelde ka üks Jessenini luulerida, mida onu korrata armastas: „Mu süda eal ei valeta”…
Ta teadis Jesseninit enam-vähem peast ja rääkis, et too on talle lähedane nagu lihane vend. „Kauni hingega,” rääkis ta luuletaja kohta, „tõeline vene inimene!” Ja lisas: „Taltumatu südamega. Te kuulake vaid:
Mina tulin siia ilma,
et siit peagi lahkuda.”
Enda kohta ütles peasekretär ükskord: „Hing on haige. Ja mis selle valuga teha, seda ma ei tea. Aga ainult selle valuga ma olengi nõus elama… See on mulle ja minus kõige kallim…”
1970. aastatel tunnustati „dekadentlikku luuletajat” Jesseninit ametlikult: ilmus tema teoste kolmeköiteline kogu, koolides õpiti tema luuletusi.
Peale Jessenini teadis Brežnev peast ka palju Puškini luuletusi. Ka selle luuletaja värssidega väljendas ta mõnikord oma mõtteid ja tundeid. Nii tunnistas peasekretär:
„Ma olen väsinud, olen ammu väsinud snoobidest ja valgetest kinnastest ja patriarhaalse kodukorra eest võitlejatest, kes on enda kanda võtnud usuõpetuse õiguse ja mured. Päästavad ainult jahil käimine ja mõningal määral viin… Nähtavasti ei ole ma hoopiski professionaalne poliitikategelane, kellena mind tahetakse kujutada iga nurga peal. Mulle on alati lähedane olnud poeedi mõte inimese salajasest vabadusest: „Sõltuda võimust, sõltuda rahvast – kas pole see meile ükskõik?””
„Jumal, suur Jumal, lamas tolmus!” Brežnev tundis ka Bloki, Nadsoni, Apuhtini, Tvardovski luulet. 1970. aastatel luges ta nende luuletusi söögilauas peast. Ljubov Brežneval on meeles üks jutuajamine Leonid Brežneviga: „Jutt kaldus Pavel Koganile, luuletajale, kes hukkus varakult rindel. Leonidile meeldis väga tema luule: „Ovaali vihkan lapsest saati, vaid teravnurki joonistan.” Meeldis seetõttu, et see ei olnud mitte millestki.” (Meie peategelane oli selle luuletajaga isiklikult tuttav, nad kohtusid rindel Novorossiiski lähistel.)
Muuseas, Brežnevi enda luuletused („See oli Lausanne’is, kus õitsevad heliotroobid…”) reedavad tutvumist ka Igor Severjanini luulega:
See oli mere ääres, kus vahu veerde,
harva satub linnasõidu ekipaaž…
Kuninganna mängis tornis akordikeerde,
Chopini kuulates armus temasse paaž.
Ja sõna „šokk” on arvatavasti Brežnevil võetud ühest teisest Severjanini luuletusest – „Lillebuketi annan”:
Tinglikkusel heidab ikka näkku: „schoking!”
Ekstravagantne on iga ta viit,
Turueide kombel vaatab iga smoking,
kuid mitte iga smoking pole veel visiit…
Ükskord, kui ta oli juba peasekretär, luges Leonid Brežnev sõprade ringis peast ette ebatavalise luuletuse. Maailma kõige suurema Jumalat eitava riigi juht hakkas äkki deklameerima luuletust paganlikust Jumalast. Luuletuse tegevus toimub Indias.
По горам, среди ущелий темных,
Где ревел осенний ураган,
Шла в лесу толпа бродяг бездомны…
К водам Ганга из далеки… стран.
Под лохмотьями …удое тело
От дождя и ветра посинело.
Уж они не видели два дня
Ни приютной кровли, ни огня.
Mеж дерев во мраке непогоды
Что-то там мелькнуло на пути;
Это храм, – они вошли под своды,
Чтобы в нем убежище найти.
Перед ними на высоком троне –
Сакья-Муни, каменный гигант.
У него в порфировой короне –
Исполинский чудный бриллиант.
Говорит один из нищих: «Братья,
Ночь темна, никто не видит нас.
Много хлеба, серебра и платья
Нам дадут за дорогой алмаз.
Он не нужен Будде: светят краше
У него, царя небесны… сил,
Груды бриллиантовы… светил
В ясном небе, как в лазурной чаше…»
Подан знак, и вот уж по земле
Воры тихо крадутся во мгле.
Но когда дотронуться к святыне
Тpепетной рукой они хотят –
Вихрь, огонь и громовой раскат,
Повторенный откликом в пустыне,
Далеко откинул и… назад.
И от стра…а все окаменело, –
Лишь один – спокойно-величав,
Из толпы вперед выходит смело,
Говорит он богу: «Ты не прав!
Или нам жрецы твои солгали,
Что ты кроток, милостив и благ,
Что ты любишь утолять печали
И,