Valged varesed. Ene Hion

Valged varesed - Ene Hion


Скачать книгу
rääkima.

      Plaanil on näha, et poistel on Kivise neeme barakis kolm magamistuba – kõige väiksemate, keskmiste ja suurte poiste oma. Tüdrukutel on kaks tuba. Nemad on eriti tihedasti koos, voodi voodis kinni. Personalil on samuti kaks ruumi. Perekonnainimeste tuba on pesunöörile riputatud linadega jaotatud lahtriteks. Privaatses perenurgas on voodi, taburet ja öökapp. Plaanil on klassiruum, pioneeride tuba, söögituba, direktori kabinet ja köök. Territooriumi plaanil on tähistatud teerajad, metsatukk, järv, kõrvalhooned ja ilma vaheseinteta välikäimla. Kempsu sisevaatest on näha, et augu tabamise protsent on madal. „avalikud pissuaarid on sotsialismi võrdkuju,” olevat öelnud Churchill.

      Plaanil kujutatud järve põhjas on vanad rajatised, kaevandused ja karjäärid, kust paarsada aastat tagasi kaevandati kulda, hõbedat ja vaske. Ümbruskonnas on ka tegutsevaid kaevandusi. Neis töötavad sõjavangid, kes räägivad itaalia või ungari keelt. Saksa keelt vangide suust ei kuule. Sakslastest sõjavangid peavad keelt hammaste taga. Nende vastu on kohalikul rahval põletav viha. Fašist on kõige hullem sajatus ja Frits on nimi, mida pannakse hulkuvatele koertele. Kui saksa mundrit nähakse, loobitakse kive – fašist. Saksa vange õgivad vaenulikud pilgud. Saksa keele eest võib vene naiste käest pasunasse saada. Vihased naised võivad olla palju kohutavamad kui kõige hirmsamad mehed.

      Vene keel, nagu teada, oskab maad ja taevast kokku vanduda, väävlit sülitada, vandesõnu lennutada, ristida lopsakate lausungitega. On neli venekeelset sõna, mis algavad tähtedega … п, е, ja б, millest annab tuletada sadu roppusi. Oo, võimas vene keel! Ropud sõnad saavad ka eesti lastele – imelik küll, et just need sõnad – kiiresti selgeks, nagu oleks tuli lahti. Vene keel on kasvandikel suus enne kui kasvatajail. Lapsed vatravad paari nädala pärast vene keeles nii et vähe pole: ja dal tõ eto, tõ dal ja eto, mis tõlkes tähendab, et mina andsin sina see, sina andsid mina see. Kivisel neemel hakkab muutuma ka laste eesti keel. Näiteks sõnad kaabakas, elajas ja perse pole enam solvangud. Need tähendavad hämmastust, imestust ja poolehoidu. Vaimustust väljendab sõna ilge. Lastekodukasvandikud teavad palju rohkem, kui on nende vanuses inimestele ette nähtud. Nad on taiplikud. Vangidele tunnevad lapsed kaasa. Eriti ungarlastele, sest eesti lastekodukasvandikud teavad, et tegemist on hõimurahvaga.

      SÕDA TUNGIB IGALE POOLE nagu õhk, mida inimesed sisse hingavad. Eluproosa on, et pole midagi saada, kõigest on puudus. Lihtsaimatki kaupa lihtsalt ei ole olemas. Varustamisega tegeleb direktor seltsimees Jefrosinja. Ta on olemuselt tõeline venelanna – muutlikum kui keegi teine, tahab mõista, kuid ei suuda süveneda. Tema vanemad on represseeritud, ta on palju läbi elanud, kuid see pole tema istumisele-astumisele palju jälgi jätnud.

      Kas Jefrosinja kohta saab öelda ka mõne hea sõna? Saab. Ta teeb entusiastlikult kõike, mis on tema arvates tähtis, et lastekodul hinge sees hoida. Vahel saavutab ta võimatut, kuid nii mõnigi kord ei saa ta aru, miks need eestlased on nii teistsugused. Tema arvates on eestlased liiga rahulolematud. Nad ei oska hinnata nõukogude võimu, see tähendab tema pingutusi.

      „Mis nad jälle tahavad?” küsib Jefrosinja haavunult.

      Jefrosinja lähtub inimeste nõrkustest, mitte voorustest. Et võim kuulub temale, on tunda kõigest. Oma asetäitjaks ja tõlgiks võtab ta Jaan Kaevu, kes on küll solvunud, et pealik on naisterahvas, kuid ta püüab Jefrosinjaga ühte jalga käia.

      „Ah, las ta arvab, et teab rohkem, kui teab,” pihib solvumisest pika näoga Jaan oma alati kuulekale naisele Elsale. Kaevu hääles on imposantne põlgus. Kuna direktor ei tarvitse lastekodus iga päev kohal olla, annab Jefrosinja oma väikese toa Kaevule töö- ja eluruumiks. Niisugune privileeg parandab silmanähtavalt Kaevu Jaani enesetunnet. Ta hakkab olukorraga harmoneeruma. Temast saab tsaari silm või veorihm.

      Jefrosinja võtab personali tööle ja laseb lahti niisama iseenesestmõistetavalt, nagu sorteeritakse kartuleid. Kuivanud või mädad viskab kõrvale, asemele võtab suuremad ja siledamad. Pedagoogilist tööd juhendab ta lakooniliselt:

      „Pange, raisad, kord majja!”

      Jefrosinja muretseb lastekodule ei tea kust klaveri. See on vanaaegne pianiino, mille läikivale esiküljele on kinnitatud baroksed küünlajalad. Neis on kunagi põletatud naturaalsest kärjevahast küünlaid. Vaha on hangunud vaskmustritesse. Lapsed nuusutavad ja lakuvad klaveri vasest küünlajalgu, kujutledes, et nendesse tardunud vahal on meemaitse.

      Direktor toob linnast muusikaõpetaja, kes oskab klaverit mängida. Muusikaõpetajal on kaasas vedruga üleskeeratav grammofon ja heliplaat Mozarti muusikaga. Õpetaja jutustab põneva loo Mozarti ja Salieri vägikaikavedamisest. Lavastatakse etendus Mozarti-Salieri konfliktist. Selles etenduses tahavad kõik olla Mozartid. Salieriks ei hakka vabatahtlikult keegi. Vastikut Salierit etendatakse käsu korras. Mozartist saab Kivise neeme ebajumal ja tänu temale kasvavad lapsed muusika külge.

      Muusikaõpetajal õnnestub korraldada lastekodus kinoseanss, kus näidatakse Vene kultusfilmi kodusõja kangelasest Vassili Tšapajevist. Tänaste mõõdikute järgi võiks Tšapajev olla Nõukogude James Bond. Filmis laulavad revolutsioonilised kangelased vanaaegset slaavi laulu „Must ronk”. Romansi meloodia on kaunis, sõnad kohutavalt traagilised. Viis jääb lastele kohe meelde. Õpetaja kordab laulu sõnu, kuni ka need kõigile pähe kuluvad.

      Черный ворон, что ж ты вьешься

      Над моею головой?

      Ты добычи не дождешься,

      Черный ворон, я не твой!

      Что ты когти распускаешь

      Над моею головой?

      Иль добычу себе чаешь?

      Черный ворон, я не твой! 7

      Vaevalt lapsed päriselt aru saavad laulu sümboolikast või millest laul õieti räägib. Selle rahvaliku pärimusteose ühe variandi (variante on kümneid) viimane salm lõpeb sõnadega: jah, must ronk, sa said mu endale – nüüd ma kuulun sulle.

      Must ronk on stalinliku terrori tontlik sümbol. Vangiautosid, mis öösiti ringi sõidavad ja ohvreid ära viivad, nimetatakse mustadeks ronkadeks. Olgu limusiin või hobuvanker, leivaauto või voorimehetroska. Öeldakse lihtsalt must ronk. Käis, sõitis ette, viis ära, tuli tagasi, ootab …

      Mis võib olla muusikaõpetajal mõttes, kui ta eesti lastele just seda laulu õpetab? Protest, provokatsioon, märguanne? Direktor kas ei kuule ega näe, mis laulutunnis toimub, või teeb näo, et ei kuule ega näe.

      Lapsed õpivad „Musta ronga” viisi järgi ringmänge mängima ja rahvatantse tantsima. Venelanna omakorda õpib lastelt eesti „Jooksupolkat”. Kivise neeme stiilis tantsitud eesti polkal on slaavi sentiment ja Kariibi mere särts. Muusikaõpetaja saab selgeks ka ühe eestikeelse laulu, mille Elo talle ette laulab. Seda laulu oli laulnud Elo vanaema, kes oli olnud vaestemajas koristaja.

      Õitsevas Eedeni aias

      Õitseva viigipuu all

      Vanapoiss Aadam seal põõnas

      Aega ju oli seks tal.

      Eeva ta kõrval seal lamas,

      Puhkas kui puhkenud roos.

      Aadam vaid muigas ja mõtles,

      Et on nüüd õnnega koos.

      Kui ta nii puhkamas nägi

      Küljeluud õilist ja truud,

      Äkki üht mesilast nägi

      imemas Eevakse suud.

      „Oota sa,” kurjustas Aadu,

      „luba kes andis seks sul?

      ja mis sina sealt leiad,

      loodan, et maitseb ka mul.”

      Mesilind kohkus ja lendas,

      Ehk


Скачать книгу

<p>7</p>

Must ronk, miks sa tiirled mu pea kohal? Sa ei saa mind saagiks, ma ei kuulu sulle. Miks sa sirutad küüsi mu poole? Must ronk, ma ei kuulu sulle!