Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше. Пол Клейнман

Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше - Пол Клейнман


Скачать книгу
критику з етичних міркувань. Учасників експерименту змусили повірити, ніби вони роблять боляче іншій людині, тоді як насправді їх уводив в оману актор, який удавав, ніби потерпає від болю. Експеримент виявився стресовим для учасників, які вірили, що завдають болю незнайомцеві. Такий досвід міг травмувати їх.

Експеримент «Світ тісний»

      Мілґрем прославився перш за все як автор експерименту «Підлеглість авторитету», однак він брав участь і в інших, менш жорстких дослідженнях. Вам доводилося чути про теорію шести рукостискань? Якщо так, то завдяки Стенлі Мілґрему.

      У 1950-х роках політолог Ітіель Де Сола Пул і математик Манфред Кохен поставили кілька запитань. Яка ймовірність того, що два незнайомці мають спільного приятеля? Що, як такого спільного приятеля не знайти? Наскільки довгим мусить бути ланцюг, що поєднає їх? Років за десять Стенлі Мілґрем провів експеримент «Світ тісний», щоб відповісти на ці запитання.

      Мілґрем роздав 300 особам листи з інструкціями в містах Омага, Небраска-Сіті, Вічита та Канзас-Сіті (США), а пунктом призначення обрав Бостон (штат Массачусетс, США). Люди отримали завдання – написати листа другові, який мешкав найближче до Бостона. Друг мав бути добрим знайомим. Таким листом друг отримував ті самі інструкції, що створювало ланцюг. Мілґрем отримував листівку за кожної пересилки й занотовував стосунки між відправником й отримувачем. Дослідник виявив, що майже в усіх випадках приблизно п’ять-шість зв’язків поєднували кожну пару в межах ланцюгів.

      Стенлі Мілґрем здійснив велике відкриття про людство, яке певною мірою навіть лякає і про яке більшість людей раніше не здогадувалася. Його суперечливий і тепер класичний експеримент «Підлеглість авторитету» продемонстрував негативний бік особистості й довів, що люди здатні на страшні речі. Тим часом експеримент «Світ тісний» показав взаємозв’язок і близькість між людьми. Дослідження Мілґрема досі не втрачають актуальності й світового значення. Він увійшов в історію як психолог, що викликав найбільше дискусій в історії експериментальної психології.

      Альфред Адлер (1870–1937)

Усе індивідуально

      Альфред Адлер народився 7 лютого 1870 року у Відні (Австрія) у родині єврейського торговця пшеницею. Маленький Альфред хворів на рахіт, тому навчився ходити тільки у віці чотирьох років. У п’ять років він мало не помер від пневмонії. Дитячі хвороби спонукали його зацікавитися медициною та обрати професію лікаря.

      Здобувши освіту, він працював офтальмологом, а згодом став терапевтом. Адлер приймав пацієнтів у бідному районі Відня. Навпроти його кабінету були розташовані парк атракціонів і цирк. Тож вийшло так, що більшість клієнтів були циркачами. Довідавшись про незвичайні силу і слабкості артистів, Адлер розробив теорію про неповноцінності органів, згідно з якою людина з фізичною вадою відчуває слабкість або меншовартість і намагається компенсувати недолік. Теорія суттєво вплинула на подальшу роботу Адлера в галузі психології.

      Із часом Адлер занедбав


Скачать книгу