Tallinna ajalugu. Karsten Brüggemann

Tallinna ajalugu - Karsten Brüggemann


Скачать книгу
paiku üritas Mõõgavendade ordu ühineda Saksa orduga, kuid paavst Gregorius IX (1227–1241) oli valmis lubama seda üksnes juhul, kui Tallinn antakse üle kuuriale. Pikad diplomaatilised läbirääkimised päädisid 7. juulil 1238 Stensby lepinguga, millega Taani sai tagasi oma võimu Eestimaa üle ja kus Tallinn esines esimest korda kui civitas, kodanike linn. Mõõgavendade ordule, mis 1237. aastal sulandus Saksa ordusse, jäi alles vaid Järva maakond.

      Kuigi Tallinn oli nüüd Taani võimu all, säilis linnas sakslastest ülemkiht, ja kuna see koosnes peaaegu eranditult kaupmeestest, ei olnud sugugi üllatav, et üsna varsti kujunesid civitas Revaliensis’e ja hansa vahel tihedad sidemed. Esimene tõend selle kohta, et Tallinna kodanikelinn käsitles end Hansa Liitu kuuluvana, on pärit aastast 1252. Juba 1248. aastal, kümme aastat pärast Taani võimu taaskehtestamist, oli Erik IV Adraraha (1241–1250) Lübecki linnaõiguse Tallinnale kinnitanud. Ent alles 1285. aastal mainitakse Tallinna ürikutes selgesõnaliselt kui hansalinna. Tänu Tallinna kuulumisele Hansa Liitu sai tähtsaid õigusküsimusi Tallinna ja teiste hansakaupmeeste vahel käsitleda ka Hansa Liidu kõrgemas kohtuinstantsis Lübeckis. Nii toimisid Lübeck ja teised hansalinnad teatud mõttes teise ülemvalitsejana kodanikelinna Tallinna üle.

Linnade Hansa teke

      Rahu kaubateedel, traditsiooniliste meresõiduühingute kadumine, Läänemere-äärsete linnade areng ja Rooma keisriprotektoraadi lõpp interregnumi ajal (1245–1273) viisid nn Linnade Hansa tekkeni. Samaaegselt linnade arenguga, mis tegi võimalikuks alalise turu, asusid suurkaupmehed ka linnadesse elama. Nad lähetasid nn faktorid linnadesse, kus nad kauplesid, ja olid seetõttu võimelised mitmeid kaubatehinguid ühest ja samast keskusest juhtima. Ent kui läänes toimus kaubandusesindajate ja krediidimajanduse kiire levik, siis idas, eriti Novgorodis ja Daugava-äärses kaubanduses, olid veel pikka aega tavaks meresõiduühingud ja vahetuskaubandus.

      Kaupmeeste paikseks jäämine linnades viis õige pea selleni, et majanduslikult võimekad linnakodanikud said raeliikmeks ja tõusid kõrgetele ametikohtadele. Samas nägid kaupmehed linnades uut, kohalikku kaitsejõudu: linnad hakkasid hoolt kandma kaubateede turvamise ja oma kaupmeeste kaubanduslike privileegide säilitamise eest sihtlinnades. Sel eesmärgil leppisid nad teiste linnadega kokku ja sõlmisid nn linnadepäevadel (Tagfahrt) liite. Linnadepäeva võis kokku kutsuda iga linn, kes tahtis mingi kindla asjakorda ajada ühiselt koos teiste linnadega. Linnade Hansaasutamisajaks on sageli pakutud aastat 1241, mil Lübeck ja Hamburg viisid oma üksteist aastat püsinud tiheda koostöö lepingulisele alusele, millest hiljem sündis nn Vendi Linnade Liit (Wendische Städtebund). Viis aastat hiljem hakkasid moodustuma Westfaleni ja (Alam) – Saksi linnadeliidud. Umbes 100 aastat hiljem tekkisid Preisi- ja Liivimaa linnade liidud. Linn võis Linnade Hansa liige olla või selleks saada kolmel viisil: kuni 14. sajandi keskpaigani sulandusid linnad hansakogukonda tänu oma kaupmeeste osavõtule hansakaubandusest. Alates 14. sajandi keskpaigast esitasid linnad ametlikke taotlusi hansasse vastuvõtuks või taasvastuvõtuks. Väiksemad linnad läksid hansasse kolmandat teed pidi, lastes mõnel suuremal linnal end ilma eriliste formaalsusteta koopteerida. Hansaliikme staatuse kaotas linn kas privileegide kasutamata jätmise, hansakogukonnast vabatahtliku lahkumise või ametliku hansast väljaarvamiseteel (Verhansung), mille linnade koosolek võis ette võtta juhul, kui linn oli rängalt eksinud kogukonna põhimõtete ja huvide vastu.

      Ehkki Taani kuningad aitasid oluliselt kaasa Tallinna kodanikelinna konsolideerimisele, jäi Taani teine valitsusaeg Eestimaal kokkuvõttes üsna heitlikuks. Korduvalt tuli tegemist teha eestlaste vägivaldsete vastuhakkudega ülemvõimule. Need tipnesid Taani-Saksa rüütelkonna vastu suunatud ülestõusuga, mis puhkes ööl vastu jüripäeva (23. aprillil) 1343 ja viis suure hulga mõisade, kirikute ja kloostrite lõhkumiseni. Nelja endi seast valitud „kuninga” (ladina k reges, pigem küll „vanem”) juhtimisel piirasid eestlased Tallinna kaks nädalat ühtejärge. Alles Saksa ordu suurearvulise armee, maa ainsa mõjuvõimsa sõjaväelise jõu sekkumisel suudeti ülestõus maha suruda. 14. mail 1343 pidasid nad eestlastega Tallinna all maha verise ja ohvriterohke lahingu.

      Taani kuningakoda oli juba alates 1320. aastatest teinud katseid Eestimaast vabaneda, ent need katsed nurjas rüütelkonna vastuseis, sest too ei olnud sugugi huvitatud tugevast valitsusest. Abielludes Valdemar III (1326–1330) õe Helvigiga († u 1374) omandas Valdemar IV Atterdag (1340–1375) kaasavarana Põhja-Jüütimaa ja laiendas oma valitsusala järk-järgult nendele veel olemasolevatele Taani aladele, millest põhiosa oli juba võõrastes kätes. Et võita rahalisi vahendeid ja sõjalist jõudu Taani kuninga poliitilise võimu uueks koondamiseks Taani emamaale, üritas Valdemar IV Eestit 1341. aastal uuesti ordule müüa, ent see ei läinud korda. Valitsevaid võimusuhteid silmas pidades olid rüütelkond, linnakodanikud ja Tallinna piiskop 16. mail 1343 linnuse ordu hoole alla andnud, niisiis võttis ordu tegeliku võimu ajutiselt üle. Eestlaste suure ülestõusu mahasurumise järel pidas Taani kuningas Saksa orduga taas läbirääkimisi Eestimaa müümise asjus. 29. augustil pitseeritud lepinguga kinnitati lõpuks Taanile kuulunud Eestimaa müük Saksa ordu preisi kõrgmeistrile, kes asus valitsema 1. novembril 1346. Tegeliku valitsemise usaldas kõrgmeister 1347. aastal siiski Liivimaa ordumeistrile.

      Saksa ordu valitsuse all (1346–1561)

      Kodanikelinn Tallinn, mis oli veidi enne müügilepingu sõlmimist 1345. aastal lasknud veel kord üle kinnitada Valdemar IV Atterdagilt saadud privileegid, oli eeskätt huvitatud oma kehtivate õiguste kinnitamisest, ja saavutaski selle, et ka ametisolev ordumeister Goswin von Herike kinnitas 4. novembril 1346 linna õigused ja vabadused, seda küll vormilise ja sisulise kontrolli tingimusega. Ilmselt ei toonud tingimuseks seatud privileegide kontroll endaga kaasa mingeid kahjusid, pigem suurendas see linna vabadust. Juba 1348 vabastati linn sõjalise toetuse kohustusest sõdades Leedu ja Venemaaga. Sõjakäikudeks mere taha pidi linn andma vaid ühe laeva 25 relvastatud mehega ja vaenuliku rünnaku korral Liivimaa vastu moodustama väesalga oma kodanikest. Vastukäiguna loovutas kodanikelinn ühe osa linnasarasest ja maksis 200 marka Tallinna linnuse remondiks.

      Eestimaa ja Tallinna ülevõtmisega Saksa ordu poolt pandi poliitiline struktuur ligi 200 aastaks paika. Riiaga võrreldes tuli Tallinnas harva ette tülitsemist linnahärradega, mis, olgu muuseas öeldud, tulenes ka Tallinna piiskopi poliitilisest tähtsusetusest. Küll aga tekkis konflikte kaubandusküsimustes. Nii kaebas Narva linn juba 1417. aastal Saksa ordu Liivimaa ordumeistrile Siegfrid Lander von Spanheimile (1415–1424), et Preisimaa linnad ja Tallinn tõrjusid teda jõuga kauplemisest eemale. Seepeale surus ordumeister Tallinna otsustavalt oma raamidesse tagasi, osutades sellele, et piirilinna üle otsustab tema, aga mitte Tallinna kodanikud. Aasta hiljem andis ordumeister linnale lisaks vabakaubanduse privileegi. Lisaks olid plahvatusohtlikud erinevad kaubandusembargod, mille Hansa Liit või ordumeister kehtestas Novgorodile. Teisalt tegutses Tallinna raad tihtipeale Saksa ordu vahendajana, näiteks 15. sajandi kolmekümnendate aastate lõpul ja neljakümnendate algul, kui Saksa ordu Liivimaa haru sees tekkis konflikt Westfaleni ja Reinimaa osapoolte vahel.

      2. TALLINN KUI RESIDENTS

      Ülalinn (Toompea)

      Nagu on juba ilmnenud, kujutas Tallinna ülalinn endast omaette, all-linnast (kodanikelinnast) lahutatud õiguslikku piirkonda. Selline seis kestis kuni riigiõiguse reformini 1879. aastal ja tugines eeldusele, et ülalinnas elasid ja resideerusid teiste õiguslike korporatsioonide liikmed. Keskajal oli Toompea maahärrade, Eestimaa piiskopi ja Eestimaa rüütelkonna liikmete residents.

      Taani esimesel valitsusajal (1219–1227) resideerusid Toompeal Taani kuninga esindajatena Lundi peapiiskop Andreas Sunesen ja Tallinna piiskop Wescelin. Pärast kuningas Valdemar II tagasitõmbumist 1219. aastal allusid neile kahele taani rüütlid, kelle kohta ei ole siiski teada, kas nad ka elasid Toompeal. Taani vallutajate residentsi aset täitis vististi puitlinnus – ajalooallikates nimetuse all castrum danorum Revaliensis –, mis asendas eestlaste muinaslinnust ja ehitati välja aastaks 1227. Taanlaste lahkumise järel oli see Mõõgavendade ordu Tallinna komtuurkond ja pärast ordu likvideerimist 1237. aastal Saksa ordu residents. Tol ajajärgul sai linnus endale tornide ja kraavidega kindlustused. Lisaks lasi mõõgavendade ordumeister Volquin püstitada kivist hoone, mida erinevalt Toompea kogu kompleksi nimetusest Suur linnus (castrum magnus) hakati nimetama Väikeseks linnuseks


Скачать книгу