Taro. Mustrid ja vastastikmõjud. Deborah Lipp
trid ja vastastikmõjud
Sissejuhatus
Ma kohtasin oma sõpra Susanit 1982. aastal. Sel ajal toimusid minu elus järsud muutused. Ma olin just oma esimesest abikaasast lahku läinud, kolinud ema juurde ja vahetanud töökohta. Ma olin kakskümmend üks aastat vana, ent näis, nagu oleks mul selja taga pikk elu.
Kui me esimest korda kohtusime, võttis Susan oma tarokaardid ja ennustas mulle. Mul oli küsimusi oma eksabikaasa kohta ja üks kaart ennustuses näis teda kujutavat. Susan võttis selle kaardi, asetas laua keskele, segas ülejäänud kaardid ja ladus uuesti välja ─ tema kohta. Seejärel ulatas ta kaardipaki mulle ja lausus: “Nüüd pane sina minule.” Ma polnud kunagi varem kaarte ladunud, kuid õnneks oli see Aleister Crowley’ kaardipakk “Thoth” ja peaaegu kõikidel kaartidel oli mõni võtmesõna. Kui enamikus kaardipakkides on ainult suure arkaani kaartidel nimed (Surm, Päike jne), siis selles pakis iseloomustatakse (näiteks) mõõkade kahte kui rahu, karikate viit kui rahulolematust ja sauade kuut kui võitu. See oli justkui väike spikker ja ma sukeldusin kaartide maailma. Nii algas minu elu tarokaartide tõlgendajana.
Ma olen pärit perekonnast, kus mängiti sageli kaarte. Me alustasime harilike lastemängudega ─ “Valetamine”, “Linnade põletamine”, “Eesel” ─ ja läksime kiiresti üle põnevamate mängude juurde, nagu “Ärtuandmine”, džinn, “Oh põrgut” ja topeltpasjanss. Kaartide käes hoidmine tundub mulle loomulik ja nende segamine lõõgastab mind. Niipea, kui ma tarokaarte puudutasin, teadsin, et need on minu jaoks.
Ma ei jäänud Thoth’i kaartide juurde, sest pigem imetlesin kui armastasin leedi Frieda Harrise loomingut ning mulle ei meeldinud nendes kaartides tajutav kaootiline liikumine. Hankisin endale Rider-Waite’i kaardipaki (tänapäeval sageli tuntud Waite-Smithi kaardipakina, mis on maailmas kõige populaarsem) ja Eden Gray’ taroõpiku “Taro õppimine” (“Mastering the Tarot”, 1973) kasutatud eksemplari – see on raamat, mida ma endiselt soovitan.
Minu esimeseks ülesandeks oli “raamatust lahti saada”, nagu teatris öeldakse. Ma töötasin iga päev, et kaartide tähendusi meelde jätta, lapates kaardipakki nagu keeleõppekaarte, kuni mul oli iga kaardi kohta mõni sõna, nii otseasendis kui ka ümberpööratult. Edeni taroõpik on selleks ideaalne raamat, pakkudes lühidaid ja lakoonilisi, kuid siiski sügavaid tähendusi.
Tähendusi pähe õppides ma ka ennustasin kaartidega, algul raamatut lehitsedes ja iga kaardi tähendust otsides, seejärel uurides raamatut ainult siis, kui ummikusse sattusin. Ma panin kaarte endale ja oma õele, kes oli seitseteist ning asjast huvitatud, samuti sõpradele, keda see huvitas. Ka Susaniga jätkasime teineteisele kaartide panemist, ma õppisin nii iseseisvalt kui ka jätkuvalt temalt. Sestpeale, kui sain kakskümmend viis, olen olnud elukutseline kaardipanija. Esimest korda õpetasin tarot 1993. aasta paiku ja mõned minu endised õpilased on tänaseks ka ise professionaalid.
Mingil ajal 1990. aastate keskpaiku hakkas minu tolleaegne abikaasa Isaac Bonewits mulle peale käima, et ma kirjutaksin tarost raamatu. Ta oli kogenud kaardipanija ja isegi endale oma kaardipaki kujundanud. Ta imetles minu võimeid ja arvas, et mul on sellel alal midagi olulist öelda. Kui ma avaldasin oma esimese raamatu “Rituaali elemendid” (“The Elements of Ritual”, 2003), olime juba lahku läinud, kuid Isaac ei loobunud kunagi taroraamatu mõttest. Ta tõepoolest tahtis, et ma selle kirjutaksin, ja nüüd ma lõpuks teengi seda. Kahjuks suri Isaac 2010. aastal. Kirjutades tajun mingil moel tema heakskiitu.
See raamat ei paku “meetodit”. Ma ei ole mingit meetodit õppinud. Ma olen lugenud taro kohta mitmeid raamatuid ─ mul on üsna tagasihoidlik raamatukogu ─ ja olen kokku puutunud teiste tarokaardipanijatega, nii ametlikult koolitustel kui ka mitteametlikult, lihtsalt teadmisi ja kogemusi jagades. Teadmised, mida siin pakun, on peaaegu täielikult minult endalt: see, mida olen töö käigus õppinud; kontseptsioonid, mille olen ise välja töötanud; loetud raamatute isiklikud tõlgendused.
Mis on taro vastastikmõjud?
Ma olen kasutusele võtnud mõiste “taro vastastikmõju”, et rääkida erinevatest viisidest, kuidas me võime tarokaartidega suhestuda ja neid kasutada. Tarokaardid ei ole staatilised, neil on vastastikmõjud ümbritsevaga paljudel erinevatel tasanditel. Ma olen mõtelnud erinevatest viisidest, kuidas kaardid omavahel seotud on, ja sellest, kuidas erinevad kaardikombinatsioonid loovad ainulaadse terviku. Sa võid arvata, et 78 kaardiga pakk pakub 78 võimalikku tõlgendust, või 156, kui arvestada ka ümberpööratud kaarte. Aga kui sa võtad arvesse, et iga kahe kaardi kombinatsioon annab kordumatu ja ainulaadse tähenduse, läheneb see arv 25 000-le, ja kui võtad arvesse ka selle, et igaüks nendest 25 000 tähendusest muutub olenevalt kaartide positsioonist ja lauale võib olla laotud kümme või enam kaarti, siis oleme jõudnud juba veerand miljonini ja seegi on kõigest pinnavirvendus!
Kaardid suhestuvad omavahel, oma positsiooni, lugeja ja küsijaga (inimesega, kellele kaarte pannakse). Nad suhestuvad kontekstiga. Sina suhestud kaartide, küsija ja iseenda kui ennustajaga. Taro vastastikmõjudest arusaamine muudab oluliselt sinu ettekujutust tarost.
Millised kaardid sobivad selle raamatuga?
Kõik. Enamik taroraamatuid keskendub kindlale kaardipakile või kindlat tüüpi kaardipakile. Tavalisest taroraamatust on kasu kõikide Waite-Smith’i tüüpi kaartide puhul. Käesolev raamat seevastu kehtib kõikide tarokaartide ja kõikide ennustamisviiside puhul.
On olemas palju “oraaklikaarte”, toredaid kaardipakke, mis ei ole vastavuses taro süsteemiga. Neis on erinev arv kaarte ja erinevad mastid või puuduvad mastid üldse ning nende asemel on sümbolid, mis mitte mingil moel ei põhine keskaegsetel tarokaartidel. Oraaklikaardid võivad tugineda druiidide pärimustele, oghamile (hääle või puude kaardid), jumalannadele või kristallidele. Nende aluseks võib olla peaaegu lõputu hulk erinevaid kontseptsioone ja teemasid.
Selles raamatus kasutan ma näidisennustuste tegemiseks ja oma seisukohtade illustreerimiseks traditsioonilisi tarokaarte. Minu isiklikud tõlgendused põhinevad Waite-Smith’i tüüpi kaardipakil. Siiski saab neid interaktiivse taro põhimõtteid kasutada igat tüüpi ennustuste puhul. 1. peatüki põhimõtted isegi ei nõua kaarte.
Kui sa kasutad teistsugust kaardipakki, võid tahta lisad A ja B vahele jätta: need käsitlevad Waite-Smith’i kaartide tähendusi ja mustreid. Üldine ettekujutus kaartide tähendustest ja mustritest on siiski sinu jaoks olulised! Näiteks 3. peatükk, mis käsitleb vastastikmõju mustritega, sisaldab materjali, mida sa ei saa kasutada, sest see räägib mastidest ja teistest traditsioonilistest taro sümbolitest, ometi võid kasutada neid sümboleid näidetena ja rakendada nende aluseks olevaid põhimõtteid oma kaardipaki juures.
Kellele see raamat on?
Ma loodan, et ajal, kui seda raamatut loed, oled juba kaartidega tuttav. Sa tead, mis on taro, mis on suur ja väike arkaan ning mis on mastid. Tõenäoliselt on sul olemas juba vähemalt üks kaardipakk ja sa oled hakanud seda kasutama.
Kõik on hästi ka siis, kui oled algaja. Tegelikult on see suurepärane. Sel juhul vajad sa ilmselt mõnda põhjalikku raamatut, mis annab iga üksiku kaardi tõlgenduse. Õpetajana ma nõuan, et kõik minu õpilased näeksid kaartide tähenduste meelde jätmisega vaeva. See ei pruugi olla lõbus, kuid seda ei asenda miski. Jah, taroennustus on ja peabki olema intuitiivne, aga kui sa alustades toetud mingile süsteemile, muutub sinu intuitsioon paremaks – me räägime sellest 1. peatükis. Nii et kuigi ma loodan, et loed minu raamatut vaimustunud tähelepanuga, ei taha ega oota ma, et see oleks sinu ainus allikas. Sa võid kasutada selle raamatu lisa A, kust leiad kõigi kaartide kokkuvõtlikud tähendused, kuid üsna kindlasti sellest ei piisa. Hangi üks või mitu “kaart-kaardilt” raamatut ja uuri neid. Lugemissoovitused annan raamatu lõpus.
Ma arvan siiski, et sa oled kõike seda juba teinud. Sa tunned kaarte üsna hästi, kuid leiad, et võiksid veel kaugemale jõuda. Võib-olla tuleb sul kaardipanek hästi välja ja sa tahad lihtsalt tungida sügavamale ning neist rohkemat välja lugeda. Või näib sulle, et midagi on puudu – vabaduse tunne, tunne, et kaardid võivad olla midagi enamat osade summast.
Minu raamat on mõeldud selleks, et muuta hea suurepäraseks, arusaamine kogemuseks. See on abivahend, mida saad kasutada, et lõpetada kaartide ladumine ja hakata kaartidega suhestuma ehk tõlgendama neid mitte nagu pikka rida teetähiseid, vaid kui lugu või luuletust või laulusalmi. Minu lootus ja kavatsus on, et see raamat aitab sul muutuda intuitiivsemaks, selgemini nägevaks ja osavamaks kaardipanijaks.