Що ти кажеш після привітання? Психологія людської долі. Ерік Берн
–». У цьому випадку Бідний Нечесний Білий дістає – – –, тимчасом як Багатий Нечесний Білий + – –. В інших випадках може існувати умова, коли Багатий Білий (Фінансова Компанія) може бути добрим, якщо не починає хитрувати, а потім зсувається до поганого (+ + + → + + –).
Схоже, цей конкретний добір займенників – Я, Ти та Вони, + або –, визначає остаточну долю людини, зокрема кінець її сценарію, незалежно від того, які прикметники та твердження вона вживає для + або –. Таким чином, «Я+, Ти–, Вони–» (2б) майже завжди закінчуватиме своє життя на самоті – можливо, у скиті, в’язниці, психіатричній лікарні або морзі, незалежно від того, до чого він чи вона ставиться зарозуміло: до релігії, грошей, раси, статі тощо, а тимчасом людина з позицією «Я–, Ти+, Вони+» (3а) майже завжди закінчуватиме відчуттям нікчемності й, можливо, потягом до суїциду незалежно від того, які конкретні якості вона вважає за негідні. Отже, займенники визначають, яким буде закінчення сценарію, хто буде переможцем, а хто – невдахою. Твердження визначають тему сценарію, його життєвий стиль: релігія, гроші, раса, стать, але не мають жодного стосунку до його результату.
Слід визнати, що 6-річна дитина ще не здатна нічого з цього зрозуміти, принаймні, з того погляду, якою мірою це стосується її самої. «Мама каже, що мені не можна з тобою гратися, бо ти (брудний, грубий, поганий, католик, єврей, італієць, ірландець тощо)» – ця фраза є лише проявом позиції «Я+, Ти–». «Я гратимуся з тобою, але з ним ні, бо він обманює» – це позиція «Я+, Ти+, Він–», на яку вигнанець відповідає: «Я з вами, хлопці, не гратимуся, бо ви мамії», що дорівнює «Я+, Ти–, Він–». Це складно зрозуміти, попри те що більшість людей мають у своїй позиції знак «–», але саме це визначає ключовий принцип позицій: єдині речі, які беруться до уваги, – це займенники та знаки (+ чи –); твердження або прикметники вживають лише для того, щоб зручніше структурувати час. Твердження просто дають людям те, що вони кажуть після привітання, але не мають стосунку до того, що станеться, до того, як добре чи погано розгортатиметься їхнє життя або якою буде їхня остаточна винагорода.
Наприклад, багато людей не можуть уторопати, яким чином безліч ревних нацистів-поліцаїв у Східній Німеччині стали так само заповзятими комуністами, бо ці дві ідеології здаються прямо протилежними. Але все, що було протилежним, – то прикметники. Позиція нациста була «Я+ (нацист), Він – (зрадник)», отже, його треба вбити. Позиція комуніста була «Я+ (комуніст), Він – (зрадник)», отже, його треба вбити. В обох випадках позиція та сама, хоча твердження є протилежними: «Я+, Він–», отже, його треба вбити. Правило полягає в тому, що зміна тверджень, хоч би якою вона була радикальною, не переінакшує позицію або сценарій: в обох випадках ця особа закінчить як убивця, і саме це є для неї важливим, а не те, яких людей вона вбиває. З цієї причини для фанатика немає нічого легшого, ніж за належного керівництва перейти на інший бік.
Цей приклад також є наочною ілюстрацією того, що позиції важать у повсякденній соціальній взаємодії. Перша річ, яку люди відчувають в іншій особі, –