Vabariigi vaenlased. Hannes Veskimäe

Vabariigi vaenlased - Hannes Veskimäe


Скачать книгу
Ainult nii saab vaba turumajandus toimida ning meid kõiki teenida. Muu viib hukatusse!“ Umbes sedamoodi kõlas minu tollane sisemonoloog.

      Samuti hämmastas mind ja tekitas lausa peapööritust Taani ja Soome inimeste rahulikkus ning turvatunne. Ma olin justkui uhke selle üle, et ei osanud oma elu ette näha rohkem kui pool aastat või aasta. Kuna ebakindlus oli normaliseeritud, siis kindlustunne ja turvatunne tundus minu spartalikule ja tõusiklikule sentimendile pehme ja igav, lausa ebanormaalne. Eks see oli ka noore inimese uljus ning optimism, et mina loon ise oma kindluse. Ühiskonnal pole minu elus kohta, ühiskond minu elu ei mõjuta. Aga seal käitusid inimesed arusaamatult leebelt ja sõbralikult, näiteks ei paistnud neil olevat pea kunagi kuhugi kiiret. Nad ei olnud pidevas ärevuses enda ja oma perekonnaliikmete igapäevase hakkamasaamise pärast. Nad ei olnud meeltega tajutavalt ettevõtlikud (see häiris mind eriti). Nad ei soovinud rikastuda! See ei mahtunud mulle pähe. Isegi liikluses oli tunda, et inimesed ei olnud agressiivsed. Tugevama ellujäämise reegel ei kehtinud. Kõigile oli antud eluõigus päikese all.

      Mina saan rikkaks!

      Mäletan ehedalt, kuidas vaidlesin toona minu jaoks ebanormaalsete Lääne-Euroopa kaastudengitega, kellega meeleldi sõbrustasin ja õhtustasin. Tagusin oma trummi ja tõtt-öelda olid enamik neist hämmingus. Tsiteerisin TTÜ sisseastumisel rektori ja õppejõudude poolt mulle sisendatut, sest ma uskusin sellesse meeleheitlikult. Pole muud teed rikkuseni – selle ainsa väärtuseni, mis väärib inimese eluenergiat – kui karjäär suurkorporatsioonis või oma äri ülesehitamine ning uute toodete/teenuste arendamine/turustamine, võimalikult globaalselt muidugi! Millest ja kuidas raha teha, polnud oluline. Ma oleks olnud valmis osalema kõiges. Välja arvatud relvatööstuses, sigaretitööstuses või narkokaubanduses, sest igal asjal on ikkagi piir!

      Mina

      pidin

      saama

      rikkaks!!!

      Mäletan oma hea sõbra, prantslase Jean-Sebastiani hämmingut, kui ma talle deklareerisin, et mina olen oma saatuse eest ise vastutav ja nii palju kui see minust sõltub, siis 5–10 aasta pärast sõidan talle Prantsusmaale külla kõige suurema ja kõike mustemat värvi Mercedesega. Küll ta veel näeb! Ta püüdis mind mõistusele tuua, et elus on muid olulisi asju veel, aga mina olin oma otsuse teinud. Auahnus ja piiritu rahahimu näitasid mulle suunda. Mul ei olnud enam rahvust, sest tahtsin teenida raha, teenida anonüümset rahvusvahelist Kapitali. Tajusin kuskil sügaval, et see, kes on valmis seda tegema, on kaotanud kodumaa, on kaotanud kogukonna ja juured. Aga keda huvitab!?

      Selline tõusiklikkus ajab, täna sellele mõeldes, muigama. Aga arvestades, kust ma tulin (sotsiaalne taust ning Eestis valitsev varakapitalistlik ja neoliberaalne fundamentalism) ja kuhu olin oma arust teel, on see loodetavasti andeksantav. Olin iseteadlik aferist, kes oli valmis hinge saatanale müüma, et rikkaks saada ja sotsiaalsel redelil tõusta. Olin Kapitali kasulik idioot. Ja püha lihtsameelne.

      Igal asjal on oma hind…

      Kui lõpuks Eestisse naasin, tabas mind elu esimene tõeline kriis, mis lõi ülalkirjeldatud radikaalsesse maailmapilti esimesed mõrad. Nimelt suri mu isa. Mulle hakkas koitma eluline ja lihtne tõsiasi – igal asjal on oma hind. Oma (eksi)rännakutel olles leidsin ma lähedastele inimestele väga vähe aega. Nii ei saanudki ma oma isaga päriselt kokku ning suhteid taastatud. Surres oli ta 56-aastane, mina 25. Ja siis surid aasta jooksul ka vanaisa ning isapoolne vanaema. Järele olid jäänud vend ja ema. Mina sõitsin tagasi Taani, kuna lõputöö oli seniajani tegemata, istusin aasta seal ja mõtlesin elu üle järgi. Šokis, masenduses ja üksi.

      Sabatiaasta möödudes ja lõputööd viimistledes tulin 2005. suvel tagasi Eestisse ja hakkasin oma unistuste töökohta otsima. Hinges katkisena, materiaalselt laostununa, tohutute teoreetiliste teadmistega ettevõtete juhtimise alal ja ilma igasuguse praktilise kogemuseta, olin valmis ennast proovile panema. Juhuste kokku langedes kutsus üks hea sõber mind 2005. aasta lõpus tööle Hansapanka. Minu kergelt mõranenud fundamentalistlikud ideaalid olid mu ainuke vara ning Hansapank kinkis mulle võimaluse see teenima panna. Algas kiire tõus. Enne fenomenaalset langust.

      2. OSA

      EPOHH SWEDBANKIS: ESIMENE MÄSS ROOTSLASTE VASTU EHK EESTLASE TAASSÜND

      Hansapanga edulugu

      2005. aasta lõpul asusin tööle Hansapanga Ettevõtete panganduse divisjoni oma suurt unistust ellu viima, suurkliendihaldurina. Alguses toimusid mõned koolitused ja siis visati pea ees vette. Mu tööle kutsunud sõber oli mentoriks ja mina esitasin palju lolle küsimusi. Töö polnud liiga palju vaimuteravust nõudev, pigem tehniline. Pidin oma teoreetilised raamatutarkused nurka viskama ja näppude peal arvutamise ning protsendivõtmise uuesti meelde tuletama. Võttis aega, aga asja sai. Tavaline ärielu on palju lihtsam ja intuitiivsem, kui professorid seda mulle kirjeldada oskasid, eriti pankuri vaatevinklist. Alguses tegelesin paljude uute klientidega. Väikeettevõtjad, kellel polnud pankadega tegemist olnud, tulid oma julgete ideedega raha küsima. Red Bulli import ja jaemüük, dildode import ja jaemüük, gurmeerestoranide ja suurköögi avamise plaanid, puidugraanulite tootmine – mida kõike mu laualt läbi ei käinud. Mina muudkui analüüsisin ja tahtsin aidata. Osakonnajuht tuletas mulle mingil hetkel meelde, et üks pankuri oskusi on ka oskus „ei“ öelda. Sain selle selgeks. Paljud alustavate ettevõtjate esitatud ideed käiku ei läinud ja finantseerimist ei leidnud. Vanad tegijad aga said oma unistused ellu viia, sest neil olid oskused, suhted ning turuosa ning kõige olulisem – tugev finantsseis. Paljudel olid meeles 90ndate lõpu aktsiaspekulatsioonid, mis viisid pankrotti täiesti korralikke ettevõtteid, kui nad oma likviidsuse börsil kaotasid. Seekord „diversifitseeriti“ kinnisvarasektorisse. Jaekaubandus-, tootmis- ja transpordiettevõtted hakkasid kinnisvara arendama. Ka enda tarbeks, enamuses aga väljaüürimiseks või müügiks. Riskide diversifitseerimine oli eufemism spekuleerimisele. Osteti ja müüdi ka lihtsalt maid. Ja teeniti ulmelisi summasid10. Ning mina sain oma unistuse poole rühkida. Energiat oli, uljust ajas üle ja lähiaastatel pidi minust saama tipp-pankur!

      Hansapank läheb rootslastele

      Hansapank oli sel ajal Eesti tippettevõte ning vist ka hinnatuim tööandja. See oli Eesti kapitalistide poolt Baltikumi domineerivaks pangaks ehitatud organisatsioon. Väga julgete ja innovaatiliste lahenduste otsija ja ellurakendaja ning agressiivne laieneja.

      Mais 2004 oli uusi väljakutseid läinud otsima Hansapank Eesti jaepanganduse juht Andres Liinat – üks väheseid, kes oli laitnud vastutustundetut laenamist. Kui ta oli lahkunud, oli varsti teleekraanidelt näha kurikuulsat hüpoteeklaenu reklaami, kus diivanist hakkas naftat purskama. Mis tähendas, et kel korter ja diivan veel pantimata, on oodatud hõlplaenu saama! 2005. aastaks näitas pank alanud laenuralli toel väga häid kasuminumbreid. Ning need kasvasid võimsalt kuni aastani 2008, mil globaalne laenukaardimaja kokku kukkus. Niisiis oli Hansapank tohutult kasumlik ning igale pank-peigmehele vääriline pruut. Ja mehele ta pandi – vahetult enne minu tööleasumist ostis Swedbank Hansapanga vähemusaktsionärid välja, omandades 95% kõigist aktsiatest. Aga nagu äris ikka, sooviti osta odavalt. Nii odavalt, et Indrek Neiveltis, pikaaegses Hansapanga Baltikumi-üleses juhis, tärkas eestlase trots ning ta viskus avalikult ambrasuurile teatega, et Eesti väikeaktsionäridele pakutav hind on liiga madal. Sisuliselt andis ta seda avaldust tehes sisse oma lahkumisavalduse. Rootslased kiristasid hambaid, aga ostsid aktsiad siiski kokku kõrgema hinna eest. Neivelt oli piisavalt ettenägelik, et astus aprillis 2005 ise tagasi, vallandamist ära ootamata. Toimusid loogilised edasiliikumised võimustruktuuris. Neivelti ameti võttis üle Erkki Raasuke, kes töötas seal kuni 2009. aasta kevadeni. Hansapank Eestit hakkas tema asemel juhtima Priit Põldoja, endine jaepanga juht (kes vääris ülendamist laenuralli korraldamise eest). Ta lahkus pangast 2008. aasta alguses, kui laenupohmell hakkas kohale jõudma.

      Konsolideerumine oli alanud. 2007. aastal ostis Swedbank ka ühe Ukraina panga, et siseneda „arenevale turule“, nagu neid siis kutsuti, ja korrata Baltikumi edulugu. Raha oli panganduses tekkinud nii palju, et osteti mida iganes. Seda tehti nii hooletult, et sajad miljonid tuli hiljem korstnasse kirjutada. Kuid see oli hiljem. Siis, kui ost vormistati, kiitsid kõik julget ning


Скачать книгу

<p>10</p>

On meeles ühe kliendi lugu, kellel oli Tallinna lähistel krunt, ostetud 2000. aasta algul ca 15 miljoni krooni (1 miljoni euro) eest. Buumi tipul 2007 pakuti selle krundi eest 100 miljonit krooni (ca 7 miljonit eurot). Tehing jäi sõlmimata ja peale krahhi oli krundi väärtus jälle algsel tasemel. Aga oli neid, kes selliseid tehinguid tegid ning üleöö multimiljonärideks said. Sarnaseid märke on näha ka viimastel aastatel, kus paljud maaomanikud või magusate kohtade peal olevate eramajade omanikud on oma valdused ulmeliste summade eest arendajatele müünud.