Болест На Алцхаймер – I. Dr. Juan Moisés De La Serna
lieka, polieka da zaghubim spomienitie si, stighaiki dotam, chie da zabravim koi smie, ie iedin ot nai-gholiemitie uzhasi na vzrastniia choviek, mnogho po-gholiam ot koiato i da ie boliest, vkliuchitielno raka.
Za da sie izbieghnat tiezi strakhovie, bi bilo dobrie da sie uvielichat informatsionnitie kampanii koito poiasniavat faktitie za Altskhaimier, kak boliestta poraziava samo iedin malk protsient i otnosno vsichki napriedtsi koito sie izvrshvat za rannoto i otkrivanie i sotvietnoto i liechieniie.
Boliestta na Altskhaimier ima svoistvoto da sie razprostraniava po razlichni tsieriebralni zoni, koieto ima proghriesivni otrazhieniia vrkhu nachina na mislienie, chuvstvanie i poviedieniie na chovieka, zapochvaiki ss zaghuba na pamietta.
Tiezi promieni vodiat s vriemieto do znachitielni namalieniia vv vzmozhnostta za izvrshvanie na iezhiednievnitie dieinosti na patsiienta, narushavaiki kachiestvoto mu na zhivot, kakto i niezavisimostta mu. Tova zaboliavanie sie namira v ghrupata na diemientsiitie, kato sshchitie sie kharaktierizirat ss zaghuba na viechie pridobititie umieniia - ghovor, nachin na mislienie, pamiet.
<<Boliest na Altskhaimier. Tova ie nai-razprostranieniiat vid diemientsiia i ie prichinata ponie v polovinata ot vsichki sluchai na diemientsiia. Nosi imieto na liekaria koito ia otkriva za prvi pt. Pri boliestta na Altskhaimier mozkt sie smaliava postiepienno. Kachiestvoto na opriedielieni khimichieski produkti v mozka (nievrotransmitieri) namaliava, po-spietsialno iedin, narichan atsietilkholin. Tiezi khimichieski substantsii spomaghat za izprashchanie na sobshchieniia miezhdu tsieriebralnitie klietki. Nie ie izviestno zashcho sie poiaviavat tiezi promieni v mozka ili po-tochno, po kakv nachin priedizvikvat diemientsiiata. Boliestta na Altskhaimier sie uvielichava postiepienno (vloshava sie) i s vriemieto poraziava mozka vsie poviechie.
D-r Imam Kuazi, mieditsinski diriektor na bolnitsata ,,Arlinghton Miemorial diel Tieksas” (SAShch) >>
Da sie ghovori za Altskhaimier oznachava da sie ghovori za zaghuba na pamiet. Koghato siemieistvoto zabieliezhi, chie vzrastniia choviek zapochva da pokazva chiesti amniezii, priedlagha da sie izvrshi podobien prieghlied, za da sie izkliuchi tazi vzmozhnost.
Zaghubata na pamiet obachie, nie ie iedinstvieniiat simptom, nito pk triabva da ie prviiat poiavil sie pri Altskhaimier. Ot dosta ghodini viechie sie znaie, chie otnachalo mozhie da sie zabieliezhat iemotsionalni i poviedienchieski promieni, koito poniakogha moghat da sie obrkat s vzrastovi koliebaniia i koito bivat liekuvani v sotvietnitie siektsii. Sshchiestvuvat vprosnitsi za ranno otkrivanie na Altskhaimier, koito trsiat tochno tiezi promieni i nie tolkova izmienieniiata na pamietta, kakvto imienno ie sluchaia na N. P. I. (Neuropsychiatric Inventory). Tova zaboliavanie ima ,,tikho” nachalo i iedva okolo 10 ili 20 ghodini po-ksno, probliemitie s pamietta sie proiaviavat kato nai-vidien simptom.
Faktoritie opriedieliashchi vloshavanieto na tova zaboliavanie sa mnogho, imaiki priedvid chie, po-gholiama chast ot sluchaitie sie poiaviavat v po-napriednala vzrast, nai-viechie nad 60 ghodini i iedna ot nai-niepriiatnitie strani na boliestta ie, chie vloshava kachiestvoto na zhivot.
Boliestta na Altskhaimier ie chast ot ghrupata na diemientsiitie, v koiato sie namirat i boliestta na Pik i diemientsiiata s tieltsa na Lievi. Vsichki tie formirat ghrupata na prvichnitie diemientsii.
Sshchiestvuva iedna drugha ghrupa, nariechiena vtorichni diemientsii, chiito proiavlieniia sa poslieditsi ot drughi zaboliavaniia, kato krvonosni probliemi, khipotiroiedizm, lipsa na vitamin V6 ili niakoi tumori. I vsie pak, nai-loshata li ie boliestta na Altskhaimier ot vsichki vzmozhni diemientsii?
Tova imienno sie opitvat da izsliedvat v instituta Karolinska, v univiersitietskata bolnitsa Karolinska (Shvietsiia), v univiersitietskata bolnitsa Stavanghier (Norvieghiia) i v ,,univiersitietskiia tsientr za miezhdunarodno izsliedvanie na Santa Anna (Riepublika Chiekhiia), chiito riezultati sa publikuvani v nauchnoto spisaniie ,,Izsliedvaniia i tierapiia na Altskhaimier”.
<<Diemientsiiata ie nai-tiezhkata forma ot vsichki probliemi na pamietta. Diemientsiiata ie zaboliavanie na mozka, koieto priedizvikva postiepienna zaghuba na umstvienitie sposobnosti, vkliuchvaiki probliemi s pamietta, razbiranieto, prietsienkata, mislta i ghovora. Osvien tova, nieprieksnato sie poiaviavat doplnitielni probliemi kato promiana na lichnostta i nachint po koito choviek si vzaimodieistva s ostanalitie v obshchiestvoto. Ti kato diemientsiiata ie proghriesivna, dori sposobnostitie na choviek da sie ghrizhi za siebie si, mozhie da namaliava s vsieki dien.
D-r Imam Kuazi, mieditsinski diriektor na bolnitsata
Arlinghton Miemorial diel Tieksas (SAShch)
Uchienitie nabliudavat nalichiieto na izviestna nieinformiranost nie samo ot strana na nasielieniieto, no dori v izsliedovatielskitie ghrupi na drughitie diemientsii, po-spietsialno v tazi na tieltsata na Lievi, smiatana za klinichno nai-slozhnata i iziskvashcha nai-mnogho vnimaniie ot strana na blizki i mieditsinski litsa, i za da sravniat slozhnostta i, priedlaghat da analizirat faktoritie, koito vliiaiat vrkhu boliestta na Altskhaimier v sravnieniie s diemientsiiata na tieltsata na Lievi.
V izsliedvanieto sa uchastvali 9795 patsiienti ss sriedna vzrast nad 70 ghodini, ot koito 60% zhieni, ot koito 93,5% bili s diaghnoza boliest na Altskhaimier, a ostanalitie bili s diaghnoza D. T. L.1, vsichki proizkhozhdashchi ot ,,natsionalien rieghistr na patsiientitie v Shvietsiia” za vriemieto ot 2007 gh. Do 2012 gh.
Na vsichki uchastnitsi sie izvrshili izsliedvaniia, opitvaiki sie da otkriiat nalichiie na drughi psikhopatologhii, izpolzvaiki standartiziran vprosnik za diemientsii, nariechien M. K. B. 10 - (skrashchieniie na miezhdunarodnata statistichieska klasifikatsiia na boliestitie i probliemitie, svrzani ss zdravieto, rieviziia 10), chriez koito, osvien tova, sie ustanoviava i nalichiieto ili lipsata na diepriesiia, strakh, poviedienchiesko razstroistvo, bipoliarno iefiektivno razstroistvo, narushieniia na snia, tsieriebralni krvoizlivi, iepiliepsiia, mighriena, krvonosni probliemi ili ghlavoboliie.
Riezultatitie pokazali znachimi razliki, kato nai-loshi bili riezultatitie pri patsiientitie s D. T. L., za razlika ot tiezi koito imali boliest na Altskhaimier, makar prvitie da poluchavat obiknovieno poviechie mieditsinski ghrizhi i osvien tova, pri tiakh ima po-gholiam broi diepriesii, mighrieni i tsieriebralni krvoizlivi. Vsichko tova vodi do povishavanie na nieghativniia iefiekt pri patsiientitie s D. T. L., kakto spriamo fizichieskoto, taka i spriamo umstvienoto im zdravie.
D. T. L. (diemientsiia na tieltsata na Lievi) ie vid diemientsiia, koiato ima podobni simptomi kato boliestta na Altskhaimier i Parkinson. Ustanoviava sie pri okolo 10% ot vsichki diemientsii. Sshchiestvuva tiendientsiiata D. T. L. da sie diaghnostitsira ghrieshno s drughi zaboliavaniia (po-tochno, diaghnozata D. T. L. sie dava riadko). Simptomitie, koito proiaviava dadien choviek zavisiat ot tova, kdie v mozka sie namirat tieltsata na Lievi.
- Tieltsata na Lievi v osnovata na mozka sa tiasno svrzani s probliemi v dvizhieniiata (motorni simptomi). Sshchitie sa osnovna kharaktieristika na Parkinsonovata boliest.
- Tieltsata na Lievi na ghornitie sloievie na mozka sa svrzani s probliemi na umstvienitie sposobnosti (koghnitivni simptomi), koito sshcho sa kharaktieristika i na D. T. L.
- Probliemitie pri dvizhieniieto i promianata pri umstvienitie sposobnosti moghat da sie poiaviat iednovriemienno. Priblizitielno iedna trieta ot khorata diaghnostitsirani s boliestta na Parkinson, moghat ievientualno da razviiat diemientsiia (Parkinsonova boliest s diemientsiia).
Po sshchiia nachin, v dadien momient, ponie dvie trieti ot khorata s D. T. L. razvivat probliemi s dvizhieniieto.
Simptomitie na D. T. L. i Parkinsonovata boliest s diemientsiia zapochvat da si prilichat s napriedvanieto im. I dvietie zaboliavaniia sie pripoznavat s diemientsiiata na tieltsata na Lievi.
D-r Kuazi Imam, mieditsinski diriektor na bolnitsata Arlinghton Miemorial diel Tieksas (SAShch) >>
Ako niakoi obrshcha vnimaniie na boliestta na Altskhaimier, to ie poradi slabata iefikasnost na tierapiitie koito sie proiaviavat pri niakoi patsiienti.
Niakoi sie opitvat da gho obiasniat s visokata vzrast na patsiientitie ili nalichiieto na drughi smushchieniia kato koronarnitie smushchieniia, koito ot svoia strana sie nuzhdaiat ot miedikamienti, koito poniakogha moghat da bdat niesvmiestimi s priedpisaniiata za boliestta na Altskhaimier.
Drughi