Öine vahetus. Стивен Кинг

Öine vahetus - Стивен Кинг


Скачать книгу
aga mulle tõsiselt meeldis «Salem’s Loti linnake»,» või «Ilmselt on see haiglaslik, aga ma nautisin «Hiilguse» igat lehekülge...»

      Arvan, et võti selle mõistmiseks peitub ühes Newsweeki filmiarvustuses, ühe mitte eriti hea õudusfilmi retsensioonis, kus oli kirjas midagi sellist: «...suurepärane film kõigile neile, kes tavatsevad autoõnnetuste puhul kinni pidada ja kõike huviga jälgida». See on hea ja nipsakas lause, kuid kui järele mõelda, siis kehtib see kõigi õudusfilmide ja -juttude kohta. «Elavate surnute öö» oma võikate inimsöömise ja ematapu stseenidega oli kindlasti film inimestele, kes armastavad autoavariide puhul kinni pidada ja juhtunut huviga jälgida. Või siis see väike tüdruk, kes «Eksortsistis» preestri peale oma hernesupi välja oksendas? Bram Stokeri «Dracula», mida sageli ja õigustatult võetakse võrdluse aluseks kõigile moodsatele õuduslugudele (ja milles esimesena leidusid häbenematult psühho-freudistlikud alatoonid), kujutab maniakki nimega Renfield, kes kugistab alla kärbseid, ämblikke ja lõpuks ka linnu. Ta ropsib linnu skeleti välja, olles ära söönud selle suled ja kõik muu. Romaanis on kujutatud veel noore ja armastusväärse naisvampiiri teivastamist – mida võiks vaadelda ka rituaalse penetratsioonina – ning imiku ja tema ema mõrvamist.

      Klassikaline üleloomulik kirjandus sisaldab endas tihti sedasama «peame kinni ja vaatame lähemalt»-sündroomi: Beowulf veristamas Grendeli ema, «Reetliku südame» jutustaja tükeldamas oma kaest vaevatud heategijat ning tema keha tükke põrandalaudade alla peitmas või Tolkieni «Sõrmuste»triloogia viimases raamatus kujutatud Sami sünge võitlus ämblik Shelobiga.

      On neid, kes sellisele käsitlusele visalt vastu vaidlevad, öeldes, et Henry James ei näita meile «Kruvi keermes» autoavariid, nad väidavad, et Nathaniel Hawthorne’i õuduslood nagu «Noorperemees Brown» või «Vaimuliku must loor» on ka märksa maitsekamad kui «Dracula». See on nonsenslik mõte. Nemadki näitavad meile autoõnnetust, lihtsalt surnukehad on ära viidud, kuid me saame ikkagi näha väändunud autovrakki ning vereplekkidega kaetud salongipolsterdust. Mitmes mõttes on see delikaatne lähenemine, melodraama puudumine ning mõistuspärasuse vaikne ja õpetatud tonaalsus, mis läbivalt «Vaimuliku mustas looris» tunda on, isegi Lovecrafti kahepaiksetest ebarditest ja Poe «Kella ja pendli» autodafeest hirmsam.

      Enamik tunnistab oma südames fakti, et vaid väga üksikud meist suudavad politseimasinatest ja ohutuledest ümbritsetud autovrakist kuskil tollipunktis keset ööd ilma rahutult sinna suunas kiikamata mööduda. Eakamad inimesed alustavad hommikul ajalehelugemist surmakuulutuste leheküljest, et näha, kelle nad on üle elanud. Kõik me oleme hetkeks äreva rahutusega justkui paigale naelutatud, kui kuuleme, et Dan Blocker, Freddie Prinze või Janis Joplin on surnud. Õudus seguneb meis veidrat sorti kahjurõõmuga, kui kuuleme, kuidas Paul Harvey räägib raadios, kuidas väikesel maalennuväljal kõndis naisterahvas ägeda vihmavalangu ajal lennuki propelleriterade otsa või kuidas mees aurustus hiiglaslikus tööstuslikus blenderis hetkega, kui tema kolleeg kogemata selle juhtkangide vastu komistas. Pole mõtet panna pahaks ilmset: elu on pisikesi ja suuri õudusi täis ja kuna pisikesi neist suudame me hoomata, jõuavad need meile ka paremini kohale ja löövad näkku kogu oma surelikkuse jõuga.

      Meie huvi nende taskuõuduste suhtes ei maksa eitada, kuid samuti mitte meie jälestust. Need kaks ei sobi hästi kokku ja nende koostoime üheks tulemuseks on süütunne, mis ei erine oluliselt seksuaalse ärkamisega kaasaskäivast süütundest.

      Minu asi ei ole teile ütelda, et ärge tundke ennast süüdi, nagu ei ole minu asi õigustada oma romaane või järgnevaid lühijutte. Ometi on seksi ja hirmu vahel huvitav paralleel. Kui me muutume seksuaalsuhete jaoks küpseks, kui me seksuaalselt ärkame, keskendub see huvi, kui see just kuidagi ei väärastu, paaritumisele, liigi jätkamisele. Kui me saame teadlikuks oma paratamatust lõpust, saame me teadlikuks ka hirmust kui emotsioonist. Ja mulle tundub, et nagu paaritumine on seotud enese säilitamisega, on kõik hirmud seotud omaenda lõplikkusest arusaamisega.

      On tuntud mõistujutt seitsmest pimedast, kes kompasid elevanti erinevatest kohtadest. Üks neist arvas, et hoiab käes madu, teine hiiglaslikku palmilehte, kolmas arvas, et katsub kivist sammast. Kui nad kõik oma kogemused kokku võtsid, jõudsid nad järeldusele, et tegu on elevandiga.

      Hirm on tunne, mis teeb meid pimedaks. Kui paljusid asju me kardame? Kardame märgade kätega tulesid kustutada. Kardame noaga rösterist sinna kinnijäänud kuklit lahti kangutada, ilma seadet välja lülitamata. Kardame, mida arst meile pärast läbivaatust ütleb, kardame, kui lennuk õhus järsku küljele kaldub. Kardame, et bensiin saab otsa, kardame, et värske õhk saab otsa, et puhas vesi saab otsa, et hea elu saab otsa. Kui tütar lubas olla kodus kella üheteistkümneks, aga juba on veerand üks ja lobjakas trummeldab kuiva liiva kombel aknaklaasi vastu, istume ja teeskleme Johnny Carsoni saate vaatamist, heites vahel pilke tummale telefoniaparaadile, ning meid haarab tunne, mis teeb meid pimedaks, tunne, mis muudab meie mõtteprotsessid märkamatult varemetehunnikuks.

      Imik ei tunne hirmu senimaani, kuni ta ema ühel hetkel kohal pole, et talle rinda anda, kui laps nutma puhkeb. Põngerjas avastab ruttu ilustamata valusad tõed kinnilangeva ukse, kuuma pliidiraua ja leetrite saabumisega kerkiva palaviku kohta. Lapsed õpivad kiiresti kartma: nad õpivad seda ära tundma ema või isa näoilmest, kui need sisenevad vannituppa ja näevad neid tabletipurgi või žiletikarbiga mängimas.

      Hirm muudab meid pimedaks ja me katsume igat hirmu omakasupüüdlikult ja innuka uudishimuga, püüdes neist tükkidest tervikut kokku saada, täpselt nagu pimedad mehed oma elevandiga.

      Me tunnetame selle piirjooni. Lapsed omandavad selle kiirelt, kuid unustavad siis ja õpivad uuesti ära alles täiskasvanuna. Need piirjooned on kogu aeg olemas, nagu enamik meist varem või hiljem aru saab, need on teki all oleva keha piirjooned. Kõik meie hirmud liituvad üheks suureks hirmuks, kõik meie hirmud on selle suure hirmu osad – käsivars, jalg, sõrm, kõrv. Me kardame seda keha teki all. See on meie keha. Õuduskirjanduse suur võlu on läbi aegade olnud selles, et seda saab võtta peaproovina omaenda surmale.

      Õuduskirjandust pole kunagi kõrgelt hinnatud. Pikka aega olid Poe ja Lovecrafti ainsateks sõpradeks prantslased, kes on mingil moel saavutanud leppimise nii seksi kui surmaga, leppimise, milleks Poe ja Lovecrafti kaasaegsed ameeriklased kindlasti valmis polnud. Ameeriklased olid hõivatud raudteede ehitamisega ning Poe ja Lovecraft surid murtud meestena. Tolkieni Keskmaa fantaasiad pidid paarkümmend aastat oma kohta otsima, enne kui neist said meie maailma menukid, ja Kurt Vonnegut, kelle raamatud käsitlevad tihti surma peaproovi teemat, on pidanud taluma pidevat kriitikatormi, millest suur osa on olnud päris hüsteeriline.

      Võibolla on see nii sellepärast, et õuduskirjanikud on halbade uudiste toojad: nad ütlevad, et sa sured ära, et unusta ära telepastor Oral Robertsi «Teile saab osaks midagi head», sest teile saab osaks ka midagi halba ja see võib olla vähk või infarkt või autoavarii, aga see juhtub. Ja nad võtavad teil käest kinni ning viivad teid magamistuppa ning suruvad teie käe vastu teki all oleva keha kumerusi... ning käsivad teil puudutada seda siit... siit... ja siit...

      Surma ja hirmu temaatika ei ole muidugi eksklusiivselt õuduskirjanike pärusmaa. Paljud nõndanimetatud peavoolukirjanikud on nendega tegelenud vägagi erineval moel, alates Dostojevski «Kuritööst ja karistusest» kuni Edward Albee «Kes kardab Virginia Woolfi?» ja Ross Macdonaldi Lew Archeri juttudeni. Hirm on alati olnud populaarne. Surm on alati olnud populaarne. Need on kaks inimelu konstanti. Kuid vaid õudusest ja üleloomulikust kirjutav autor suudab anda lugejale selle nii totaalse samastamise ja katarsise võimaluse. Õudusvaldkonnas tegutsevad autorid, kes kasvõi kõige elementaarsemal tasemel mõistavad, mida nad teevad, teavad, et terve õuduse ja üleloomuliku žanr on omamoodi filtriks teadvuse ja alateadvuse vahel; õuduskirjandus on kui inimpsüühika metroovõrgu kesksõlm, kust lähtuvad sinised liinid, mida võime turvaliselt omaks võtta, ja punased, millest peame moel või teisel lahti saama.

      Õudust lugedes ei usu sa tegelikult seda, mida loed. Sa ei usu vampiire, libahunte ega veoautosid, mis järsku käivituvad ning ise sõitma hakkavad. Õudused, mille olemasolu me kõik usume, on pigem sellised, millest kirjutavad Dostojevski, Albee ja MacDonald: viha, võõrandumine, üksinda ja armastuseta vananemine, lapseea ebakindlal sammul vaenulikku maailma


Скачать книгу