Katharina kood. Horst, Jørn Lier
puudus sealt. See oli üks tavalisi vigu. Ta tegi seda aeg-ajalt isegi. Mitte kõik mõttes olevad sõnad ei jõudnud paberile. Seda lugedes sai aju petetud, uskudes, et vastav sõna seisab seal, sest inimesed ei loe ju tegelikult sõna-sõnalt, vaid lasevad pilgul üle lausete libiseda.
See, et sõna sealt puudus, ei omanud mingit tähtsust. Siin konkreetselt ei muutnud see midagi, kuid pani teda mõtlema, kui palju teisigi asju selles mahukas uurimismaterjalis võib olla, millest ta üle on vaadanud.
Ta pani aruande käest ning asus lõkkele löönud huvi ja entusiasmiga lähima virna kallale. Kui keegi läheb kaduma nii nagu Katharinaga oli juhtunud, saab siin olla neli võimalust: enesetapp, õnnetus, põgenemine või midagi kriminaalset. Nad olid uurinud kõiki teooriaid, kaasa arvatud võimalust, et ta oli kellelegi ütlemata maalt lahkunud, et alustada uut elu kas siis kodumaal või mujal maailmas.
Wisting polnud kunagi uskunud, et Katharina oli kadunud omal tahtel. Kuigi neil polnud ei laipa ega sündmuspaika, oli ta suhtunud Katharina loosse alati kui mõrvajuhtumisse. Ta ei järeldanud seda ühe kindla asja pärast, vaid asjaolude kogusumma tõttu. Nagu voodil olnud kohver, riiulist võetud raamatud või raamist väljavõetud foto. Ja lisaks see köögilaual olev kood.
Ta otsis foto jälle välja ja uuris seda uuesti. Kolm kõverat joont jagasid lehe kahte tulpa. Alla oli tõmmatud risti üks joon. Ülejäänud leht koosnes arvudeseeriast. 362 oli kirjas kaks korda ja sellele oli ring ümber tõmmatud. Sama käis 334 kohta. Ka 18 oli kirjas kaks korda, sellel oli kast ümber. Muidu oli vaid palju mööda lehte laiali olevaid arve: 206, 613, 148, 701, 404, 49. Krüpteeritud sõnumi tegi huvitavaks, et lehe serva oli joonistatud rist, mille üks joon oli teisest pikem, meenutades ristimärki. Seda oli musta pastakaga nii palju kordi üle tõmmatud, et lehele oli peaaegu auk sisse kulunud.
Veel kord jäi Wisting risti ja arve silmitsema. Seekord tundis ta, et miski tema alateadvuses liigahtas. Et arvud olid andmas mingit mõtet.
Ta tõmbas õhku sisse ja hoidis hinge kinni. See oli just selline silmapilk, mida ta oli lootnud kogeda neid vanu juhtumidokumente taaskord välja otsides. Et järjekordse mööda läinud aastaga oli ta õppinud miskit uut – kuulnud, näinud või muul moel kogenud midagi, mis on avardanud tema kogemuste baasi nii, et ta oleks võimeline juhtumidokumentide sisu mingil uuel moel tõlgendama. Ja just siin ta nüüd oli, tundis ta. Arusaamise äärel. Mingi repliik, pilt, tähtsusetu detail, mis viimase kaheteist kuuga tema alateadvusse oli kinnitunud, oli andmas talle juhtumi lahenduseks niidiotsa.
Ta luges arve kõva häälega, et aidata ajul midagigi pealispinnale tuua.
„206, 613, 148 ...“
Väike Amalie tegi teda järele. Ta püüdis öelda samu arve ja naeris häälekalt oma ebaõnnestunud katsete peale.
Wisting heitis talle pilgu. Kogu ta suu ümbrus oli sinine. Ta hoidis käes pastakat, millesse oli augu hammustanud ja millest tint mööda ta kätt allapoole nirises.
Ta naeris ja toppis pastaka suhu tagasi.
Wisting heitis paberid kõrvale, hüppas tema juurde ja võttis tal pastaka käest.
Ta huuled, hambad ja kogu alumine näopool olid siniseks värvunud. Ta haaras tüdruku kaenlasse ja jooksis vannituppa, pani vee jooksma ja hoidis teda kraanikausi kohal. Ta lasi peo vett täis ja loputas sellega ta nägu, ikka uuesti ja uuesti. Amalie hakkas karjuma. Ta tõstis veel vett, nüüd ka tema avatud suhu. Amalie köhis ja läkastas. Kraanikaussi sorises sinist vett. Ta jätkas hoolimata protestist loputamist, kuni oli kindel, et suu sai tindist puhtaks. Istus siis tualetipotile, lapselaps süles ja püüdis teda lohutada.
„Kõik on hästi,“ ütles ta püüdlikult reipa häälega.
Amalie rahunes väheke. Wisting otsis taskust välja mobiiltelefoni ja helistas kiirabisse. Ta jutustas lühidalt juhtunust.
Medõde küsis nime.
„Ingrid Amalie Wisting,“ vastas ta ja andis tema sünni kuupäeva.
Ta kuulis teisest otsast klaviatuuri klõbinat.
„Kui palju tinti ta alla neelas?“ tahtis medõde teada.
„Ma ei tea ju,“ tunnistas Wisting ja vedas Amalie endaga tagasi elutuppa. Pastakas vedeles põrandal ja oli teinud vaibale pleki.
„Enam kui pool tindist on alles,“ vastas ta. „Kuid suur osa on muidugi kätel ja riietel.“
„Väike kogus tinti on tavaliselt täiesti ohutu,“ rahustas medõde. „Hullem on see, kui ta on plastmassi tükke alla neelanud.“
Wisting uuris pastakat. Selle ots narmendas.
„Mis võib juhtuda?“ küsis ta.
„Need võivad kurku jääda,“ vastas õde. „Kuid tundub, et kõik on hästi läinud. Tal võib kõht natuke valutama hakata, aga tükid tulevad loomulikul teel välja.“
Wisting tänas ja viis Amalie jälle vannituppa. Ta tegi ühe lapi niiskeks ja püüdis puhastada ta nägu ja väikesi sõrmi. Kuigi see natuke asja parandas, ei tulnud sinine värv siiski maha. Siis võttis ta oma hambaharja, pani sellele väheke pastat ja püüdis harjata ta väikesi siniseid hambaid. Amalie protesteeris ja hakkas jälle röökima. Ta andis alla, võttis lapse endaga elutuppa ja istus maha, lapselaps süles. Hirm, mida ta oli tundnud, oli muutumas ärrituseks. Ta oli ärritunud iseenda peale.
Amalie nuttis edasi. Ta oli ilmselt väsinud, lisaks kandus vanaisa rahutus ka talle üle. Ta tõusis, lapselaps puusal, ja korjas kokku kõik Katharina juhtumiga seotud asjad ning toppis tagasi kasti. Üks mappidest ei olnud suletud ja lahtised lehed libisesid selle vahelt lauale ja sealt edasi põrandale. Ta kahmas need kokku ja toppis suurde kasti, hoolimata sellest, et need kortsu ja segamini läksid. Praegu tahtis ta vaid need kõik silma alt ära saada.
Ta tõstis Amalie teisele puusale, sulges pappkasti kaaned ja lükkas selle jalaga seina äärde. Istus siis koos Amaliega põrandale ja vaatas teda. Riided olid rikutud. Kuna need paistsid talle juba väikseks jäävat, pakub ta Linele, et ostab ise uued.
Nutt oli järele jäänud ning nad olid parasjagu süvenenud puuklotsidest torni ehitusse, kui Line sisse astus. Ta naeratas neid mängimas nähes, kuid kangestus, märgates sinist värvi Amalie suu ümbruses ja riietel.
„Mis siin juhtunud on?“ küsis ta ja tõstis tütre sülle.
„Ta sai pastaka kätte,“ vastas Wisting.
„Kas sa ei vaadanud teda?“
„Ta oli käbe,“ vastas Wisting.
„Aga sa olid temaga ikka koos?“
„Loomulikult,“ vastas Wisting. „Aga äkitselt istus ta siin, nägu tinti täis. Ma arvan, et see oli su enda pastakas. See oli ilmselt kotist välja kukkunud, kui sa mulle parkimistrahvi näitasid.“
Line tegi pöidla märjaks ja hakkas Amalie lõuga hõõruma.
„Ma rääkisin kiirabiga,“ selgitas Wisting. „Väikestes kogustes tinti ei ole ohtlik. Vähe keeruline on seda maha saada, aga ohtlik ei ole.“
Line ohkas.
„Ma viin ta koju ja panen vanni.“
Ta istus toolile ja hakkas tütart riidesse panema. Wisting korjas senikaua maast mänguasjad kokku.
„Ma võin talle uued riided osta,“ pakkus ta. „Või vähemalt kinni maksta.“
Line raputas pead.
„Ei ole oluline,“ ütles ta ja tõusis. „Aitäh, et sa teda vaatasid.“
„Ma vabandan,“ ütles Wisting. „Ma olen ilmselt täiesti lootusetu lapsehoidja.“
Line naeratas talle hetkeks.
„Kõik on hästi,“ vastas ta ja viskas pilgu juhtumi dokumentidega kastile.
„Ära siis unusta, et Thomas tuleb nädalavahetuseks