Edasi. Sügis 2019. Edasi

Edasi. Sügis 2019 - Edasi


Скачать книгу
tuleb arves-tada võimalusega, et see advokaat ei pruugi kliendile igas olukorras truu-dust üles näidata.

      • Eestis on advokaatide kutse-eetika rikkumisi käsitlevad aukohtu lahendite kokkuvõtted avalikkusele kättesaadavad advokatuuri kodulehel.

      • Advokaat on kohustatud hoidma kliendisaladust, milleks on ka advokaadi poole pöördumise fakt ja tasu suurus.

      • Konfidentsiaalsuskohustus kestab ka pärast kliendilepingu lõppemist.

      • Advokaat on kohustatud vältima huvide konflikti kliendi esindamisel.

      • Advokaadi poolt õigusteenuse osutamisega seotud teabe-kandjad on puutumatud.

      • Advokaat on kohustatud teavitama klienti õigusteenuse osutamisega seotud tegevusest.

      • Õigusteenust osutades tekitatud kahju eest vastutavad advokaadibüroo pidaja ja advokaat solidaarselt.

      Kliendi püha õigus rääkida oma advokaadile konfidentsiaalselt kõike, mida vaja, on kaitstud advokaadi konfidentsiaalsuskohustusega.

      9

      EDASI. Nr 2, sügis 2019

      Julgus tahta enamat.

      Igor Kaasik:

      fakte, fakte ja veel kord fakte!

      HARIDUS

      IGOR KAASIK on eesti keele ja kirjanduse õpetaja varsti juba 40 aastat. Alates 2016. aastast on tal ka õigus õpetada matemaatikat põhikoolis. Kooli kõrvalt on ta 24 aastat tegev ettevõtluses raamatute kirjastajana. Edasi püsiautor.

      Kartmata kõlada nagu Lenin (õppida, õppida ja veel kord õppida!), vastaksin ma küsi-musele, mida kool peaks eelkõige õpe-tama – “fakte, fakte ja veel kord fakte”.

      Ma muidugi liialdan siin, aga mõõ-dukalt. Usun siiski, et koolis peaks võrdselt kõige muuga kulutama aega ja energiat ka faktide õppimisele. Miks nii, kui ikka räägitakse sellest, kuidas koolis õpitakse neid liiga pal-ju ja tavaliselt kirutakse sinna juur-de ka tuupimist, sest kuidas muidu faktid pähe hakkavad. Isegi Yuval Noah Harari on seda meelt ja heidab tänapäeva koolile ette tuupimist. Ta lisab: “Viimane asi, mida õpetaja sellises maailmas tegema peaks, on anda õpilastele veel rohkem infot. Neil on seda juba niigi liiga palju. Selle asemel on inimestel vaja oskust infost aru saada, eristada olulist eba-olulisest ja, mis veel tähtsam, liita hulk infokilde üheks suureks maa-ilmapildiks.” (Harari, “21 õppetun-di 21. sajandiks”) Ootamatu sei-sukoht inimeselt, kelle pöörased

      prohvetlikud teooriad põhinevad fak-tidel? Muidugi ei ole info alati seesa-ma, mis fakt, aga tihti on.

      Mida Harari siis info asemel välja pakub? Nelja K-d, nagu paljud teisedki – kriitilist mõtlemist, kom-munikatsiooni, koostööd ja kreatiiv-sust. Nojah. Ennem jagan alkeemi-kute lootust tina kullaks muuta, kui usun, et fakte teadmata on võimalik kriitiliselt mõelda. Ka teised K-d on siis mõttetud.

      Loomulikult on kõik muugi tähtis – loomingulisus, empaatia jne – aga sellest jääb väheks. Fakte, eesti keeles

      “tõsiasju” tundmata, kuigi loomingu-liste, empaatiavõimelistena ja osavate suhtlejatena ei ole meist palju rohkem abi kui imikutest, kes on ju ka loomin-gulised ja empaatiavõimelised, aga abitud maailma asju ajama.

      Muuseas, tuupimisest. See sõna tä-hendab kooli kontekstis midagi mehaaniliselt nürilt korrates meelde jätta. Võin kõikidele kinnitada, et seda ehtsat tuupimist on koolis vähe ja kui on, siis tihti mitte õpetaja, vaid tuupu-ri enda süül. Tore on, et mida rohkem fakte inimene teab, seda vähem peab ta tuupima, seda kergem on uusi tead-misi lisada. Iga uus asetub vaevata oma pessa teiste kõrval ja pikapeale tekib ühtlane kaunis võrgustik, mille imeliseks omaduseks on nüüd juba ise uusi teadmisi luua.

      Veel kord, millest siis minu selline usk vajadusse fakte, kui muidu ei oska, siis kasvõi tuupida ajal, mil kõik maailma tarkused on internetis ühe kliki kaugusel? Kõigepealt tõesti, kõik maailma tarkused on internetis olemas, aga kõrvuti rumaluse ja kõi-kide maailma lollustega ja just need on tihti vaid ühe kliki kaugusel. Peab juba enne väga palju teadma, et mi-dagi üles leida ja siis veel kõige prügi seest välja puhastada. Seda enam, et libafakte on internetis nii palju ja li-sandub sellises tempos, et veel natuke ja nõukogudeaegsed ajalooõpikud on juba usaldusväärsemad allikad ini-mesele, keda huvitab tõde.

      Harari räägib maailmapildist, olgu. See on keeruline pusle, mille kil-lud peame ise välja valima määratu-suurest hunnikust. Demokraatia hä-dad on praegugi samad, mis Platoni ajal: ikka trügivad riigilaeva juhtima rumalad võimuhullud. Kaptenisillale püüeldes läheb käiku demagoogia ja inimliku alatuse kogu arsenal. Selles möllus on lootust iseseisvalt mõelda ainult inimesel, kes tunneb fakte.

      Fakte tundmata oleme abitud ja ma-nipuleeritavad, kerge saak kelmidele ja silmamoondajatele. Kooli ülesanne on suunata õpilased faktide juurde ja kui vähegi võimalik, siis mitte tuupi-des, aga kui muidu ei saa, siis kasvõi tuupides, tuupides ja veel kord tuupi-des.

      Miks õppida fakte ajal, kui kõik maailma tarkused on internetis ühe kliki kaugusel?

      Ennem jagan alkeemikute lootust tina kullaks muuta, kui usun, et fakte teadmata on võimalik kriitiliselt mõelda.

      10

      EDASI. Nr 2, sügis 2019

      Jaak Aaviksoo:

      teadmisi on alati vaja rohkem

      haridus

      Jaak Aaviksoo (65) on füüsik, endine Tartu Ülikooli ja praegune TalTechi rektor. Ta on pidanud ministri-ametit kolmel korral, igal kümnendil taasiseseisvunud Eesti ajaloos. Üle mitme aastakümne ulatuva akadeemik Aaviksoo karjääri sisse mahuvad mitmetahulised ja rikkad kogemused teadusest, poliitikast ja haridus-juhtimisest. Kohtusime temaga augusti alguses, et rääkida ühiskonna ja tehnoloogia vahelistest suhetest, automatiseerimisest ja meie hirmudest progressi ees.

      Küsis IVAN LAVRENTJEV

      Foto: IRIS KIVISALU


Скачать книгу