Orienteerumine investeeringute miiniväljal. Vesa Puttonen

Orienteerumine investeeringute miiniväljal - Vesa  Puttonen


Скачать книгу
finantsotsusteni, mis teie jõukust vähendavad. Kui te ei ole piisavalt teadlik ega tark investor, võivad teised teid ära kasutada ning seda nad ka teevad. Kui te seda väidet ei usu, rääkige lihtsalt mõne investeerimispettuse ohvriks langenud inimesega, kellel on see-ei-saa-minuga-juhtuda-suhtumine.

      Investeerige endasse. Teie karjäär on teie jõukuse mootor.

      Paul Clitheroe

      Ärge alahinnake oma võimeid ega potentsiaali ning ärge tegutsege rutakalt, kui omandate teadmisi, et saada edukaks investoriks. Enne investeerima hakkamist peate selgeks saama elementaarsed põhitõed. Õppimisele ja uurimistööle piisavalt aega pühendades omandate teadmised sellest, kuidas hallata oma portfelli ja investeerimisotsuseid. Nagu H. W. Lewis on kirjutanud oma raamatus „Technological Risk“: „Need, kes ei ole valmis investeerima tulevikku, ei ole seda ära teeninud.“ Tegelikult võite isetegijast investorina olla isegi vajalike teadmiste puudumisel paremas olukorras kui siis, kui töötate koos ebapädeva või konfliktse nõuandjaga. Investeerimine hõlmab suuresti kaine mõistuse kasutamist ja oskust mitte lasta emotsioonidel end kõigutada. Miljardärist investor Warren Buffett on kord täheldanud: „Te ei pea olema tuumafüüsik. Investeerimine ei ole mäng, kus see, kelle IQ on 160, võidab tüüpi, kelle IQ on 130.“ Buffett on veel öelnud ka seda: „Sa ei pea olema erakordselt intelligentne, et investorina edu saavutada.“

      Koostöö investeerimisnõustajaga

      Teine tee, mis aitaks teil oma finantseesmärke saavutada, on kasutada kvalifitseeritud spetsialisti, näiteks vajalike teadmiste, oskuste ja võimetega finantsplaneerija, investeerimis­nõustaja või rahahalduri teenuseid. Ehkki neil ameteil on oma erinevused, nimetame neid lihtsalt finantsnõustajateks. Kahjuks valitseb mõiste „finantsnõustaja“ puhul suur segadus. Õigupoolest sellist kutsenimetust nagu „finantsnõustaja“ ei eksisteerigi. Sellegipoolest peaksite finantsnõustaja valimisel keskenduma sellele, et valitud spetsialist oleks omandanud kvalifitseeritud finantsplaneerija (Chartered Financial Planner, CFP), kvalifitseeritud finantsnõustaja (Chartered Financial Consultant, ChFC), sertifitseeritud raamatupidaja / personaalse planeerimis­spetsialisti (Certfied Public Accountant / Personal Planning Specialist, CPA/PFS) või kvalifitseeritud finants­analüütiku (Chartered Financial Analyst, CFA) tunnustatud tiitli. See, kas peaksite palkama investeerimisnõustaja või haldama ise oma investeeringuid, on keeruline küsimus, mis nõuab enne otsuse tegemist hoolikat kaalumist. Te ei pea olema finantsmaailma kergekaallane, et vajada finantsnõustajat, sest õige finantsnõustaja palkamisest võidab peaaegu igaüks. Nagu Warren Buffett märgib: „Parem on seltsida endast paremate inimestega. Valige omale partnereiks need, kelle käitumine on teie omast parem ning te hakkate ka ise samas suunas triivima.“ Näiteks võivad need asjatundjad aidata klientidel: 1) püstitada mõistlikke finantsilisi ja isiklikke eesmärke, 2) hinnata nende praegust finantskäitumist, 3) töötada finantseesmärkide saavutamiseks välja realistlik ja põhjalik plaan, 4) käivitada see plaan ja jälgida selle edenemist ning 5) aidata püsida õigel kursil, et täita muutuvaid eesmärke, kohaneda isiklike olude, turgude ja maksuseadustega. Need, kellel on finantsplaan, tunnevad end tavaliselt enesekindlamana ja saavutavad ka suuremat edu raha, säästude ja investeeringute haldamisel kui need, kellel sellist plaani ei ole.

      Enamik inimesi ei planeeri ebaõnnestuda, neil ei õnnestu planeerida.

      John L. Beckley

      Finantsnõustajad kujundavad sageli oma klientide finantsvajadustest ja eesmärkidest tervikliku arusaama, ehk nad vaatavad suurt pilti. Nende lisandväärtuseks võib olla nii investeerimistulemuste parandamine kui ka psühholoogiliste kahjude leevendamine, näiteks ärevuse vähendamine. Kliendid võivad oma suhtest nõustajaga võita, eriti rahaasjade planeerimisel ning vara paigutamisel. Õigupoolest peitub finantsnõustaja tõeline väärtus selles, et ta juhib pigem investorit, mitte investeeringuid.

      Mõned finantsnõustajad pakuvad investeerimisnõuandeid peamiselt üksikisikutele. Nad annavad klientidele nõu sobivate investeerimisvõimaluste kohta lähtudes nende vajadustest, eesmärkidest ja riskitaluvusest. See lähenemisviis nõuab seda, et nad oleksid kursis finantsturgudel toimuvaga ja jälgiksid pidevalt kliendi portfellis olevaid konkreetseid investeeringuid, olles samuti teadlikud uutest investeerimisstrateegiatest ja -instrumentidest. Asjatundliku nõustaja leidmine ja palkamine võib aga olla keeruline finantsotsus, eriti kui teil on vähe erialaseid teadmisi. Samuti ei ole osa finantsnõustajaid investeerimis­asjatundjad ega saa anda huvide konflikti tõttu head nõu.

      Mida rohkem raha sinu heaks töötab, seda vähem pead sina raha pärast töötama.

      Idowu Koyenikan

      Kes vajab finantsnõustajat?

      Enne, kui asume selgitama seda, kuidas leida õige finantsnõustaja, räägime sellest, miks te teda vajate. Ehkki kõigil on tarvis raha kasutamise kohta otsuseid vastu võtta, võivad teil puududa vajalikud teadmised, aeg või soov teatud finantsaspekte oma elus aktiivselt planeerida ja juhtida. Kui teie emotsioonid on kõikuvad, ei peaks te arvatavasti ise oma finantstulevikku tüürima. Ärge kartke paluda abi. Te ei pea ära ootama kriisi või meeleheitehetke, et palgata nõustaja. Nagu endine Ameerika Ühendriikide president John F. Kennedy on öelnud: „Aeg katuse parandamiseks on siis, kui päike paistab.“

      Planeerimine on see, kui tood tuleviku olevikku, et saaksid sellega midagi ette võtta.

      Alan Lakein

      Finantsnõustajad saavad sageli anda personaalseid nõuandeid teie rahalise olukorra kohta tervikuna, alustades teie kindlustus­kaitsest ja raha kulutamise harjumustest ning lõpetades soovitustega, kuidas säästa lapse koolituskuludeks või valida parim kodulaen. Investeerimisnõuannete andmine on finantsplaneerimisest vaid väike osa. Kuidas saavad finantsnõustajad aidata? Koostöö finantsnõustajaga võib aidata teil säästa aega ja jääda finantsstrateegiaid järgides oma eesmärkide saavutamisel distsiplineerituks. Hea finantsnõustaja proovib teile auku pähe rääkida, et te ei teeks asju, mis võivad olla ohtlikud teie finantsilisele heaolule. Inimesed tegutsevad vahel emotsioonide ajel ning see toob sageli kaasa negatiivsed finantsilised tagajärjed. Näiteks kui aktsiaturul saabub krahh, variseb kokku ka paljude kogenematute investorite finants­alane ratsionaalne mõtlemine. Seega võib finantsnõustaja aidata teil mõista, millal ei pruugi teatud impulsside ajel käitumine olla teie parimates huvides. Ehkki eelarvamusteta ja mõistlik finantsplaneerimine ei kõla eriti põnevalt, võib see aidata teil oma investeeritud raha maksimeerida.

      Lisaks võib finantsnõustaja maalida sõltumatu ja objektiivse pildi teie rahast ja selle kasutamisest. Isegi kui olete kursis finantsplaneerimise ja investeerimise põhitõdedega, võib kindlustunnet lisada see, kui keegi hoiab teie rahal silma peal ja soovib aidata teil saavutada üleüldist finantsilist heaolu. Enamik finantsnõustajaid on ausad ja töökad professionaalid, kes on kohustatud tegema seda, mis on nende klientidele parim. Kokkuvõttes: õige finantsnõustaja võib aidata teil vältida vigade tegemist tänu teadmistele ja kogemustele, mis on saadud paljude klientidega koostööd tehes. Tähtis on leida õige finantsnõustaja, kes vastab teie vajadustele, olenemata sellest, kas soovite lasta koostada põhjaliku finantsplaani või läbida n-ö finantsilise tervisekontrolli. Ent eriti kasulikud on finantsnõustajad neile, kel on keerulised finantskavad.

      Tasustruktuur

      Head finantsnõustajad ei tööta tasuta. Enne kui teil on võimalik otsustada, kas finantsnõustaja on oma hinda väärt, peate mõistma seda, kuidas finantsnõustajate tööd tasustatakse. Finantsnõustajate tööd tasustatakse mitmel eri viisil.

      Ainult tasu saav ja tasupõhine nõustaja

      Osa finantsnõustajaid võtab oma teenuse eest tasu – kindlaksmääratud tasu, tunnitasu või protsendi hallatavast varast ning neid nimetatakse ainult tasu saavateks nõustajateks. Nõustajad, kelle tasu põhineb protsendil konto väärtusest, on motiveeritud kasvatama teie investeerimiskontot ja minimeerima kahjumeid. Kuid see meetod võib samuti ahvatleda mõnda vähem vastutustundlikku nõustajat tüürima teid lisariskide poole, et sel moel hallatavat vara kasvatada. See tähendab, et investeerimine riskantsemasse varasse


Скачать книгу