Peremeditsiin. Steinar Hunskår
süsteemi võimaldamiseks peab aga perearst tagama töögraafikus igal päeval 30–65% vabu aegu. Vähen-dades krooniliste haigete kontrolle ja ebavajalikke rutiin-seid kontrolle, saab arst suurendada tasapisi oma vabade aegade olemasolu. Kogemused selle süsteemiga näitavad, et ooteajad õnnestub järk-järgult likvideerida ja et vastu-võtu ajal on rahulikum töökeskkond. Sellise süsteemi taga-mise üks eeldus on see, et nimistu suurus on kohandatud arsti tööajaga ja et praksises on piisavalt personali.
Kvaliteeditöö perearstipraksises
Perearstikeskus on ettevõte, milles esitatakse suuri nõud-misi kvaliteedile ja ohutusele ning kvaliteedi säilitamise ja tõstmise nimel tuleb süstemaatiliselt tööd teha. Seda nime-tatakse kvaliteedi edendamiseks, milles osalemist oodatakse igalt perearstilt. Selline töö peab toimuma nii korrapäraselt, et arst kogeb jätkuvat ja elukestvat õpiprotsessi ja et pere-arstikeskusest saab n-ö õppiv organisatsioon.
Kvaliteeditööd mõjutavad välised vahendid on erinevad seadused ja reeglid, mis peavad tagama perearstipraksise kvaliteedi. Selleks on näiteks ametijuhendid, mis kirjel-davad töötajate rolli, vastutust ja töötingimusi, määrused, mis reguleerivad arstiabi kättesaadavust, erialased ravi- ja diagnostikajuhised jt.
Samas ei ole kindel, mil määral sellised välised vahendid tagavad hea kvaliteedi ja selle järjepideva paranemise, mitte vaid teatud miinimumkvaliteedi. Seepärast on määrava täht-susega, et kvaliteeditööd tehtaks ka perearstikeskuse siseselt.
Kvaliteeditööd mõjutavad sisemised vahendid hõlmavad mitmeid erinevaid meetodeid, mis tagavad, et perearst püüab töötada kõrgema kvaliteediga kui miinimumnõuded. Et pere-arst saaks teha praksisesisest kvaliteeditööd, on abivahendina Eestis välja töötatud Eesti perearstipraksiste kvaliteedijuhis, mis avaldati ja tehti kõikidele perearstikeskustele kättesaada-vaks 2009. aastal. Praegu on kehtiv selle juhendi uuendatud versioon (2018). Süsteem on loodud Eesti Perearstide Seltsi algatusel ning koostöös Eesti Haigekassaga.
Kvaliteedi indikaatorid on saanud tervishoiuteenuste kvaliteedi mõõtmisel üha suuremat tähelepanu. Neid näita-jaid kasutatakse selleks, et mõõta tegelikke tulemusi võrrel-des kokkulepitud standardiga.
Kvaliteedi indikaatorid
Töös kvaliteedi indikaatoritega kasutatakse kolme keskset mõistet.
− Kriteerium: saavutamist vajav ideaalne kvaliteet.
− Standard: hea perearstipraksise realistlik eesmärk, mida võib defineerida kriteeriumi täitmise määrana, näiteks mõõdetuna protsentides.
− Indikaator: mõõdetud muutuja, mis näitab standardi täit-mise määra. See peab olema saavutatav ja kontrollitav ja arst või praksis kui tervik peavad suutma seda mõjutada.
Heal indikaatoril peavad olema teatud tõendatud oma-dused. See peab olema aktsepteeritud asjakohase teemana, selle väärtus peab muutuma ühes kvaliteedi muutumisega, sel peab olema muutumispotentsiaali paljude perearsti-praksiste puhul, see peab näitama tegelikke erinevusi mõõdetavate vahel ja seda ei tohi mõjutada välised ja juhus-likud põhjused. On oluline, et indikaatorite komplekt katab peremeditsiinilise töö kogu ulatuse, nii praksise korralduse, patsientide turvalisuse, arsti-patsiendi suhte kui ka olulised haigusrühmad. Erinevates riikides on kasutusel väga palju indikaatoreid, Eesti näiteid on toodud tabelis 1.3.11.
Kvaliteedi indikaatorite kasutamine võimaldab tuvas-tada puudused ja käivitada muutused ja parendustegevused. Kuid indikaatorite kasutamine võib tuua kaasa killustatud lähenemise perearstipraksisele ja olukorra, kus mõõdetakse seda, mida on kerge mõõta, mitte seda, mis on oluline. Eri-nevuste tõlgendamine võib olla keeruline ja see võib tule-neda juhusest ja erinevatest patsientidest nimistus. Hirm, et arst või praksis saab halvad tulemused, võib halvimal juhul põhjustada ebasoodsaid tagajärgi, nii et arst hakkab tähtsus-tama vaid teatud standardite, mitte teiste oluliste ülesannete täitmist. Halvimal juhul väldib ta selliste patsientide vastu-võtmist, kes ei vasta soovitud kvaliteedinõuetele.
Rahvusvaheliselt on levinud ka taktika, et tasustamise tea-tud komponendid seotakse kvaliteedi indikaatoritega (pay for performance). Mõnes riigis varieeruvad perearsti sissetulekud 10–30% ulatuses, olenevalt sellest, mil määral ta vastab sea-tud standarditele. Sellise tasustusvormi üle vaieldakse tuli-selt, nii seetõttu, et see võib viia soovimatute kõrvalmõjudeni, kui ka seetõttu, et on kaheldav, kas see on hea viis kvaliteeti parandada. Cochrane’i 2011. aastal koostatud süstemaatiline ülevaade näitas, et erinevatel majanduslikel stiimulitel oli ajas vaid väike ja ebakindel mõju perearstipraksise kvaliteedile.
67
Osa 1. Esmatasand
Tabel 1.3.11. Näiteid kvaliteedi indikaatoritest Eesti perearstipraksises.
Kriteerium
Standard
Indikaator
Praksises tegeletakse süstemaatiliselt tervisedenduse ja haiguste ennetamisega
Järjepidevus
Patsientidelt on küsitud tagasisidet, kas patsient on saanud vastuvõtul tervist edendavat informatsiooni (tagasisideküsimustik)
Patsiendid, kes vajavad vastuvõtuaega samal päeval, saavad selle
Praksises on eraldatud vastuvõtuajad erakorralistele patsientidele
Vabade erakorraliste aegade olemasolu päeva alguses
Diabeedipatsiente tuleb ravida riiklike juhiste kohaselt
Kokkulepitud hulk patsientidest on läbinud aasta jooksul iga-aastase kontrolli ja nõustamise
Iga-aastase kontrolli läbinud diabeediga patsientide hulk
Südameinfarkti läbi elanud patsiendid peavad saama õiget medikamentoosset ravi
Kokkulepitud hulgal patsientidest peab olema kehtiv vajalike ravimite retsept
Patsientide arv, kes on saanud vajaliku ravimiretsepti: statiinid, beetablokaatorid ja/või AKEI
Igasuguse arstitöö kvaliteedi jaoks mängib otsustavat rolli hea suhtlemisoskus. Hea ravitulemus sõltub sellest, et arst saab patsiendist õigesti aru, ja ka sellest, et patsient mõistab arsti. Sellise vastastikuse mõistmise loomine on arsti vastu-tus. Suhtlemise põhioskused peavad omandatud olema juba arstikarjääri alguses, suur osa on ka juurde õpitav ja tree-nitav. Isegi kogenud arst võib iga vastuvõtu käigus õppida midagi uut, aga tõeliselt heaks arstiks saamiseks on vaja pidevat uudishimu ja igapäevaste kogemuste üle mõtiskleda, seda peale lugemise, kursuste ja juhendamiste. Hea suhtlus ei ole asi, mida tehakse selleks, et olla lihtsalt „kena arst“. On tõendatud, et head suhtlusoskused tagavad tõhusamad vastuvõtud nii mitmelgi moel:
− suurem diagnostiline täpsus, ravimeetmete tõhusam rakendamine ja patsiendi parem toetamine;
− rohkem tervisealast kasu patsiendile;
− tugevam ravisuhe ja usaldus patsiendi ja arsti vahel;
− nii patsiendi kui ka arsti suurem rahulolu;
− tõenduspõhiste teadmiste optimaalne kohandamine individuaalsete vajadustega;
− väiksem ressursikasutus;
− vähem kaebusi.
Uuringute põhjal on koostatud kesksete suhtlemisoskuste komplekt, mille kõik arstid peaksid juba koolituse varases järgus omandama. Neid saab kasutada nii haiglas kui pere-arsti töös Käesolevas peatükis näitame, kuidas, miks ja kus vastuvõtu käigus need erinevad oskused kasuks tulevad.
Suhtlus, keel ja dialoog
Perearst kohtab oma vastuvõtus erinevad patsiente: vanu ja noori, kohalikke ja sisserändajaid,