Lumepall. Warren Buffett ja elu kui äri. Alice Schroeder

Lumepall. Warren Buffett ja elu kui äri - Alice Schroeder


Скачать книгу
on piiratud; ta vaatab mõned nendest statistilistest andmetest läbi kokkuvõtlikult.

      46 Kaasreisijate kaebustest hoolimata ei ole Buffett kunagi käesoleva raamatu autorile teadaolevalt ühtegi õnnetust põhjustanud, kui infarktieelsed seisundid välja arvata.

      47 Beth Botts, Elizabeth Edwardsen, Bob Jensen, Stephen Kofe ja Richard T. Stout, „The Cornfed Capitalist“, Regardie’s, veebruar 1986.

      4

      Warren, mis lahti?

      Omaha ja Atlanta, august kuni detsember 1999

      Kuni 1990. aastate lõpuni oli BRK (Berkshire Hathaway aktsiate sümbol) toetanud Buffetti profiili turust ette joostes ning saavutas 1998. aasta juunis oma tipptaseme, st 80 900 dollarit aktsia kohta. Asjaolu, et üheainsa Berkshire’i aktsia eest oleks saanud osta väiksemat sorti korteri, oli Ameerika ettevõtete seas ainulaadne. Buffettile oli aktsia hind lihtne viis mõõta tema edu. Aktsia hind oli kasvanud tõusvas joones sellest päevast alates, kui ta BRK ostis, makstes aktsiast 7,50 dollarit. Ehkki turg oli kuni 1990. aastate lõpuni kõikunud, oleks kuni 1999. aastani BRK aktsiaid ostnud ja neid alles hoidnud investor olnud siiski paremal järjel.

Aktsiahinna väärtuse aastane kasv
199319941995199619971998
BRK39%25%57%6%35%52%
10%1%38%23%33%29%

      Kuid nüüd avastas Buffett, et seisab uppuval platvormil täis aktsiaid, mis kellelegi ei meeldi, ja vaatab, kuidas T&T (tehnika ja tehnoloogia) aktsiad muudkui kõrgemale rühivad. 1999. aasta augustiks oli BRK kukkunud 65 000 dollarile. Kui palju peaks keegi maksma suure ja sissetöötatud ettevõtte eest, mis tõi igal aastal kasumina sisse 400 miljonit dollarit? Aga kui palju väikese ja uue ettevõtte eest, mis oli kahjumis?

      • Ettevõtte Toys „R“ Us tulu oli 400 miljonit dollarit aastas ja selle käive oli 11 miljardit dollarit.

      • Ettevõtte eToys kahjum oli 123 miljonit dollarit aastas ja käive oli 100 miljonit dollarit.

      1999. aasta lõpupoole olid oma äri sulgenud või siis alla andnud ja tehnoloogiaettevõtete aktsiaid ostnud isegi paljud pikaajalised väärtusinvestorid, kes järgisid Buffetti meetodit. Buffett ei teinud seda. See, mida ta nimetas oma sisemiseks punktitabeliks – karmus finantsotsuste vastuvõtmisel, mis oli temaga kaasas käinud nii kaua, kui inimesed mäletasid –, ei lasknud tal vääratada.

      Tähtis aspekt inimeste käitumises on see, kas neil on sisemine punktitabel või välimine punktitabel. On hea, kui suudad olla rahul oma sisemise punktitabeliga. Ma küsin sellises olukorras alati: „Kas sa eelistaksid olla maailma parim armastaja, kuid lasta teistel arvata, et oled maailma halvim? Või pigem eelistaksid olla maailma halvim armastaja, kuid lasta kõigil teistel arvata, et oled maailma parim?“ See on õigupoolest üks huvitav küsimus.

      Ja veel üks küsimus: kui maailmal ei oleks võimalik su tulemusi näha, siis kas eelistaksid pigem, et sind peetakse maailma parimaks leiutajaks, kuid tegelikkuses on su saavutused maailma halvimad? Või tahaksid, et sind peetaks maailma halvimaks leiutajaks, kuid oled tegelikult maailma parim?

      Minu arvates on laste õpetamisel üks õppetund, mille nad väga-väga varajases nooruses saavad, see, millele nende vanemad rõhku panevad. Kui kogu rõhuasetus on sellel, mida maailm sinust arvab, unustades ära selle, kuidas sa tegelikult käitud, siis kujundad endale välise punktitabeli. Mis minu isasse puutub, siis tema oli täielikult sisemise punktitabeli mees.

      Ta oli tõepoolest isepäine tegutseja. Kuid ta ei olnud isepäine isepäisuse pärast. Ta lihtsalt ei hoolinud sellest, mida teised inimesed arvasid. Mu isa õpetas mulle, kuidas elu tuleks elada. Ma ei ole kunagi kedagi temasugust kohanud.“

      48 Buffett prognoosis turule kuni kuueprotsendist aastakasvu, kuid ajaloolisest perspektiivist lähtuvalt mitte mingisugust, ja selle mõttekäigu aluseks olevad arvutused viitasid sellele, et see näitaja võib olla kõrge. Tema pakutud kuus protsenti oli riskivaba pakkumine.

      49 S&P on Standard & Poor’s tööstuskeskmine, kõige laialdasemalt kasutatav meede aktsiaturu üldise tootluse mõõtmiseks. S&P sisaldab reinvesteeritud dividende. Berkshire ei maksa dividende. Kõik arvud on ümardatud.

      50 „Toys „R“ Us vs eToys, Value vs. Euphoria“, Century Management, www.aimproductions.com/CM/Library/Articles/Aug99/ToysRUsvsEtoys.html. 2005. aasta märtsis nõustus Toys „R“ Us ülevõtmispakkumisega, mille tegid riskikapitaliettevõtted Kohlberg Kravis Roberts & Co ja Bain Capital ning kinnisvara­ettevõtete kontsern Vornado Realty Trust tehingus, mille väärtuseks oli 6,6 miljardit dollarit.

      51


Скачать книгу