Духовен семеен живот. Александър Геннадиевич Хакимов
и след това, евентуално, се отрича от света в саняса-ашрама. Като правило, за мнозина е необходи- мо да минат точно такъв път. Ако човек наистина усеща голям вкус или бхава, тогава може да не приема грихастха-ашрама, това не е толкова важно. Той може да създаде или да не създаде семейство по свое усмотрение.
Въпрос: Сега, когато ИСКОН е в начален стадий, има ли семей- ства, които можем да наречем щастливи?
Отговор: Практичен въпрос. Мога да кажа, че в нашата държава практически не съм срещал щастливи семейства. Но аз не съм пътувал по целия свят и не познавам учениците на Шрила Прабхупада. Познавам няколко грихастхи – духовни учите- ли и мисля, че те са напълно щастливи, може би затова, че са в Кришна съзнание. За това искам да поговоря. Не е възможно да бъдеш щастлив в семейния живот. Така е написано в шастрите. Затова е невъзможно да видим щастлив семеен живот, докато между съпрузите не се развият достатъчно духовните взаимо- отношения. Ако в семейството се развиват духовни отношения, те задължително ще бъдат щастливи, но не от това, че просто си живеят в семейството, а защото при тях се пробуждат раз- биране и уважение един към друг, както към духовна личност. Съществуват различни нива на семейни отношения и различни нива за разбиране на щастието.
Въпрос: Не ви ли се струва, че самият живот слага човека в рамки,
за да изпълни ведическите принципи? Той се ражда, става брахма- чари, след това някъде към четиринадесетата си година се интере- сува от разни полови въпроси, след това работи, жени се, по време на старостта пътува по света, посещава интересни места – това е ашрам на ванапрастха, а след това, някъде към шестдесет, самият живот го кара да вземе пръчка и да ходи. Или грешим?
Отговор: Няма грешка, Шрила Прабхупада е казвал същото. В един момент самата природа помага на хората. Затова Ве- дите препоръчват да се възползваме от помощта на природа- та. Необходимо е да се възползваме от помощта, но да не из- живяваме безсмислено периода на ученичеството, семейния живот, отречението от света. Не може да изживяваме тези етапи в невежество, така човек няма да постигне истинското предназначение в живота си. Плачевен завършек – на се- демдесет години той просто по цял ден си играе на домино и не се е възползвал от преимуществото на човешкото раж- дане. Разумният човек трябва да се възползва, необходимо е обучение в знанието.
Въпрос: Прабхупада пише, че грихастха-ашрамът е предназна- чен за пречистване, за да върне човек в изначалното състояние на любов към Кришна. Така ли е?
Отговор: Да, грихастха-ашрамът е предназначен за пречистване. Пречистване е необходимо, за да развием любов към Бога. Пре- ди да се научи на любов към Бога, човек трябва да се пречисти. Затова той приема семейния начин на живот за собствено пре- чистване. Но как да се пречистим в този ашрам? Трябва да из- пълняваме своите задължения в служене на Кришна.
Въпрос: