Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності. Олег Криштопа

Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності - Олег Криштопа


Скачать книгу
набула європейського масштабу. Гетьману обіцяли допомогу Англія, Франція та Швеція. За Орлика заступився кардинал Флері, який разом із англійським, голландським та іспанським делегатами намагався переконати графа Олександра Головніна в необхідності залагодити справу українського гетьмана. Але той рішуче заявив, що його уряд відкидає дискусії стосовно цієї справи. Мовляв, Москва і так прихильна до «козацької нації», оскільки всупереч постанові покійного царя дозволяє вибори гетьмана.

      У наступному, 1729-му, році український гетьман-емігрант позбавляється ілюзій стосовно можливості вирішити українську справу з царським урядом. Подальша політика Орлика має виключно антимосковський вектор. Покладаючись на Францію, він намагається використати її вплив на Туреччину.

      У лютому 1733 року помирає Август Другий. Уся Річ Посполита підтримала претендента на польський трон Станіслава Лещинського, однак Австрія та Росія висунули іншу кандидатуру – сина покійного короля Фридриха-Августа Третього. На його підтримку царський уряд вислав сорокатисячне військо. Станіслав Лещинський, якого обрали королем, мусив тікати до Ґданська. Під пресингом російських багнетів сейм мізерною кількістю учасників обрав Фридриха-Августа королем. Почалась європейська війна «за польську спадщину».

      Франція, Іспанія та Сардинія виступили проти Австрії. Виконуючи спеціальну місію французького короля, син гетьмана Григорій Орлик мав аудієнцію у кримського володаря. Хан запевнив його, що готовий до війни і чекає тільки на указ султана. Наприкінці лютого 1734 року Орлик дістав дозвіл покинути Салоніки. Однак головна мета гетьмана – бути і діяти разом зі своїм військом – уже не могла здійснитися. Влітку 1734 року запорозькі козаки покинули Олешківську Січ, розташовану у володіннях хана, і перейшли під владу Росії.

      Тарас Чухліб: «Якщо говорити про Запорозьку Січ, то запорожці подалися на територію Османської імперії і заснували так звану Олешківську Січ… Потім козаки перейшли під владу, а Олешківська січ була під владою Османської імперії, перейшли під владу Кримського ханства і заснували Кам’янську Січ, але у 1734 році повертаються перед черговою російсько-турецькою війною на територію, підвладну московському цареві, і засновують нову, так звану Покровську Січ, або ж Підпільненську, яка проіснувала аж до 1775 року».

      Намагаючись спинити козаків у їх нерозважливих діях, Пилип Орлик пише листа на Січ, у якому з великою експресією, аргументовано, зі знанням міжнародної обстановки переконує запорожців стати на захист України. Свого листа гетьман починає з повідомлення про європейську війну та перемоги французького короля над союзною Росії Австрією. Гетьман повідомляє козацтво про загрозливу для Москви міжнародну ситуацію, про шанс, не скористатись котрим було б злочином. Однак козацька старшина, як на самій Січі, так і в Гетьманщині, не готова до активних, ризикованих дій.

      Віктор Брехуненко: «Вона не наважилась в жоден зі сприятливих


Скачать книгу