Londona. Pilna pilsētas vēsture. Edgars Auziņš

Londona. Pilna pilsētas vēsture - Edgars Auziņš


Скачать книгу
un tiesas sēdes, notika tirdzniecība, naudas apmaiņa un darījumi. Forumu no visām pusēm norobežoja ēkas vai mūri, un tā iekšējā perimetrā stiepās portiki, kas kalpoja kā aizsardzība no saules karstuma vai lietus. Forumā atradās tempļi, pilsētas padomes ēka – kūrija un bazilika, kur notika tiesas sēdes, tika risināti finanšu jautājumi un sliktos laikapstākļos pulcējās cilvēki (labos laikapstākļos sanāksmes notika zem klajas debess).

      Portiķi bija arī forumam piegulošajās ielās. Tie uzsvēra ģeometrisko proporciju stingrību un piešķīra ēkām monumentalitāti. Pilsētas vārti bija ne tikai atveres sienā, bet arī triumfa arkas. Iebraucot pilsētā, cilvēku uzreiz pārņēma tās varenība.

      Bagāto pilsoņu mājas bija imperiālajā Romā ierastā ‑atrija-peristila tipa. Tikai tie, kas tajās dzīvoja, varēja apbrīnot mājokļus, jo no ziņkārīgiem skatieniem un zagļiem māju aizsargāja tukšas augstas sienas. Sākotnēji romiešu mājas, kurās turīgie pilsoņi pārcēlās no mālainajām būdām, bija slēgts četrstūrains komplekss, kura centrā atradās ātrijs – telpa ar kamīnu un caurumu jumtā virs tā. Atrijs kalpoja kā virtuve un ēdamistaba, un tajā varēja ierīkot arī peldbaseinu. Atrijā iedzīvotāji varēja baudīt tīru gaisu klusā un ērtā vidē. Promenādes Senajā Romā veidoja tikai dabā – laukos vai dārzos, jo staigāšana pa pārpildītām un putekļainām pilsētas ielām nesagādāja nekādu baudu.

      Laika gaitā atriju mērķis mainījās. Tie kļuva par ceremoniju zālēm, un mājai tika pievienots peristils – atklāts pagalms, ko no ātrija atdalīja tablinums – mājas īpašnieka birojs. Tagad iedzīvotāji atpūtās peristilā (ja platība to ļāva, tur varēja ierīkot dārzu), bet ātrijā notika kopīgas maltītes vai tika uzņemti viesi.

      Londonā atrasts bronzas Hadriāna krūšutēls

      Ir viegli sajusties kā senās Londīnijas iedzīvotājam. Apģērbieties plašās "balakhonny" drēbēs (vēlamas atklātas sandales) un pusdienlaikā iziet uz ‑Oksfordas ielu. Protams, pulksteņi, mobilie telefoni un citas progresa dāvanas jāatstāj mājās. Pastaigājieties zem Marmora arkas, izliekoties, ka tie ir pilsētas vārti, un dodieties uz Holbornu , baudot pūļus. Kad sasniegsiet Holbornu, varat uzskatīt, ka esat apceļojuši visu Londīniju no rietumiem uz austrumiem. Jūs varat uzturēt spēkus ar ‑kaut ko piemērotu – gaļas gabaliņu vai vienkāršu sieru un maizi, senatnē tādas lietas kā fish and chips vai tandoori čiken nebija.

      ‑Oksfordas iela pastaigai tika izvēlēta nevis nejauši, bet gan Marmora arkas dēļ, kuru arhitekts Džons Nešs veidoja pēc slavenās Konstantīna romiešu triumfa arkas parauga. No 1828. gada tā atradās Mālstrītā un kalpoja par lielo ieeju Bekingemas pilī, bet 1851. gadā to pārcēla uz tagadējo vietu. Tika uzskatīts, ka pārvietošanas iemesls bija arkas izmērs, kas neļāva garām pabraukt Zelta karaliskajai karietei . Šo maldīgo priekšstatu, kas pastāvēja aptuveni simts gadus, atspēkoja 1953. gadā Elizabetes II kronēšanas laikā, kad Zelta kariete bez šķēršļiem pabrauca zem arkas. Patiesībā tā tika pārvietota, jo karalienei Viktorijai tā nepatika, uzskatot, ka Neša radītais traucē pils ansambļa harmoniju.

      ‑Oksfordas ielas garums (divarpus kilometri) ir piemērots arī pastaigai pa iedomāto Londīniju, var uzskatīt, ka pastaiga pa pilsētu vedīs no rietumu vārtiem līdz austrumu vārtiem.

      Londonas Mitreum

      1954. gadā Londonas pilsētas centrālajā daļā, Walbrook ielā, Londonas Sitijā, tika atklāts mitreums – trešā gadsimta vidus dievam Mitram veltīts templis. Mītreumi tika būvēti pazemē vai izcirsti klintīs, jo Mitra dzimis akmenī alā, un tie sastāvēja no taisnstūra formas telpas ar kupolveida griestiem, kurā varēja atrasties aptuveni divdesmit cilvēku. Mitrejas bija "kameras", bet ļoti daudzskaitlīgi tempļi. Tā, piemēram, Senajā Romā to bija aptuveni astoņi simti. Nav izslēgts, ka nākotnē Londonas centrā varētu atrasties vēl citi mitrāji.

      ‑Patiesībā Mitra ir persiešu dievs. Grieķi pārņēma viņa kultu no persiešiem, bet romieši – no grieķiem. II gadsimtā Mitras kults izplatījās visā Romas impērijā, pateicoties tam, ka tā galvenie piekritēji bija karavīri, kuri ticēja, ka Mitra dod uzvaru. Turklāt mitraismu piesaistīja vispārējas vienlīdzības pasludināšana un pēcnāves svētlaimes apsolījums tiem, kas dzīves laikā nepārkāpa Mitras likumus (šajā ziņā tas bija ļoti līdzīgs kristietībai).

      1954. gadā mitru pārcēla uz ‑Temple Court, Karalienes Viktorijas ielā, lai netraucētu būvniecībai. Nesen tika runāts par tās atgriešanu sākotnējā vietā, jo ēka, kuras celtniecības laikā tā tika atrasta, tika nojaukta, taču līdz šim "repatriācija" ir atlikta.

      Londinium saulriets

      Londīnija atdzima divreiz – pēc Budikas iebrukuma un pēc postošā ugunsgrēka ap 120. gadu. Lielākā daļa pilsētas bija būvēta no koka, tāpēc ugunsgrēks tai nodarīja nopietnus postījumus.

      Ir bijuši valsts apvērsumi. Pirmais notika 286. gadā, kad Romas pārvaldnieks Marks Karausijs pasludināja sevi par Lielbritānijas imperatoru. Karausija un viņa pēcteča Gaja Allekta valdīšanas laikā Londīnija zaudēja daļu no savas varenības, un 296. gadā, kad šeit ieradās imperators Konstants I Hlors lielas armijas vadībā , Allekta karavīri pamatīgi izlaupīja pilsētu. Arī otrais apvērsums, ko 383. gadā organizēja karavadonis Magnuss Maksims un piecus gadus vēlāk apspieda imperators Teodosijs Lielais, neiztika bez postījumiem, īpaši ņemot vērā, ka līdz IV gadsimta beigām pilsēta sāka panīkt. No otras puses, romiešu valdīšanas beigas Lielbritānijā bija liktenīgas Londonijai......

      Rakstāmspalva un rakstāmpiederumu kladīte ir senākais zināmais Londonas Sitijas komercdarījuma ieraksts. Tas datēts ar 57. gada 8. janvāri‑. Melnais vasks, kas sākotnēji bija uz tā, ir pazudis, bet autors uz koka ir atstājis pēdas, kuras var nolasīt. Autors Tibuls, Venusta brīvlaulīgais, raksta, ka viņš ir parādā Gratam, Spūra brīvlaulīgajam, 105 denārijus apmaiņā pret precēm. Izstādīts Mithraeum Londonā.

      Nebija britu atbrīvošanas sacelšanās. 407. gadā Britānijā par imperatoru pasludināja vienkāršu karavīru vārdā Konstantīns, kura personīgās īpašības nepārprotami atsvēra viņa "zemāko" izcelsmi. Viņam zvērinātas armijas priekšgalā Konstantīns šķērsoja kontinentu un devās uz Romu, kur atradās likumīgais imperators Honorijs. Lielbritānijā palika daži nelieli romiešu garnizoni – faktiski iedzīvotāji bija atstāti paši sev. Kad 410. gadā Konstantīnam klājās ļoti slikti, Lielbritānijas iedzīvotāji lūdza Honorija aizsardzību, taču tam nebija nekādu rūpju par attālo un, atklāti sakot, maznodrošināto provinci. Honorijs atbildēja stilā "parūpējieties paši par sevi", un tādējādi Londīnija kopā ar visu Britāniju "izkrita" no Rietumromas impērijas . Un 476. gadā pazuda arī pati impērija.

      Nav zināms, kas notika ar Londīniju 5. gadsimtā, jo pēc romiešu aiziešanas nav saglabājušās vēstures hronikas. Skaidrs ir viens: līdz 5. gadsimta beigām Fleetas upes pretējā krastā, kas ietek Temzē netālu no Londinium, bija izveidojusies jauna apmetne, un Londinium bija pamests. Vai nu pilsētas iedzīvotāji pārcēlās uz jaunu vietu, vai arī visi aizgāja kopā ar romiešiem, un anglosakši nolēma šeit neapmetināties. Kāpēc? Varbūt Londonīnijā izcēlās vēl viens ugunsgrēks vai arī romiešu dibinātā pilsēta tika uzskatīta par "nolādētu". Tomēr šajā gadījumā iemesli nav tik svarīgi kā rezultāts – Londīnijs beidza pastāvēt, un tā tuvumā tika dibināta Lundenvika.

      Budikas atgriešanās

      Karalienes Viktorijas valdīšanas laikā strauji pieauga Budikas, kas kļuva par brīvību mīlošo britu krāšņās nacionālās pagātnes iemiesojumu, popularitāte. Savu lomu spēlēja arī abu valdnieku vārdu sakritība – gan Boudicca, gan Viktorija nozīmē "uzvara". Slavenākais piemineklis Boudiccai, ko 1902. gadā Vestminsterā


Скачать книгу