Kļūsti par pēdējo. Edgars Auziņš

Kļūsti par pēdējo - Edgars Auziņš


Скачать книгу
iesaucās:

      – Pirmkārt, es gribētu to nomazgāt. Tur redzēsim. Bet ne velti vecā Tīrija teica, ka šāds upuris nesīs mums labu vēju un veiksmi, vai viņa būtu kļūdījusies?

      «Tomēr mums vairs nav šamaņa…» Dāra sprieda. «Tu varētu būt piemērota kaut kam citam, jo tu esi skaista.» Tu esi jaunava.

      Es paskatījos uz viņu. Patiesībā es nezināju droši. Varbūt visas priesterienes ir nevainīgas vai varbūt ne. Bet es sapratu, kas slēpjas aiz šī izteikuma – priekšnieka Nae dēls teica, ka viņa sievietēm jābūt vislabākajām un neskartajām. Ja šī meitene ir tik skaista, ka viņa tika izvēlēta godpilnajai misijai – tikt dzīvai sadedzinātai, tad arī viņš droši vien tiks galā.

      Viņa pat nesagaidīja manu atbildi, viņa atslēdza restes un satvēra mani aiz pleca, izraujot mani ārā:

      «Es viņu aizvedīšu pie Krīta.» Ja viņam viņa nepatīk, tad nav jēgas viņu tālāk barot.

      Pat ja es gribēju pretoties, spēka šajā ķermenī nepietika. Daara mani iegrūda lielā teltī un lika citiem atnest tvertni ar ūdeni. Tad viņa norāva man drēbes un iebāza mani tur. Viņa paberzēja manu muguru ar smeldzošas zāles ķekaru, un es nomazgāju seju – tikai ūdens lika saprast, cik es esmu netīra.

      – Vai Kriits ir priekšnieka dēls? – jautāju, lai gan jau nojautu.

      «Jā,» Dāra mani pagrieza un satvēra manu roku, mazgājot plecus. «Ja tu viņam patīc un viņš nav muļķis, tad viņš var atdot tev normālu dzīvi.»

      «Šķiet, ka mēs vārdam «normāls» piešķiram dažādas nozīmes, Daara.

      Viņa pieliecās un uzmanīgi ieskatījās man acīs:

      «Es vienkārši nevaru saprast, it kā jūs būtu nomainīts.» Esmu redzējis salauztus cilvēkus, esmu redzējis daudz… Bet es nekad neesmu bijis liecinieks tam, kā viņi atkal sanāk kopā.

      «Iespējams, es vienkārši saņēmos, vai arī labie gari mani beidzot atrada dēmoniskā pūļa vidū?»

      Viņa nedusmojās. Gluži pretēji, viņa plati pasmaidīja:

      – Kādu vārdu tev iedeva tavs tēvs?

      «Jā…» es apstājos laikā. – Tali.

      – Es redzu, ka tu esi skaista, Tali. Jo tev ir iespēja dzīvot šodien. Bet es arī dzirdu, ka tev ir mēle, Tali. Un jūs varat to pazaudēt līdz dienas beigām.

      «Vai jūs domājat, ka es joprojām spēju baidīties, Dāra?»

      – Nebaidies. Bet bezbailība ne vienmēr ir stulbums. Vadītāja ceturtais dēls ir ļoti nosvērts un prot būt žēlsirdīgs. Uzskatiet, ka esat laimīgs.

      Žēlsirdīgs? Cilvēks, kurš posta apmetnes un nogalina visus, kas nonāk pie rokas? Mēs ar dēmoni runājam vienā valodā, taču mūsu runas nozīme ir ļoti atšķirīga. Es nolēmu par citiem jautājumiem:

      – Kas tu viņam esi? Vai ziņkārība netiek uzskatīta par stulbu?

      «Nē,» viņa pacēla mani kājās un ar tādu pašu rūpību sāka mazgāt manu kājstarpi. Es nodrebēju. «Es esmu viņa uzticīgais draugs, tuvākais sabiedrotais un attāls radinieks.»

      Es atklāju vilcināšanos viņas atbildē:

      – Mīļotā vai mīlošā?

      «Jā, jūsu mēle noteikti neizturēs ilgi,» viņa smējās. – Gan mīļotā, gan mīļā, ja tik interesanti.

      – Tad tevi noteikti moka greizsirdība…

      – Greizsirdība? – viņa bija pārsteigta. – Nē. Vīrieša sirds un dzimumloceklis nav viens un tas pats. Kriits var paņemt simtiem un tūkstošiem citu, var dot viņiem savu sēklu un bērnus, bet es palikšu mierīgs. Un tu esi skaista – skaistas sievietes pastāv tieši tāpēc, lai iepriecinātu vīriešus. Pateicies savam skaistumam, Tali, un izpleti kājas platāk. Diez vai Kriitam dzīvē bija vismaz viena sieviete, kura nesapņoja par tādu vīrieti. Diez vai mīlas laikā viņam kādreiz ir nācies sasprindzināties. Tev viņš būs jāatstāj iespaids.

      Šī tēma bija pārāk atklāta – manu radinieku vidū nebija pieņemts tik acīmredzami apspriest intīmas lietas. Un manā galvā sāka virmot satraucošas domas:

      – Es… es negribu dzemdēt viņa bērnu…

      Viņa iztaisnojās un lika man slapjām kājām uzkāpt uz ar audumu klātās grīdas. Viņa paņēma mīksta materiāla gabalu un ielika to rokās, sakot, noslaukiet sevi. Pati meklēju ķīpā drēbes, kas atbilstu manam izmēram.

      «Tu joprojām esi stulbs, Tali.» Kad viņam no tevis apniks, viņš tev pārgriezīs rīkli. Bet, ja tu nēsāsi viņa dēlu, viņš tev dos laiku vismaz dzemdēt.

      – Es nevēlos ciest no viņa! – viņa pārliecinošāk atkārtoja. -Vai tu vari vismaz palīdzēt ar to? Mūsu dziedniekiem ir ārstniecības augu…

      «Labi,» viņa iztaisnojās. «Mūsu ārstiem ir arī piemērotas zāles. Bet par to informēšu Krītu. Un tas ievērojami samazinās jūsu iespējas.

      – Nebiedē mani, Daara. Iepriekšējā dzīvē es aizmirsu, kā baidīties.

      – Tieši tā… it kā viņi būtu to nomainījuši. Es sāku ticēt šiem… jūsu laipnajiem gariem. Uzvelc šo, kamēr es tev atnesīšu novārījumu.

      Kleita bija īsa – līdz augšstilba vidum – un liela. Daara atdeva savējo, un viņa bija garāka un plecos platāka. Bet veselas tīras drēbes pašas par sevi deva drošības sajūtu. Kamēr Daara bija prom, es varēju mēģināt aizbēgt, bet apkārt bija citas teltis, un tālāk bija sardzes ugunsgrēki. Labākajā gadījumā viņi mani nogalinās. Un tad es pats nogalināšu nākamo māsu. Tāpēc es nemēģināju, lai gan tas, kas tuvojās, mani izraisīja nervozas trīces.

      Daara palīdzēja izķemmēt viņas garos matus un sapina tos bizē, tādā pašā kā viņai bija. Tad viņa mani aizveda uz telti nometnes centrā: līdzīga kā pārējām, tikai citāda krāsas un izmēra. Viņa iegrūda mani iekšā.

      Vadoņa dēls sēdēja uz dīvāna un aizdedza lampu. Sākās jau tumšs, un tik lielas telts apgaismošanai būtu nepieciešami vairāki gaismas avoti. Viņš īsi paskatījās uz mums un nekavējoties atgriezās pie tā, ko darīja.

      «Upuris, kuru Tīrija izvēlējās?» – viņš vienaldzīgi jautāja.

      – Viņa ir līdera dēls.

      «Es domāju, ka viņa raudās, līdz viņa būs pazudusi.»

      – Pats esmu pārsteigts. Ņem to, Kriit. Varbūt tas padarīs jūsu nakti gaišāku. Vai varbūt tas jūs uzmundrinās?

      – Ja tu gribētu mani uzmundrināt, Dāra, tu atvestu šamani – vecāko no dzīvojošajiem.

      Viņa nopūtās un piegāja tuvāk. Viņa apsēdās uz ceļiem viņa priekšā. Es turpināju vilcināties pie ieejas. Daara par mani aizmirsa, un Kriits manai klātbūtnei nepiešķīra nekādu nozīmi.

      – Līdera dēls, ir pienācis laiks pieņemt lēmumu. Padomnieki arī uzskata, ka tālāk piekrastē būs tikai nelieli zvejnieku ciemati. Un cilvēkiem izdevās no turienes aizbraukt. Tā vairs nemaz nejūtas kā cīņa.

      Viņš nolika lampu un pamāja:

      – Tātad, mums jāatgriežas austrumos un jāpievienojas citai grupai. Ir pienācis laiks ņemt pilsētas un doties uz galvaspilsētu. Pretējā gadījumā viņu gļēvais imperators pats neiznāks mums pretī.

      «Es saprotu jūsu šaubas… bet tie sārņi, nogalinot Tīriju, neatstāja mums citas izvēles!»

      Es runāju, un mana balss sajūsmā grabēja:

      – Es


Скачать книгу