Загадки природи. Дитяча енциклопедія. Отсутствует

Загадки природи. Дитяча енциклопедія - Отсутствует


Скачать книгу
Кітеж раптово пішов під землю, а над ним розлилося велике озеро. За легендою, досі з-під води часто чути дзвони казкового міста.

      Про те, що розповідь про Кітеж може мати реальне підгрунтя, учені замислилися недавно. З’ясувалося, що озеро Світлояр – карстове. А таке провалля дійсно може утворитися в одну мить. У 1903 році поблизу легендарного Кітежа за кілька секунд у карстовому проваллі опинилося 300 квадратних саженів лісу. При цьому навіть найбільші дерева не залишили після себе ніякого сліду. Цікаво, що на місці лісу одразу ж, прямо на очах людей, почало утворюватися озеро…

      Отже, «очі планети» не поспішають розкривати нам свої секрети. Їхні загадки, схоже, будуть непокоїти ще не одне покоління дослідників.

      Полювання на кульову блискавку

      Кульову блискавку вже досить давно вивчають учені всього світу. Півтора століття суто наукових досліджень у цій галузі залишили нам на згадку десятки гіпотез, жодна з яких так і не переросла в детальне пояснення.

      «Звичайна» блискавка – рідна сестра кульової

      Наші предки цілком резонно боялися зловісних куль з нелегким характером. Перша згадка про цей різновид блискавки в російській літературі датується 1663 роком: тоді в селищі Нові Єрги таємнича гостя наробила чимало капостей, підпаливши кілька будівель і мало не на смерть перелякавши місцеве населення. Однак блискавка не спричинила ніяких фізичних ушкоджень особам, за якими ганялася по вулицях. Побешкетувавши, вона піднялася вгору, долетіла до хмари й зникла.

      Давні описи кульової блискавки позначені… великим творчим натхненням очевидців. Бо це явище дуже часто поставало в розповідях у вигляді монстрів з вогненними очима. Особливо популярним втіленням феномена був сатанинський пес Цербер, у «посадові обов’язки» якого входила охорона входу в пекло. Згідно з легендами, це «миле» створіння час від часу бере «відпустку» й виходить розім’яти лапи на поверхню землі. Зустріч з собакою спричиняє велике лихо, а іноді пекельний мешканець залишає від людини саму тільки купку попелу.

      Розповіді про Цербера існували не тільки в Росії. У Таджикистані, наприклад, на березі ріки Вахи стоїть високий курган, складений з округлого каміння. Згідно з місцевим фольклором, саме тут міститься вхід у вогняне підземне царство. На кургані начебто час від часу з’являються мешканці пекла – злі духи. Їх завжди оточує «чорне сяйво» і супроводжує запах сірки. Так ось: на землі духи набувають вигляду велетенського собаки з палаючими великими очима. Подібні ж історії споконвіку живуть у Великій Британії, у Пуерто-Рико, Франції, Португалії… Утім, майже у всіх народів і в усіх країнах світу.

      Давні манускрипти скаржилися на блискавки, які падали з неба й викликали дивні пожежі. Наприклад, у 106 році до н. е. «над Римом з’явилися гігантські червоні ворони. Вони несли у своїх дзьобах розпечене вугілля, яке падало вниз і підпалювало будинки. Половина Рима охоплена пожежами».


Скачать книгу