Armastusega Venemaast. Ivari Vee
meie idee tõepoolest meeldis. Ta oli äärmiselt põnev ja sümpaatne inimene ning meist said päris head sõbrad. Kohtusime igal õhtul, ta tuli hotelli, jõime grappat, ajasime juttu. Tal oli tol ajal kolm perekonda. Ametlik abikaasa Barbara; Flora Carabella, kellega ta Roomas elas; ja veel Catherine Deneuve, kelle juures ta pidevalt käis, sest neil oli tütar – too on praegu muide küllalt edukas näitlejanna. Marcello käis alati niisuguse portfelliga, kus peitusid hambahari ja – pasta ning ta oli valmis igal hetkel kuhugi lendama. Tuli näiteks minu juurde hotelli, võtsime temaga mõne napsi ja kui küsisin, et mis sa teed, lähed koju, vastas tema, et ei, käin Pariisis Catherine juures ära. Minu kui nõukogude inimese jaoks oli ta eluviis tol ajal midagi mõistetamatut.
Itaallased hakkasid õige varsti peale käima, et teeksime ikkagi traditsioonilise klassikalise asja, kostüümidega ja puha. Praegu ma mõtlen, Silviol oli vist õigus, sest Marcello oli meie kontseptsiooni jaoks liiga särav täht. Lausa megatäht! Meie versioonis on teda tõesti raske ette kujutada. Marcello oli just mänginud peaosa Nikita Mihhalkovi filmis „Mustad silmad” (ka see film on Tšehhovi – „Daam koerakesega” – interpreteering. I.V.). Ta oli juba vene kino maitse suhu saanud, ja peab ütlema, et ta armastas üldse kõike Venemaaga seotut.
Meil oli stsenaariumi juures kaasautor, Silvio ema Suza d’Amico, kes oli kuulus stsenarist, kirjutades Viscontile. Tema kohta öeldi, et Suza on Itaalia kino üks tugisammastest. Tema hakkaski meid suruma klassikalise teose suunas.
Kujunes küllalt imelik olukord. Meid hoiti kaks kuud Roomas. Silvio maksis meie hotelli kinni, saime Borodjanskiga kumbki 100 dollarit päevaraha, mis oli nõukogude ajal meie jaoks üle mõistuse suur raha, ja meil ei lastud minema lennata. Rääkisime Silvioga, et las me läheme koju – oli ju näha, et midagi välja ei tule. Kuid tema muudkui vastas, et oodaku me veel paar nädalat. Kui sõber Borodjanski koju naisele helistas, kahtlustas too, et mees tahabki Itaaliasse jääda ja oma pere maha jätta!
Istusime oma poolteist kuud Itaalias täiesti mõttetult ja kogu filmitegemise isu kadus ära. Nii see kõik laiali laguneski, kuigi mälestused on jäänud erakordselt meeldivad ja Marcelloga jäime sõpradeks kuni tema surmani, Silvioga aga siiamaani.
Niisiis vedeles valmis stsenaarium mul 20 aastat lauasahtlis ja äkki, kui olin just lõpetanud oma „Kadunud impeeriumi”, vaatasin endalegi ootamatult üht oma osalist Volodja Iljini ja mul plahvatas – see ongi Ragin! Ma polnud 20 aasta jooksul kohanud näitlejat, kes võiks Raginit mängida, ja palun väga – siin ta seisab.
„Palat nr. 6” ei olnud küll kallis film, sest tegevus toimub ühes vaimuhaiglas. Kuid filmi on moraalselt üliraske kanda. Hullumajas on vaimses mõttes väga kurnav töötada, kuigi töö poolest pole seal midagi keerulist: tuled kohale, palat, filmid… Nii kõik kujunes, mõneti paljuski juhuslikult. Ma ei saa kiita, et meil oleks mingi üliidee olnud.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.