Suurepärase ema käsiraamat. Grace Saunders
tõeliselt vabaks lasta ja nautida praetud toitu, millele järgneb terve õunakook ja suur Snickers, millal aga tahame. Nipp seisneb selles, et sööma peab pisut seda, mida armastad, ja palju seda, mis on sulle kasulik. See on vana müüt, et sööma peab kahe eest, ja see võibki teile kohutavalt suured kaaluprobleemid kaela tuua. Ärge keelake endale kolme juustuga pannipitsat (ja võtke suur pitsa), aga püüdke seda mitte igal õhtul süüa. Ärge visake karbitäit väikeseid šokolaade prügikasti, vaid sööge üks pärast lõunat, mitte kogu karbitäit enne hommikusööki. Tähtis on süüa kõike tasakaalus: puuvilju, köögivilju, liitsüsivesikuid ja valke, juua palju vett ning jätta suhkrurikkad suupisted ja rafineeritud süsivesikud maiustusteks. See aitab kaalutõusu kontrolli all hoida, aga ka energiataset ühtlasena säilitada (ja see on veel tähtsam, kui teil on teisi lapsi, kelle eest hoolitseda). Laske käia, sööge võiga kuklit, millele on laotatud kuhi peekonit, kui tahate, aga vaadake, et sööksite selle kõrvale ka head salatit, pisut kodujuustu ja ühe õuna. Sööge see kotitäis kartulikrõpse ära, aga tehke seda koos juurviljadega kuskussi ning riivitud porgandi ja rosina salatiga, ning kui teile meeldib kala krõbekartulitega, siis valige lõhe (või mõni muu kala, kus on palju oomega-3-rasvhappeid, mis on suurepärased sündimata lapse aju arenguks), ahjukartul ja kuhi värskeid herneid. Mina olen hea näide sellest, et raseduse ajal võib omajagu mõnusaid asju nautida, aga põhitoidud olid mul ka üsna tervislikud. Emmed, tasakaal on kõige tähtsam!
Õnneks oli mu teise raseduse ajal rase ka üks mu parimaid sõbrannasid, kes oli juhtumisi ka minu töökaaslane (Paula ootas kaksikuid tüdrukuid). Kui olime 12. nädalat rasedad, tunnistasime mõlemad, et enne lõunapausi olime tihti minestamise äärel – see ei jäta head muljet, kui teha seda näoli sülearvutisse, olles samal ajal mõne ülemusega koosolekul. Just siis mõistsime, kui tähtsad on väikesed kogused ja sage söömine. Me ei saanud enam energiatagavarade peal tegutseda ja oodata lõunasöögiga, kuni kell oli juba kaks läbi, või lubada endale koosolekuid ja kohtumisi täis kiireid hommikuid, ilma et meil midagi näksida oleks. Lisaks tavalisele kolmele söögikorrale päevas pidime hilishommikuks ja pärastlõunaks (ja mõnikord ka vahepealseteks aegadeks) suupisteid kaasas kandma. Pärast seda, kui ma saabusin näost valge ja värisevana vastuvõtule, soovitas minu karm šotlasest ämmaemand: „Kanna kogu aeg üht banaani kaasas, kulla tüdruk.“ Ja täpselt seda ma tegingi (seda ja pähkleid, kuivatatud aprikoose, kookoshelbeid ja pisut šokolaadi). Iga kord, kui tundsin nälga peale tulemas, haarasin selle kiire leevenduse järele ning see hoidis mind järgmise söögikorrani reipana. Kui šokolaad välja arvata, siis avastasin veel, et see takistas mind ka haaramast hiigelsuure kotitäie kartulikrõpsude järele, kui metroos kõht korises.
Kui Paula rasedus hakkas lõpule jõudma, avastas ta, et tema kõht on nii tohutult suur, et väikeste koguste ja sageli söömise reegel oli veelgi tähtsam. Suureks söögikorraks ei olnud enam lihtsalt ruumi, lisaks tekitasid need tal seedehäireid ja sundisid teda kogu öö ärkvel olema, nii et paljude väikeste einete söömine toimis igatepidi imehästi.
Raseduse ajal joomise kohta on nii palju vastukäivat teavet, et raske on otsustada, millise arvamuse järgi toimida. Üks leer väidab, et paar klaasi vahel harva ei tee halba ei teile ega ka lapsele, teised toetavad täielikku karskust kogu raseduse vältel. Minu arvamus on lihtne: suitsetamine ja narkootikumid on kindlasti raseduse ajal keelatud – pole kahtlust, et isegi üksik harv sigaret on sündimata lapsele kahjulik. Liigne joomine on samuti kahjulik (ja uued uurimistulemused näitavad, et ka mõõdukas joomine), aga otsus vahel harva pisut napsitada (ja selle all pean ma silmas üht klaasi veini või õlut mõnikord mõnusa eine kõrvale) peab jääma ema langetada.
Ideaalis võiks alkoholist täiesti hoiduda ja kui aus olla, ajas alkohol mind tegelikult üsna iiveldama (rääkimata sellest, et see tekitas väsimustunnet), aga mulle meeldis mõne erilise sündmuse puhul paar lonksu võtta. (Ma jõin klaasikese šampanjat pulmas, klaasikese punast veini oma sünnipäeval ja ühe valge veini spritzer’i suvisel piknikul.) Minu hea sõbranna Lyn jõi kogu raseduse ajal iga kuue nädala tagant klaasikese õlut (see oli vist tema iiri veres) ja vandus käsi südamel, et see on hea toonik vere rauasisalduse tõstmiseks (boonusena pani see teda taas ennast inimesena tundma), nii et mõnikord võib üks klaasike ema hingele head teha. Ma pole muidugi tervishoiutöötaja, nii et peate ise otsustama, aga olge mõistlik, mõelge küpselt ning pidage meeles: alkoholist eemale hoidmine ei kesta igavesti!
Ei pea olema ekspert, et mõista, kui tähtis on hea toitumine ja enda eest hoolitsemine raseduse ajal selleks, et laps ja teie oleksid terved ja te saaksite kõikide algusaastate jooksul suurepärane ema olla. Mina olen esimene tunnistama, et sõin liiga palju Ben & Jerry’si vaniljejäätist ja regulaarselt parima sõbranna Katie tehtud šokolaaditükkidega küpsiseid. Kuid üldiselt oli mul paar kuldset reeglit, mida püüdsin võimalusel alati järgida. Ma ei olnud kummagi raseduse ajal piitsavarrena kõhn nagu Donna Air, aga teadsin, et toimin nii, nagu on minu lapsele ja mulle parim vähemalt suurema osa ajast!
„Esimese raseduse ajal läksin söömisega täiesti segi. Ma olin alati mingit pöörast dieeti pidanud ja tundsin nüüd, et rasedus on hea ettekääne, miks kõiki neid „keelatud toite“ nautida. Ma ärkasin hommikul üles ja sõin neli sarvesaia, lõunaks võtsin suure sändvitši ja kaks šokolaaditahvlit ning peaaegu igal õhtul mingit kiirtoitu. Kaal kogunes. Kui Alice sündis, olin juurde võtnud 25 kilo ja ma olin tõeliselt õnnetu. Lisakilod mõjutasid mu meeleolu ja ma hakkasin masendusse langema. Mul kulus üle kahe aasta, et raseduseelset kaalu ja rahulolu tagasi saada. Nüüd olen uuesti rase ja seekord teen kõike hoopis teisiti. Ma olen hakanud tervislikult sööma ning tarbin täisteraviljatooteid, läätsi, valke, rasvast kala ja hulgaliselt värsket kraami. Ma ei ole kunagi näljane ja kaalutõus on ühtlane. Soovin vaid, et oleksin esimesel korral ka nii teadlik ja distsiplineeritud olnud.“
Lisa Lewis, müüja ja Alice’i (2 a) ema
Emade seas valitseb justkui üksmeel jätta imetamise ajal tekkiv nälg oma lapsevanemaks olemise juttudest välja. Kui olete rase, räägivad kõik teised emad teile pidevalt, mida tuleb süüa, mida ei tohi süüa, mida teie spetsiifilised soovid tähendavad ja kuidas täpselt teha kolme šokolaadiga jäätist, mida alla kugistada, kui te kell kolm öösel tühja kõhuga üles tõusete. Aga nad unustavad rääkida sellest, kui uskumatult näljane te olete rinnaga toites. Rasedusaegne nälg on nagu väike näpistus võrreldes selle märatseva eelajaloolisele dinosaurusele kuuluva korinaga teie kõhus, kui last rinnaga toidate.
Kõigepealt tabab see teid, kui olete haiglas, kohe pärast sünnitamist. Igal targal tulevasel emal on meeles kaasa võtta eraldi kott suupistete jaoks. Kui teil on õnne sünnitada mõnes heas erahaiglas, siis tuuakse muidugi nõudmise peale iga kell kaaviar ja Belgia šokolaad kohale, aga ülejäänute jaoks jätab haiglatoit paljuski soovida. Isegi kui põhitoidul pole viga (aga uskuge mind, pärast ühte neist vesistest Yorkshire’i pudingitest olin ma valmis isiklikult Jamie Oliverile helistama ja anuma, et ta riiklike haiglate toiduga võitlusesse asuks), tunnete tõenäoliselt söögikordade vahel nälga. Väga raske on keskööl õelt oma voodi kõrval Jaffa küpsist paluda, kui peret ja sõpru pole kohal, et kohalikku nurgapoodi lipata. Pärast vahejuhtumit Yorkshire’i pudingiga kindlustasin, et mul oleks olemas tubli tagavara toitu ja vahepalasid, mida armastan ja mis mulle palju energiavaru annavad. Parapähklid, tavalised pähklid, kübekese soolaga plaksumais, küpsed virsikud, rosinad ja kaerahelbeküpsised osutusid heaks kraamiks, mida voodist haarata. Minu meheõde Jo saatis oma kuuleka ema isegi Marks & Spencerisse värske salati, suitsulõhega saia ja värske vaarikavahu järele (ja seda enne, kui ta esitas tulikuuma koduse kanasupi tellimuse).
Kui ma koju jõudsin ja rinnaga toitmine sagedasemaks muutus (kümneminutilistest toidukordadest said pooletunnised ja mõnikord tundus mulle, et laps sööb rohkem, kui magab), suurenes nälg sada korda. Kui te eriti palju öösel ei maga, põletate rohkesti kaloreid lihtsalt üleval olemisega. Kui sellele lisada tõsiasi, et põletate iga kord rinnaga toites ära kuni 300 kalorit, siis saate ühe tõeliselt näljase emme! Mingil põhjusel tundsin seda selgemalt keset ööd. Täpselt nagu raseduse ajal, kui olin mõned suupisted kella viiese kõhukorina puhuks voodi