Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet. Gerda Kroom (koostaja)
õliga hautamist. See sobib paremini kui auruga keetmine. Sama kehtib ka seente kohta. Aga peet, porgand, kurk, roheline uba, redis, kartul, sibul ja küüslauk (mitte toored) on tuule-inimestele kasulikud.
Nõuanne nr 17
Tuulesüsteemile sobimatud toiduained
Neid toiduaineid võib tarvitada vaid väheses koguses, vastasel juhul viivad nad organismi tasakaalust välja.
Tangainetest tuleb piirata otra, tatart, maisi, hirssi ja rukist. Kaunviljadest sobivad ainult läätsed, punane aeduba ja põlduba, hernest ja valget uba ei soovitata.
Sellele tüübile ei sobi punane liha peale lambaliha (parem linnuliha ja mereannid).
Tuule-inimestele on väga kahjulik kuivtoit. Igasugused võileivad, krõbinad ja käigu pealt söömised ainult halvendavad nende seisundit.
Mitte kasutada suurel hulgal maitseaineid, eriti kibedaid ja teravaid, nagu koriander, petersell, safran ja kurkum. Samuti mõjub neile halvasti kange alkohol.
Puuviljadest ja marjadest ei tasu liialdada õunte, jõhvikate, pirnide ja granaatõuntega.
Nõuanne nr 18
Põhireegel sapi-inimestele
Nende inimeste puhul on normaalse eksistentsi põhitingimuseks mõõdukas ja täpne päevarežiim. Kuna sapp on eriti tundlik igasuguste toksiinide (mürkide) suhtes, siis ei talu selle tüübi esindajad riknenud toitu, saastunud õhku ja vett, alkoholi ja sigarette. Peale selle reageerivad nad tugevasti inimloomuse negatiivsetele ilmingutele, nagu vaenulikkus, vihkamine, kannatamatus ja armukadedus. Sapisüsteemi inimestel on tugevasti väljendunud mõõdukuse ja reeglipärasuse instinkt, neil on vaja kuulata oma sisetunnet, et säilitada neid tervisele nii tähtsaid ja vajalikke omadusi.
Nõuanne nr 19
Kasulik ja kahjulik sapisüsteemile
Neile on näidustatud mõõdukas eluviis ja jahedus: jahe aastaaeg, jahedad ruumid, jahe riietus, jahedad toidud ja joogid. Kõik, mis on kuum, nagu kuum kliima, palav aastaaeg, liiga soojad ruumid ja riided, kuumad, ergutavad toidud ja joogid, tekitavad häireid sapi eluprotsessides. Mõõdukuse ja jahedusega neid häireid ka ravitakse.
Sapi eluprotsesse mõjutavad negatiivselt: kõrvetava ja meeldiva maitsega toiduainete kuritarvitamine, kuuma ja terava maitsega toidu rohke tarbimine, pikaaegne tugev viha ja vaen, päevane uni, intensiivne istuv töö, liigne pingutus raskeid esemeid tõstes ja füüsilist tööd tehes, jooks, maadlus, löögid ja kokkupõrked, liigne liha, õli ja veini tarbimine.
Nõuanne nr 20
Sapifunktsiooni häired
Sapisüsteemil on samuti sümptomeid, mis näitavad, et inimene on valel teel ega pööra endale tähelepanu. Nendeks on kuumus (kuumustunne rinnus ja kõhus või kõrgenenud kehatemperatuur), kibe või hapu kõrvalmaitse suus, kuivad ninasõõrmed, silmavalgete kollaseks muutumine, torkiv valu ühes punktis, valutunne toidu seedimisel. Võib esineda higistamist, tugevat janu, kõhulahtisust ja sapi oksendamist, vistrikulöövet, silmade punetust. Inimene muutub ärrituvaks ja hüsteeriliseks, samas jälle loiuks ja teda vaevab unetus. Ilmnevad probleemid nägemisega ja erinevad nahahaigused.
Liigse pingutuse korral täheldatakse sapi puhul isu külma ja jahutatud toidu järele ning tundeelundite tegevuse nõrgenemist.
Sapifunktsiooni langus annab näole tumeda tooni, alandab kehatemperatuuri ja põhjustab naha toonuse kaotust.
Nõuanne nr 21
Sapisüsteemi tasakaalutus
Sapisüsteem hakkab sapi tüüpi inimestel liigselt domineerima, kui nad elavad kuumas kliimas, harrastavad üleliia energilist eluviisi, töötavad liiga intensiivselt, viibivad soojas eluruumis ja kannavad sooje riideid, aga ka siis, kui on tegemist ülekuumenemisega.
Samuti on sapi kehaehitusega inimesele kahjulik süüa eelkõige või suures koguses hapusid, soolaseid ja teravamaitselisi toiduaineid. Siis toimub suvel ja sügissuvel oluline sapisüsteemi akumulatsioon, mis võib sügisel kaasa tuua erinevate elundite hüperfunktsiooniga seotud haigusi.
Nõuanne nr 22
Sappi rahustav dieet
Sapi tüüpi inimeste jaoks on soodne külm või soe, kuid mitte tulikuum toit, mis võib olla mõõdukalt raske, maitselt kibe, magus või kootava toimega, ilma õli ja rasvata. Seda tüüpi inimestel on sünnipäraselt hea seedimine. Neil ei maksa mitmesuguste dieetidega liiale minna. Kui nad aga söövad palju soolast, üleliia haput või vürtsikat toitu ja liialdavad söögiga, nagu neil on kalduvus, võib see kaasa tuua ebameeldivaid tagajärgi.
Seda tüüpi inimestel on sisemine kuumus, seega on neile eriti suvel kasulik jahe toit.
Nõuanne nr 23
Sapisüsteemi toitumise reeglid
Sapi tüüpi inimestele sobivad suurepäraselt salatid ja mitmesugused aedviljad (välja arvatud küüslauk, terav pipar, sibul, redis ja tomat). See ohjeldab söögiisu, kuivatab liigse niiskuse ja ärritab suulage, kõrvaldab liigsest soola ja suhkru tarbimisest tingitud maitseretseptorite tuimuse ning aitab ühtlasi sapi tüüpi inimestel piirata oma söögiisu. Kõik, mis toitumist tasakaalustab ja korrastab, aitab sappi rahustada.
Eespool mainitud soovitusi tuleks järgida inimestel, kes on kokku puutunud sapi keskmise tasakaalutuse tunnustega, nagu kõrvetised, ärritus ja liigne janu. Dieeti tuleb järgida kuu aja vältel.
Nõuanne nr 24
Sapile kasulikud toidud
Sapi-inimestele on suvel kõige kasulikum madala soola-, õli- ja vürtsisaldusega külm või jahutatud toit. Külmad ja kerged salatid on kas mõru või parkiva maitsega, need tasakaalustavad sappi. Hästi sobivad ka piim ja jäätis.
Külm puder, leivaviil ja õunamahl hommikueineks on just see, mida sapi-inimene vajab. Seda tüüpi inimesed armastavad süüa liha, kuid taimetoidudieet toob neile rohkem kasu kui teistele. Peale selle peab toidumenüüs olema piisavalt piima, tera- ja aedvilju.
Naturaalset sidrunimahla võib kasutada mõõdukas koguses äädika asemel. Samuti on sapi rahustamiseks hea taimetee mündi ja lagritsajuurega.
Nõuanne nr 25
Sapi-inimestele vajalikud toiduained
Kuna sapi-inimestele on kasulik külm toit, sobivad neile peaaegu kõik aed- ja puuviljad. Nad võivad süüa sparglit, brokolit, Brüsseli kapsast, lillkapsast, sellerit, rohelist, salateid, kartulit, idandatud teri, magusat pipart, kabatšokki jt. Puuviljadest sobivad õun, avokaado, kookos, viigimari, mango, melon, pirn, must ploom, viinamari (rosin), apelsin, ananass ja ploom. Kõik puuviljad peavad olema magusad, küpsed ja värsked. Kasulikud on seened ja herned, odra-, kaera-, nisutangud, valge riis. Väga head on piim ja piimatooted: värske või, lehma- ja kitsepiima vadak, sulatatud või, jäätis.
Lihatoodetest on otstarbekas tarvitada linnuliha, mereandidest krabisid ja krevette. Nende juurde sobivad hästi magusad, mõrud ja parkivad maitseained.
Nõuanne nr 26
Sapisüsteemile kahjulikud toidud
Sapi üleküllus tõstab organismi happesust, mistõttu tuleb vältida soolatud toite, kefiiri, hapukoort ja juustu. Kohvis sisalduv hape ja alkohoolsed joogid tugevdavad sappi oma hapu maitse tõttu. Pirukad ja mahlad muudavad sapi rahutuks. Sellele kuumale tüübile pole vaja lisasoojust, mida annab rasvane liha.
Praetud, rasvasel, kuumal, soolasel ja raskel toidul on terve hulk omadusi, mida sapp peab vältima. Kulinaartooted ja kiirtoidud on sageli soolased või hapud, seega oleks sapi tüüpi inimestel parem neist loobuda.
Nõuanne nr 27
Sapisüsteemile sobimatud