Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma. Katrin Saali Saul

Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma - Katrin Saali Saul


Скачать книгу
lihtsam viis on muidugi mõnusa, avameelse vestluse käigus mehelt küsida. Ent sellest saab aimu ka siis, kui uurida, millised filmikangelased talle imponeerivad ja kes ebameeldivad tunduvad. Või jälgides, millised naised talle reaalelus muljet avaldavad.

      Kui Sa antud eluperioodil elad üksi või lastega, ent siiski igatsed ja otsid oma ellu meest, siis kas Sa oled õppinud mehi ja nende vajadusi arhetüüpide kontekstis mõistma?

      N Veelgi tähtsam küsimus:

      Kas Sa väljendad neid arhetüüpe, mis mehele olulised on?

      Naised vastavad sellele küsimusele sageli nii: „Ma tean küll, mida mees üldiselt vajab, aga … olen juba välja kujunenud, tunnen end kindlamana osades arhetüüpides, teised on mulle alati pisut võõrad olnud või siis elu käigus võõraks jäänud“.

      Jätkem nüüd kõrvale mehed ja nende vajadused ja keskendugem kõige tähtsamale.

      Paljud uuringud kinnitavad üldise elurahulolu ja õnnetunde seost lähisuhetega. Lähisuhe (nii partneri, laste, töökaaslaste, sõprade, vanemate kui lihtsalt teiste ümbritsevate inimestega) sõltub eelkõige sellest, milline on meie kõige olulisem lähisuhe – suhe iseendaga.

      Sellest tõdemusest on lihtne luua järgmist seost – kuna paljude naiste õnnetase sõltub, kuidas nende suhted sujuvad, siis sujumise eeltingimuseks on olla ise rahul ja õnnelik.

      N Kõige tähtsamad küsimused:

      Kas Sa oled õnnelik ja oma eluga rahul? Kas Sa elad naisena täisväärtuslikku elu? Kas Su lähisuhted on korras (see ei tähenda, et seal aegajalt tülisid ja lahkarvamusi ei võiks esineda) ja kas inimesed, keda endale lähedaseks pead, tunnevad Sinuga suhtlemisest rõõmu ja rahuldust?

      On imeline, kui vastad kõhklematult jaatavalt.

      Paljud vastavad: „Jah, üldiselt olen küll. On paremaid ja halvemaid aegu. Mõnikord olen päris pikalt kurb, vihane, ärritunud või ärev. Aga need ajad lähevad (suhteliselt kiiresti) mööda.“ Aeg ajalt satuvad need naised ilmselt mõne variarhetüübi meelevalda, aga laias laastus on nendegagi kõik hästi.

      Kui aga vastad pigem eitavalt, vajab Su kontakt osade elutervete arhetüüpidega uuendamist ning Sa võiksid uurida põhjalikumalt oma variarhetüüpe, et nende mõju Sinu üle nõrgeneks.

Arhetüübid ja igapäevaelu

      On teada, et esmamulje inimesest kujuneb vaid põgusate sekundite jooksul. Välimus mõjutab esmamuljet kõige rohkem, seejärel inimese hääl. Viis, kuidas inimene end väljendab, on mulje loomisel olulisem, kui see, mida ta ütleb. Üldiselt on inimesel alateadlik otsus, kas teine inimene talle meeldib või mitte, langetatud juba tihti enne, kui teine veel suugi jõuab avada. Just arhetüüp on see, mis saadab välimuse ja maneeride kaudu inimesest infot.

      Iga arhetüüp kannab naise ellu erinevat energiat. See toob kaasa erinevad riietusstiilid, käitumisviisid, miimika, hääle ja kõnemaneeri.

      Teised inimesed reageerivad kardinaalselt erinevalt vastavalt sellele, mis arhetüübis naine end näitab. Iseseisvale Kuningannale, kes kiirgab endast, et ta saab kõikide asjadega ise hakkama, pakutakse palju vähem abi kui abitule, ent tänulikule Tütarlapsele. Oskuslik Armastaja suudab ainsa arhetüübina ka kõige arukamad mehed enda pärast hullusi tegema panna. Kanuumatkal on lustliku Tütarlapsega oluliselt toredam kui alahoidliku Perenaisega, tõsi, Perenaisel on alati ettenägelikult kaasas kuivad riided ja rohkelt toitu, aga üllatused, seiklused ja hingepõhjast tulenev naer sünnivad ikka Tütarlapse seltsis. Elutähtsaid otsuseid vaagitakse enamasti arukate Kuningannade või elukogenud Perenaiste seltsis.

      Tütarlapse ja Armastaja arhetüübid toovad naise ellu põnevust, Perenaise ja Kuninganna arhetüübid stabiilsust. Tütarlapse ja Armastaja arhetüübid genereerivad enda suhtes mehe armastust, Perenaine ja Kuninganna sügavat austust.

      Erinevad olukorrad nõuavad erinevaid arhetüüpe. Me kõik eeldame, et arst võtab vastu Perenaise soojas, hoolivas energias, millele lisanduvad Kuninganna õpitud teadmised meditsiinist ja siiras soov panustada oma teadmised patsiendi tervendamisesse. Tütarlapselik muretus arsti poolt oleks imelik, armastajalik sensuaalsus suisa kohatu. Lasteaia kasvatajalt ootame, et ka tema oleks emalikult kannatlik ja leebe, aga tütarlapselik oskus lastega kogu hingest mängida annaks talle kindlasti lisapunkte. Armastaja väljendumine kasvatajas teeks emad valvsaks, sest mitmedki isad võtaksid vabatahtlikult nii lapse toomise kui viimise enda peale. Naisjuht peaks tööl evima eelkõige Kuninganna energiat, ent koju tulles oleks tal vaja kroon peast võtta ja teistesse arhetüüpidesse sisse elada – voodisse tahaks mees kuuma Armastajat, mitte jahedat Kuningannat.

      Tasakaal ei tähenda seda, et naises oleksid kõik arhetüübid esindatud täpselt 25 %-lise osalusega. Igaühe omapära selles seisnebki, millises vahekorras ta oma unikaalse arhetüübikokteili kokku segab. Ka tilgake mingit komponenti võib anda väga erilise tulemuse. Siit tulebki huvitava naise retsept – muuda komponentide vahekorda! – tulemus on iga kord erinev. Ole mingil päeval vaid ühes arhetüübis, teisel teises, kolmandal päeval aga sega mitu arhetüüpi kokku.

      Arhetüübid avalduvad naise elu erinevates tahkudes. Tütarlaps toob naise ellu emotsionaalsuse, lusti mängu ja liikuvuse, tantsu ja spordi. Armastaja abil astub naine füüsilisse kontakti mehega (või teise naisega). Perenaine kannab naise elus hoolt tema perekondlike suhete, koduhoiu ja enda sisemise ruumi hoidmise eest. Kuninganna ilmneb suhetes välismaailmaga ning oma seisukohtade selges ja julges avaldamises.

      Arhetüüpide vahetamine vastavalt situatsioonile pakub elutervele naisele lõbu. Oskus arhetüüpe oma elus rakendada tähendabki oskust leida endas üles just see energia, mida antud olukord nõuab. See rikastab suhtlust ja suhteid. Naised, kes tunnevad end koduselt vaid paaris arhetüübis, püüavad tavaliselt kõiki olukordi lahendada sama, endale omase arhetüübi raames.

      Hingelt Kuninganna nõuab teistelt, et mingi asi saaks korda ning kui ei saa, siis keerab ta kuninglikku volüümi juurde ja nõuab veel valjemini, kuni muutub Jääkuningannaks. Mõnikord töötab karm piits tõesti tõhusalt, ent vahelduseks võiks piitsa asemel proovida anda mõnest teisest arhetüübist präänikut. On suur vahe, kas nõuda mehelt surnud hiire eemaldamist trepilt Jääkuningannana käsutaja positsioonilt, mis suure tõenäosusega tekitab mehes trotsi või paluda seda abitu või kartliku Tüdrukuna, tekitades mehes tunde, et ta on suur ja tugev ning kaitseb oma pisikest. Kui aga juhtub teenet paluma Armastaja, kes sulnilt lubab pärast koristustööd koos midagi vallatut teha, on mehel hiir välja visatud enne, kui naine oma lause lõpetatud saab. Perenaisel pole muidugi mingi probleem see hiir ise ära koristada – tema saab ju kõigega hakkama.

      Nii mõnigi domineeriva Kuninganna või Perenaise arhetüübiga naine tajub sellist suhtlemislaadide vahetust manipulatiivsena. Mänguline energia, mis kaasneb Tütarlapse ja Armastaja energiaga, võib tunduda võõra ja mitteomasena. Nagu juba enne öeldud – vales kohas või valel ajal võib see tõesti olla kohatu, ent õigel ajahetkel, parajas doosis, õigete inimestega rikastavad erinevad arhetüübid suhtlemist.

      Mõelgem kasvõi millegi nii igapäevase peale, kui seda on tervitamine. Tütarlaps tõttab tervitatavale rõõmsalt vastu, hõikab juba kaugelt: „Tšau!“ ja kallistab kiikudes jalalt-jalale. Armastaja naaldub sensuaalselt partneri vastu ja suudleb suule. Perenaine kallistab soojalt ja emalikult, suudeldes põsele. Kuningannalt saab käepigistuse ja peanoogutuse. Jääkuningannalt ei saa sedagi, ta ei vaevugi tervitama.

      Või tänu. Tütarlapselt kiirguv „Aitäh, aitäh!“ koos silmade säraga soojendab veel tükk aega südant, tema on tänamise meister. Täitmatul Naisel, Printsessil Hernel ja Jääkuningannal, kellel kõigil tänamisega raskusi, oleks Tütarlapselt nii palju õppida (kui nad oma tänamatuse eitamisega nii hõivatud poleks).

      Vähe sellest, et igal arhetüübil ja variarhetüübil on täiesti eripärane eneseväljenduslaad – kõne, miimika, žestid, hääletoon – kardinaalselt erinev on ka iga arhetüübi sisekõne. Inetu Pardipoja variarhetüübis naine räägib vastavalt oma subjektiivse õnnetuse tajumise astmele endaga ohvrirollis, võimendades seda energiat iga mõttega. Herneprintsessi


Скачать книгу