Cornwalli armulugu. Sari «Varraku ajaviiteromaan». Liz Fenwick
Suhkrut?” Petroc valas kohvi.
„Mustalt, palun.” Võtsin tassi, mille ta mulle ulatas, ja läksin tagumises seinas olevast uksest välja. See avanes lääneterrassile, mille juures oli väike aed täis maitseainepeenraid, mida ümbritsesid rosmariinihekid. Õhk oli värske ja kiviplaadid mu jalge all olid kastemärjad. Päike oli juba piisavalt kõrgele tõusnud, nii et ma nägin, kuidas värvid hakkavad maailma tagasi tulema. Põllud teisel pool jõge polnud enam mitut tooni hallid, vaid rohelised.
„Vaadake ette, et te ei libise.” Petroc oli uksele tulnud.
„Te olete tõesti õnnega koos.” Olin vaatest lihtsalt võlutud. Kui ma ka tahtsin pilku kuhugi mujale pöörata, polnud see lihtsalt võimalik – vaate lummus tõmbas enda poole tagasi.
Petroc astus välja minu juurde. „Jah, olen küll. Soovin ainult…” Petroc vaikis ja ma vaatasin tema poole.
„Soovite mida?”
Ta raputas pead.
„Mulle võite öelda.” Ma naeratasin. „See jääb minu teada.”
„Soovin ainult, et Tristan ka nii tunneks.”
Prunditasin huuli. „Teie poeg?”
Petroc noogutas.
„Talle ei meeldi see paradiis?”
„Ei.”
„Igaühele oma, nagu öeldakse, aga mulle tundub, et ta peab siis küll pime olema.” Imetlesin taas vaadet.
„Selles võib teil õiguski olla.” Nägin Petroci näol valugrimassi. Panin käe tema käsivarrele.
„Noored lihtsalt ei mõista, mis neil olemas on.” Petroc hakkas köhima.
„Ei, nad ei mõista kunagi.” Hammustasin huulde, teades, et isa ja ema ütleksid ilmselt minu kohta sedasama.
„Kui te olete nüüd natuke hommikust söönud – kuigi õhuke röstsaiaviil pole ei minu ega ka Heleni meelest mingi hommikusöök,” ütles Petroc ja avas köögiukse, „tutvustan ma teile natuke maja ning, mis olulisem, oma kabinetti.” Kui me köögist lahkusime, lõi maja vaikus mulle vastu otsekui füüsiline tõke. Külmkapi surin ja aiast kostev linnulaul haihtusid koridori jahedas vaikses õhus. Meie sammud kajasid ümbruses, mis kummalisel kombel meenutas tühja kirikut. Puudus ainult kustunud küünalde lõhn.
„See uks viib ruumi, mida me nimetame mõisakontoriks. Siin asub kõik, mis on seotud Pengarrocki toimimisega. Mõisavalitseja Thomas kasutab seda oma peakorterina, kuid enamasti on tuba tühi, kui välja arvata hunnikute viisi arveid, mis kaustadesse paigutamist ootavad.” Petroc ohkas. „Ma pole nende paberitega kunagi eriti osav olnud.”
„Kas igasugustega või ainult nendega, mis puudutavad mõisa majandamise praktilist külge?” Kirjutuslaud oli paberitesse mattunud. Ma ei saanud jätta märkamata kuhja tipus olevaid suuri punaseid viimase hoiatuse kirju.
Petroc vaatas üle õla tagasi. „Ma kardan, et igasugustega. Seda on kohe näha, kui me jõuame minu kabinetti. Ma loodan väga, et Barbara hoiatas teid.”
„Natuke.” Mul jäi ainult loota, et kabinetis on olukord parem kui mõisakontoris.
„Siis on hästi.” Petroc peatus ühe maja põhjaküljel oleva ukse ees. „Siin on söögituba.”
Nagu võõrastetoas, nii olid siingi klaasuksed ja kõik neli avanesid jõe poole, aga võõrastetoast erinevalt oli siit avanev vaade näha, sest puud olid madalamal. Toa keskel seisis suur laud, mille äärde mahuks hõlpsasti kuusteist inimest. Seinte puitpaneelid olid peitsitud tumedaks, peaaegu mustaks. See oli rabav ja pildid, mis seintel rippusid, kerkisid eriliselt esile. Mind hämmastas üks elusuuruses portree.
„Ah, see on Mary Trevillion. Kole nagu patt, eks ole?”
„Mina nii rängalt ei ütleks.”
„Mina ütleksin küll. Pagana kahju, et ainus Gainsborough, mis meil on, kujutab Pengarrocki kõige inetumat naist.”
Kui kohutav, kui sind mäletatakse ainult kui kõige inetumat. Kas ta oli pidanud terve elu sellega kokku puutuma? Lootsin, et abikaasa armastas teda ega pööranud tähelepanu liiga suurele ninale ega punnsilmadele, vaid nägi head südant, elegantset kaela ja õlgu. Maisem pool minust arvas, et võib-olla oli ta rikas naine ja Pengarrockil oli seda raha tarvis. Nii suure mõisa, või siis sellise suurusega mõisa, nagu see tol ajal oli, ülalpidamine oli kindlasti vägagi kulukas.
„Tal on väga uhke pross.” Astusin maalile lähemale, et seda ehet uurida.
„Jah, Trevillioni safiir. See, millest ma eile õhtul rääkisin.”
„Ma arvasin, et te lihtsalt veeretasite juttu, et mind lõbustada.” Astusin lähemale.
„Oh ei. See safiir oli vägagi tõeline. Väidetavalt nelisada karaati. Seda oleksid pidanud kandma kuningad, kuningannad või maharadžad, mitte maa-aadel.”
„Vau! On see alles perekonnareliikvia!”
„Oleks küll.”
„Jah, te ütlesite, et see läks kaduma. On küll veidi suur, et niisama lihtsalt ära kaduda.” Vaatasin Petroci poole.
„Tõsi. Ma püüangi lõpuni aru saada, mis sellega juhtus. Kadus, kaotati, varastati või läks Augusti kari juures laevaga põhja – kes teab? Sellest on saanud kohaliku pärimuse osa.”
„Suur müsteerium.” Pöördusin Petroci poole.
Ta noogutas.
„Te olete otsinud?”
Petroc naeris. „Veel mitte, aga paljud teised on.”
Vaatasin talle üksisilmi otsa. Teadsin tema teadustöid ja need olid mõistlikud. Ta ei jätnud muljet unistajast, aga nüüd tunnistas ta vabatahtlikult ennast just selleks.
„Kas lähme nüüd kabinetti?” Petroc näis seda lootvat, ja nii väga, kui ma tahtsingi rohkem majas ringi käia, oli mul meeles, et ma tulin siia ikkagi tööd tegema.
„Kabinetti, palun.”
Kõndisime peatrepi juurde ja Petroc avas ukse. Kissitasin silmi. Päike tulvas akendest sisse, aga asi polnud selles. Toapõrandat ja kõiki võimalikke pindu katsid raamatud, paberid ja fotod. Petroc astus pika sammu, et tühjale põrandale jõuda, läks edasi akna juurde ja tegi selle lahti. Jälgides tema teekonda, märkasin väikesi vaibalapikesi. Näis, nagu oleks ta jätnud mulle raasukestega tähistatud raja, mida mööda talle selles kaoses järgneda.
„Kohutav, jah?”
„Mmm, on küll.” Mu süda vajus saapasäärde. Siin polnud küll kellelgi võimalik tööd teha, rääkimata peaaegu geniaalsete teoste loomisest. Kolme seina ääres seisid raamaturiiulid, ma nägin, et sinna oli raamatuid topitud kahes ja kohati isegi kolmes reas. Raamatute pealt tungisid esile paberid. Kirjutuslaua kõrval seisev kaustakapp, mille peale oli kinnitatud märkmeid, oli avatud sahtlite raskuse tõttu ümber kukkumas.
Kirjutuslaudki polnud paremas seisukorras. See oli läbisegi nii täis igasugust kraami, et ma imestasin, kuidas siin üldse midagi teha saab. Väikesest segadusest poleks ma ju hoolinud, aga siin polnud lihtsalt võimalik töötada. Keset lauda olid täitesulepea ja täiskirjutatud jooneline vihik.
„Võttis sõnatuks?”
Noogutasin ja Petroc hakkas naerma.
„Nüüd saate siis aru, miks mul on teie abi vaja.”
Seda oli talumiseks peaaegu liiga palju. „Teil võib olla tarvis midagi enamat kui mind. Võib-olla tuleks kutsuda merejalaväelased.”
„Ärge muretsege, mingi süsteem siin siiski on.”
Kallutasin pea küljele ja uurisin Petrocit. „Tõesti?”
„Jah. Toa selles osas on paberid, mis tuleb kausta panna.” Tema käsi osutas vasakule. „Siinpool on asjad, mida ma parasjagu kasutan.”
„Kui