Aja jälg kivis. Ameerika Ühendriigid. Helgi Erilaid
linnade, ka Colmari elanikud Saksa kodanikeks kuulutasid, sai sõna „vabadus“ Bartholdi jaoks uue tähenduse. Sõjast toibuvas Kolmandas Prantsuse Vabariigis üritati mõndagi Ameerika Ühendriikide demokraatiast üle võtta ja Laboulaye veenis Bartholdit Ameerikasse sõitma. Bartholdi meenutuste kohaselt oli ta öelnud: „Mine ja vaata seda maad. Räägi seal meie sõpradele monumendist, üheskoos rajatud sümbolist, mis jääks meenutama Prantsusmaa ja Ameerika sõprust.“
Laev Pereire asus Le Havre’ist üle ookeani New Yorgi poole teele juunis 1871. Bartholdil olid kaasas Laboulaye kirjad mõningatele mõjukatele isikutele Ühendriikides. Ta leidis oma monumendile koha veel enne, kui laev New Yorgi sadamas randunud oli. Skulptor on kirjeldanud, kui imeline pilt New Yorki saabuja pilgule avaneb. Et kauni hommiku pärlmutrises kiirguses paljastuvad Brooklyni ja Manhattani tohutud mõõtmed ning lippudega ehitud laevamastid paistavad jõgedel nii kaugele, kui silm vaatama ulatub. Ja et just New Yorgi sadam on kõige õigem koht tema monumendi jaoks, sest siin heidavad inimesed majesteetlikule uuele maailmale esimese pilgu.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.