Tikrasis Rio. Sandra Marton
batono, gabalas ilgai brandinto Vermonto čederio, butelis atvėsinto prosecco, šviežios braškės ir mažulyčiai sviestiniai pyragėliai.
Ir, žinoma, lininės servetėlės, taurės ir porcelianiniai puodeliai.
Rio ir rangovas vienas kitam nusišypsojo. Abu mūvėdami džinsais sėdėjo nebaigtoje terasoje ant apverstų kibirų, o valgį buvo pasidėję ant lenta uždengto ožio malkoms pjaustyti.
Galbūt šaltas alus ir pora ruginės duonos riekių su kumpiu ir sūriu būtų tikę labiau, bet pietūs buvo gardūs, ir jie suvalgė viską iki paskutinio kąsnio.
Netrukus atvyko apželdintojai. Jie pasirodė tiksliai sutartu laiku, o Rio įleido juos pro, rodos, puikiai veikiančius vartus. Tai buvo vietiniai vyrai, kvalifikuoti, dalykiški, trokštantys gauti nemažą užsakymą.
Visi atėjo su žvilgančiais aplankais, prikimštais kompiuteriu kurtų projektų, planų pasiūlymų, eskizų, ankstesnių projektų nuotraukų ir detalių apskaičiavimų.
Kiekvienas atidžiai klausėsi, kol Rio aiškino tai, ką jie jau ir taip žinojo. Jis norėjo, kad terasa būtų apsodinta kuo paprasčiau. Balkonai taip pat. Žolynais. Krūmais. Galbūt gėlėmis. Arba žydinčiais krūmais. Rio nevengė pripažinti, kad jo žinios apie sodininkystę tilptų į arbatinį šaukštelį ir dar liktų vietos, bet jis aiškiai pasakė žinąs, ko nori.
– Noriu, – pasakė jis, – kad terasa tarsi išsilietų iš laukų, esančių už namo. Suprantate?
Vyrai užtikrintai linksėjo; mikliai bloknotuose nupaišė apytikslius eskizus ir nors nė vienas tiksliai neatitiko Rio minties, jis suprato galįs rinktis bet kurį iš trijų vaikinų ir likti patenkintas.
Iš trijų puikių apželdintojų.
Bet, tiesa, dar buvo ketvirtas.
Rangovas sakė suprantąs. Draugo draugas. Jis žinojo, kaip būna. Draugo draugas vėlavo, bet abu vyrai įsitaisė ir laukė.
Laukė.
Po kurio laiko Rio susiraukė.
– Tas vaikinas neturėtų vėluoti, – pasakė jis.
Rangovas pritarė.
– Gal padangą nuleido. Ar panašiai.
– Ar panašiai, – tarstelėjo Rio.
Praėjo dar dešimt minučių. Po velnių, jei tik būtų nėjęs į tą vakarėlį, dabar nereikėtų laukti pokalbio su dar vienu apželdintoju.
Vakarėlis buvo prieš kelias savaites. Dantė Orsinis su žmona Gabriela pasikvietė kelis draugus į labdaros renginį savo buto viršutiniame aukšte. Rio lydėjo moteris, su kuria susitikinėjo kelis mėnesius.
Ji nuėjo į tualetą.
Pavadino jį mergaičių kambarėliu. Dantė užvertė akis, įbruko Rio į ranką gėrimą ir išsivedė į terasą, kur buvo tyliau ir mažiau žmonių.
– Mergaičių kambarėlis, m?
Rio išsišiepė.
– Visi geri dalykai baigiasi, – ištarė jis. Dantė taip pat nusišypsojo, nes vis dar prisiminė viengungio dienas.
Draugai sudaužė taurėmis ir išgėrė burbono. Paskui Dantė atsikrenkštė.
– Tai girdėjom, kad Hamptone stataisi namą.
Rio linktelėjo. Kalbos pasklido. Ne naujiena. Niujorkas – didelis miestas, bet tokie kaip jis ir Dantė sukiojosi gana siaurame sluoksnyje.
– Sautamptone, – pasakė jis. – Praeitos vasaros savaitgalį aplankiau ten draugą. Luką Vierą. Pažįsti? Šiaip ar taip, Viera turi namą paplūdimyje. Labai atokioje ir tylioje vietoje. Taigi man labai patiko tai, ką išvydau, o dabar…
– O dabar, – šypsodamasi ištarė Gabriela Orsini ir prisijungė prie jų įsikibdama vyrui į parankę, – tau reikia apželdintojo. – Ji išsišiepė plačiau. – Reikia, ar ne?
Rio gūžtelėjo pečiais.
– Na, žinoma, bet…
– Mes kaip tyčia pažįstame labai gerą.
Rio nuostabai Dantė išraudo.
– Izi, – ištarė Gabriela. Ji linktelėjo į vešlius augalus terasos pakraščiuose. – Tai Izi darbas. Įspūdinga, tiesa?
Rio nužvelgė augalus. Neįspūdinga, bet gražu. Atrodė natūraliai, o tai padaryti tikriausiai buvo nelengva, kai apsodinti reikia trijų aukštų butą padangėse.
– M, – prakalbo Dantė, – matai, Izi lyg ir stengiasi išsiplėsti, o…
– O, – meiliai pridūrė Gabriela, – mes nesibaidome rekomenduoti šeimos narių. Tiesa, mielasis?
Pagaliau viskas paaiškėjo.
Jo draugas, tiksliau, draugo žmona, gyrė vieno iš vyro giminaičių darbą. Pusbrolio arba dėdės, kadangi buvo tik keturi broliai Orsiniai. Rio pažinojo visus, tačiau nebuvo nė vieno vardu Izis.
Na, nesvarbu.
Terasos apželdinimas atrodė gerai. Velniai nematė, Rio patiko Dantė ir Gabriela, gimusi Brazilijoje, jo mylimoje šalyje. Taigi atėjus metui išspręsti apželdinimo klausimą, Rio davė Izio Orsinio pavardę ir elektroninio pašto adresą rangovui, kuris su juo susisiekė ir susitarė dėl susitikimo laiko ir datos.
Susitikimo, kuriame Izis Orsinis nepasirodė.
Laikas ėjo, rangovas stengėsi nežvilgčioti į laikrodį, tačiau galiausiai Rio pasakė basta. Gana. Jis leido rangovui vykti namo.
– Esu tikras, kad turite įdomesnės veiklos nei sėdėti ir laukti nepasirodysiančio vaikino.
– Esate įsitikinęs, pone Dakila? Nes jei norite, galiu…
– Vadink mane Rio, gerai? Nėra problemos. Aš dėl viso pikto dar pabūsiu.
Ir štai, – besdamas kastuvą į dirvožemį griovyje niūriai pamanė Rio, – aš čia.
Dvi prakeiktos laukimo valandos, kol pasirodys Izis Orsinis.
– Merda, – sumurmėjo jis ir dar kartą įsmeigė kastuvą į žemę.
Jo nekantrumas augo priešingai griovio gyliui – kada nors tai bus žemos akmeninės sienos pamatai, bet jei ir toliau taip – nusigaus iki Kinijos.
Jis nebeturėjo kuo pateisinti Dantės pusbrolio.
Rio atsirėmė į kastuvo kotą ir tvirtu raumeningu dilbiu nusibraukė nuo akių prakaitą.
Gal Orsinis užsirašė ne tą valandą. Gal jam nuleido padangą. Gal jo tėvo tetą ištiko drugio liga ar koks priepuolis, ištinkantis tėvų tetas, jei jis apskritai tokią turėjo.
Bet kurį įvykį galima paaiškinti paskambinus, bet to jis nesulaukė.
Rio suspaudė lūpas.
Gerai. Jis jau sugaišo pakankamai laiko. Bus keblu paaiškinti Dantei ir Gabrielai, kas nutiko, bet jam jau gana.
Virš galvos praslinko šešėlis. Rio pakėlė akis, atkragino galvą ir stebėjo, kaip virš jo praslinko eskadronas pelikanų, nusitaikiusių tiesiai į vandenyną. Vėsų gaivų vandenyną.
Viskas.
Jis ištraukė kastuvą iš žemės ir grąžino į vietą.
Šią vietą nusipirko tam, kad galėtų atsipalaiduoti. Na, dabar jis nė velnio nesijautė atsipalaidavęs. Galvojant apie kvailį, kuris leido tokiam darbo pasiūlymui išslysti iš rankų, jam užvirė kraujas.
Karjeros pradžioje jis niekada nebūtų praradęs tokios galimybės. Būtų ėjęs, šliaužęs, iš kailio nėręsis, kad bent gautų tokią galimybę.
Nenuostabu,