Kompass: noorte inimõigushariduse käsiraamat.2012. a. täielikult läbi vaadatud ja muudetud redaktsioon. Grupi autorid
s: noorte inimõigushariduse käsiraamat
Euroopa Nõukogu
Üks 21. sajandi tähtsamaid väljakutseid on tagada inimõigused kõigile.
Euroopa Nõukogu tegeleb pidevalt inimõiguste valdkonnas esile kerkivate uute küsimustega. Inimõigusi ei saa siiski teostada üksnes juriidiliste menetluste abil. Inimõiguste austamine ja kaitse on kõige paremini tagatud juhul, kui iga inimene mõistab neid, seisab nende eest ja lähtub nendest oma tegudes.
Seetõttu on inimõigustealane haridus äärmiselt vajalik, et hoida ära inimõiguste rikkumisi ning kinnistada demokraatlikke käitumismalle. See on eriti oluline laste ja noorte puhul. Inimõigustealane haridus on ka ise õigus, mis on sätestatud inimõiguste ülddeklaratsiooni artiklis 26. Ministrite Komitee poolt 2010. aastal vastu võetud Euroopa Nõukogu kodanikuhariduse ja inimõiguste hariduse hartas kutsutakse liikmesriike üles võimaldama igale nende territooriumil asuvale inimesele kodanikuharidust ja inimõigustealast haridust kõigis õppevormides, kaasa arvatud mitteformaalses hariduses. Samuti tunnistatakse hartas vabaühenduste ja noorteorganisatsioonide asendamatut rolli kõnealuses protsessis.
Käsiraamat Kompass ilmus esmakordselt 2002. aastal, et toetada noorte inimõigustealase hariduse korraldajate tööd. Enam kui 30 keelde tõlgitud Kompass on viinud inimõigustealase hariduse Euroopas ja mujal maailmas lugematu hulga noorteni. Raamatu lastele mõeldud versioon Compasito on olnud sama edukas.
Tänases Euroopas üles kasvamine võib olla keeruline ja vaevarikas. Liiga paljud noored tunnevad tulevikku vaadates hirmu, mitte enesekindlust. Euroopa Nõukogu inimõiguste raamistik loob noortepoliitikale ja noorsootööle eetilise ja normatiivse aluse, millest lähtudes tuleks käsitleda noorte õigusi ja kohustusi. Tänu Kompassile kasutusele võetud noorte inimõigustealase hariduse meetodid on heaks näiteks noorte inimeste võimestamisest vastutustundlike kodanike, kasvatajate ja inimõiguste kaitsjatena.
Usun, et käsiraamatu käesolev uusredaktsioon pakub inimõigustealase hariduse praktikutele nende tähtsas töös inspiratsiooni ja motivatsiooni.
Thorbjørn Jagland
Tänuavaldus
Meie tänu, tunnustus ja lugupidamine kuulub järgmistele isikutele:
• Kompassi läbivaatamise töörühma liikmed nende pühendumuse, ideede ja toetuse eest.
• Inimõigustealase hariduse konsultatsioonirühma (2009–2010) liikmed:
• Aleksander Bogdanovic, Anna Dobrovolskaya, Thierry Dufour, Caroline Gerbara, Georg Pirker, Annette Schneider, Kostas Triantafyllos ja Sara Ufhielm nende pühendumuse ja hoolimise eest.
• Kompassi edasijõudnute inimõigustealase koolituse (ACT-HRE) ning 2009. ja 2010. aasta noorte inimõigustealase hariduse koolitajate kursuste koolitajad ja osalejad, kelle jaoks see oli osa õppetööst.
• Inimõigustealasel foorumil „Living, Learning, Acting for Human Rights” ja eriti Kompassi läbivaatamise töörühmas osalenud isikud.
• Marios Antoniou, Kazunari Fujii, Christa Meyer, Ana Rozanova, Zsuzsanna Rutai, Agata Stajer, Sara Ufhielm ja Wiltrud Weidinger kaastöö, ideede ja aja eest.
• Julien Attuil, Régis Brillat, David Cupina, Sandrine Jousse, Brigitte Napiwocka, Yulia Pererva, Miguel Silva, Dennis Van Der Veur, Agnes Von Maravic Euroopa Nõukogu tööd käsitlevate tekstide esitamise ja toimetamise eest.
• Budapesti ja Strasbourgi Euroopa Noortekeskuste Kompassi haridusnõustajad Iris Bawidamann, Goran Buldioski, Florian Cescon, Menno Ettema, Gisèle Evrard, László Földi, Mara Georgescu, Dariusz Grzemny, Sabine Klocker, Zara Lavchyan, Nadine Lyamouri-Bajja, Marta Medlinska,Yael Ohana, Anca Ruxandra Pandea, Annette Schneider ja Inge Stuer kriitilise tagasiside, kannatlikkuse, toetuse ja loovuse eest.
• Antje Rothemund toetuse ja kvaliteedipüüdluste eest ning selle eest, et Kompass on inimõiguste õppijatele kättesaadav emakeeles.
• Euroopa Nõukogu noortesektsiooni koolitajate võrgustiku liikmed nende kompromissitult ausa tagasiside eest Kompassi alusel toimuva inimõiguste õpetamise praktika kohta.
• Kompassi tõlkimisega tegelenud tõlkijad ja toimetajad kogemuste jagamise eest.
• Kõik isikud, kes on – sageli enesele teadmata – kaasa aidanud käsiraamatu sisu kujunemisele.
• Rachel Appleby toetuse eest ingliskeelsete tekstide keelekorrektuuri tegemisel – alati saab paremini!
• Zsuzsanna Molnar regulaarse ja püsiva korraldusliku toe eest ning kolleegid Erzsébet Banki, Nina Kapoor, Jackie Lubelli, Vincenza Quattrone ja Gabriella Tisza abikäte eest.
Oleme teinud kõik võimaliku, et teha kindlaks tekstide ja harjutuste autorid ning neile nõuetekohaselt viidata. Palume vabandust võimalike puuduvate viidete pärast ning lisame need kindlasti järgmises redaktsioonis.
Kompassi 2012. aasta redaktsiooni tutvustus
Tervitame noorte inimõigustealase hariduse käsiraamatu Kompass käesoleva täielikult muudetud ja uuendatud redaktsiooni kõiki lugejaid!
Kompass ilmus esmakordselt 2002. aastal Euroopa Nõukogu noorte ja spordidirektoraadi noorte inimõigustealase hariduse programmi raames. Programm käivitati seetõttu, et inimõigustealane haridus (inimeste võrdset väärikust edendavad õppekavad ja – tegevused) oli ja on hindamatu väärtusega kõigi noorte demokraatliku kodanikuvastutuse kujundamisel ning üldise inimõiguste kultuuri kasvatamisel.
Kompass on muutunud oluliseks teabeallikaks paljudele noortele, kes osalevad väärtuspõhises noorsootöös ja mitteformaalses hariduses. See on praegu saadaval rohkem kui 30 keeles alates araabia ja jaapani keelest kuni islandi ja baski keeleni. Mõnes riigis on hakatud seda kasutama inimõiguste õpetamisel koolides, samas kui mujal ei ole selle kasutamine koolis võimalik. Kompassi käekäik Euroopas näitab sageli inimõigustealase hariduse olukorda eri piirkondades: mõnel pool selle kasutamist soositakse ja teisal tõrjutakse, ühed kiidavad ja teised põlgavad seda.
Kompassi edust tiivustatuna on välja antud ka selle noorem kaaslane Compasito – laste inimõigustealase hariduse käsiraamat, mis on saadaval juba mitmes keeles ning näib peagi muutuvat järgmiseks inimõigustealase hariduse menukiks.
Noorte inimõigustealase hariduse programmis viimase kümne aasta jooksul saadud kogemused on aidanud kujundada noorsootöös terviklikku inimõigustekäsitlust ning muuta inimõigustealane haridus noorsootöö ja noortepoliitika oluliseks osaks.
Olulisem on siiski see, et Kompass ja selle avaldamine eri keeltes on aidanud lisada inimõigustealase hariduse noorsootöö tegevustesse ja paljude koolide õppekavadesse. Paljudes riikides on loodud inimõigustealase hariduse võrgustikke, et kinnistada inimõigusorganisatsioonide ja pedagoogide töö tulemusi ning muuta inimõigustealane haridus kättesaadavaks üha suuremale hulgale Euroopa lastele ja noortele. 2009. aastal Budapestis toimunud noorte inimõigustealase hariduse foorumil „Living, Learning, Acting for Human Rights” rõhutati inimõigustealase hariduse tähtsust tänapäeval1:
Inimõigusi ei saa kaitsta ega edendada ainult juriidiliste dokumentidega. Inimõigustealane haridus – teadmiste omandamine inimõigustest nendesamade õiguste kaudu ja nende kaitsmise nimel – on hädavajalik selleks, et igaüks suudaks inimõigusi mõista, kaitsta ja edendada.
Noorte inimõigustealase hariduse käsiraamatu Kompass abil noorte inimeste poolt ja nende heaks tehtav töö näitab selgelt, et Euroopa Nõukogu saab tugineda noorte inimeste lahkusele, innukusele ja pädevusele, mis aitab viia inimõigustealase hariduse paljude teiste noorteni. […] Noorsootööst ja mitteformaalsest haridusest saadud kogemused on edukalt rakendatud kõigile avatud inimõigustealase hariduse projektide teenistusse, et tasemeharidus ja mitteformaalne haridus saaksid üksteist täiendada.
Inimõigustealase haridusega tegelemine ei saa olla ainult vabaühenduste