Looduslikud antibiootikumid. Клаудия Риттер
kui bakteritel. Selles mõttes on need imepisikesed üherakulised organis-mid meist kaugel ees. Seda tõestab ka asjaolu, et nad saavutavad üha lühema ajaga resistentsuse ehk nad suudavad üha nobedamini kunagistele imeravimi-tele vastu panna.
Hirm, et ühel hetkel ei allu bakterid enam antibiootikumide toimele, on igati õigus-tatud. Just seepärast otsitaksegi tava-pärastele antibiootikumidele alternatiive.
Petri tassides kasvatatud penitsilliiniseened.
10
Looduslikud antibiootikumid
Tegelikult pole looduslikke antibiootikume kui niisuguseid olemas. Küll leidub aga hulk taimi, kelles sisalduvatel ainetel on antibiootiline toime. Sarnaselt apteegiravimitega suudavad nad pärssida bakterite paljunemist (elutegevust) ja neid isegi hävitada.
Taimedes sisalduvate antibiootiliste ainete eeliseks on see, et nad ei mõju mitte ainult bakteritele, vaid ka viirustele, seentele ja parasiitidele.
„Rohelised” antibiootikumid antiikajal
Aastatuhandeid tagasi baktereid ja viiru-seid veel ei tuntud, kuid ka siis kasuta-sid vanad kultuurrahvad mikroobivastase toimega ravimtaimi. Nii Vana-Egiptuses kui ka antiik- ja keskajal kuni 19. sajan-dini välja tarvitasid ravitsejad ja taime-targad looduse varakambris leiduvat, s.t kohapeal kasvanud taimi. Nii näiteks osati Euroopas hinnata sibulat ja küüs-lauku, Ameerikas tarvitati mikroobide tõrjeks teravat tšillipaprikat, soojades troopilistes ja lähistroopilistes maades teati, et vürtsitatud toiduained säilivad kauem, see aga aitas inimestel kaitsta end toidumürgituste, samuti katku ja muude epideemiate eest.
Taimedes sisalduvatel ainetel on mikroobivastane toime
Leidub arvukalt taimi, kes sisaldavad antibiootilisi või õigem oleks öelda, et
mikroobivastaseid aineid, sest enamasti mõjuvad nad mitte ainult bakteritele, nagu tavapärased ravimid, vaid ka vii-rustele, seentele ja/või parasiitidele. Tai-med sünteesivad neid aineid selleks, et kaitsta end söödikute ja muude kahju-rite eest.
Siin raamatus leiab käsitlust ainult väike osa droogidest, ürtidest ja vürtsidest, raviomadustega taimi on tegelikult palju rohkem.
Erinevalt keemilise sünteesi teel toode-tud ravimitest mõjuvad antibiootilise toimega taimed tänu neist eralduvatele bioaktiivsetele ainetele (nende hulka kuuluvad mineraalid, vitamiinid, mikro-elemendid) hästi kogu kehale ja tõstavad organismi kaitsevõimet.
Organism ei muutu taimede suhtes resistentseks
Siiani pole täheldatud, et organism oleks looduslike ravimite suhtes resis-tentseks muutunud. Selle põhjuseks on asjaolu, et üks taim sisaldab palju erine-vaid toimeaineid. Sellise komplekse süs-teemi vastu on mikroorganismidel raske võidelda ja immuunseks muutuda.
11
Looduslikud antibiootikumid
Looduslikel mikroobivastastel ainetel pole loomulikult nii tugevat toimet kui keemiliselt ja poolkeemiliselt toodetud preparaatidel, seepärast tarvitatakse
Küüslaugupõld aastasadu tagasi. Euroopas tunti küüslaugu raviomadusi juba ammu.
neid kergemate tõbede raviks, hai-guste ennetamiseks, kaasuvaks raviks ja järelraviks.
12
MIDA KUJUTAVAD ENDAST ANTIBIOOTIKUMID?
Antibakteriaalsed ravimid ehk antibioo-tikumid tulid turule 1940. aastatel. Tol ajal oli tegemist ainetega, mis pärssisid bakterite (kuid mitte viiruste) arengut ja hävitasid neid. Tänu sellistele ravimitele tõhustusid oluliselt bakteriaalsete infekt-sioonide ravivõimalused ja päästeti väga palju inimelusid.
Tänapäeva meditsiinis on kasutusel ligi 20 erinevat antibiootikumirühma, seal-hulgas penitsilliinid, tsefalosporiinid, sul-fonamiidid, tetratsükliinid, makroliidid, karbapeneemid ja ketoliidid. Tegemist on kas looduslike ühendite, loodusli-kest ühenditest sünteesitud või algusest lõpuni keemiliselt sünteesitud ainetega.
Antibiootikumid toimivad organismis kahel viisil: bakteritsiidselt ehk mikroobe hävitavalt või bakteriostaatiliselt ehk mikroobide kasvu ja paljunemist pärssi-valt. Viimaste hulka kuuluvad ka hästi-tuntud penitsilliinid.
Kuidas antibiootikumid toimivad?
Toimespektri järgi saab antibiootikume jagada erinevatesse rühmadesse. Ühe rühma moodustavad näiteks bakteriraku seina sünteesi pärssivad ained. Kuna raku sein kaitseb keskkonnamõjude eest, põhjustab selle kahjustamine bakteri hävimist. Teise rühma moodustavad seevastu ained, mis takistavad bakteritele oluliste valkude sünteesi. Omaette rühma kuuluvad ained, mis blokeerivad bakterite genoomi replikatsiooni (DNA sünteesi), seega bakterite paljunemist.
TAVAPÄRASE RAVI VÕIMALUSED JA PIIRID
Kuna esialgu näis, et antibiootikumide toime on väga tõhus ja nende tarvita-mine mugav, hakati neid välja kirju-tama paljude haiguste, nii kergete viirus-haiguste kui ka tõsiste nakkushaiguste raviks. Tänapäeval räägitakse üha enam antibiootikumravi negatiivsetest
Apteegi- või loodusravimid?
Kui tegemist on tõsise bakteriaalse infektsiooniga, võib tavapärase antibiootikumi läbimõeldud ja sihipärane tarvitamine päästa elu ning hoida ära hilisemad komplikatsioonid. Kergemate haigestumiste korral saab hakkama ilma antibiootikumravita.
13
Apteegi- või loodusravimid?
põhjustavad haiglates levivaid infekt-sioone (hospitaalinfektsioone ehk noso-komiaalseid nakkusi). Lisaks esineb täna-päeval ka multiresistentseid bakterid, kes on omandanud resistentsuse mitmete või isegi kõigi kasutatavate antibiootiku-mide suhtes.
Kasu ja riskid
Eelpool nimetatud põhjustel on antibioo-tikumravi muutunud üha keerulisemaks ja ettearvamatuks. Antibiootikumide tar-vitamine peab alati olema põhjendatud. Nagu igasuguste ravimite puhul, tuleb ka antibiootikumide kasu ja riske igal konk-reetsel juhul hoolega kaaluda ehk teisi-sõnu: antibiootikume tuleb võtta nii harva kui võimalik ja nii tihti kui vajalik. Tõsiste bakteriaalsete infektsioonide, näiteks kopsupõletiku, aga ka veremürgitusega lõppeda võivate haavainfektsioonide kor-ral on tavapäraste antibiootikumide tarvi-tamine kindlasti omal kohal.
külgedest. Nimelt võib antibiootikumide sagedane tarvitamine põhjustada mitte-soovitud kõrvalmõjusid, näiteks sooles-tiku mikrofloora muutumist, mille taga-järjel esineb iiveldust ja kõhulahtisust, kuid sagenevad ka seeninfektsioonid ja allergiad.
Tihti häirivad ravimid organismi bioloogi-list tasakaalu, kuna ravimid ei tapa mitte ainult halbu, vaid ka soolestikus elutse-vaid kasulikke baktereid. Lisaks on teada, et antibiootikumide korduv ja põhjenda-matu tarvitamine muudab haigusi teki-tavad bakterid antibiootikumide suhtes resistentseks, mis tähendab, et bakterid jäävad haige organismis ellu ja jätkavad paljunemist. See, et bakterid ei allu enam antibiootikumidele, põhjustab medit-siinis suuri probleeme. Veelgi enam: farmaatsiatööstuse poolt toodetud antibiootikumide suhtes kujunevad bak-teritel välja järjest uuemad kaitsemehha-nismid. Eriti puudutab see baktereid, kes
Nii mõnelgi juhul võiks tavapäraste antibiootikumide asemel kasutada koduseid ravivahendeid.
14
Tavapärased ja looduslikud antibiootikumid
LOODUSRAVI VÕIMALUSED JA PIIRID
Looduslikud ravivahendid koormavad keha vähem kui tavapärased