«Колись русалки по землі ходили…» Жіночі образи української міфології. Юлия Буйских

«Колись русалки по землі ходили…» Жіночі образи української міфології - Юлия Буйских


Скачать книгу
що «сакральний образ берегині нагадують нам трипільські статуетки». Відбувається цілковита підміна понять, коли археологічний артефакт, а саме теракотова статуетка IV тис. до н. е., називається «орантою» і тут же пропонується на продаж лялька-мотанка ручної роботи, яка називається «берегиня-оранта». Для вченого очевидно, що немає жодного логічного зв’язку між археологічною знахідкою, символом Оранти і лялькою-мотанкою; до того ж «берегиня» як новітній міф аж ніяк не пов’язана з ними.

      Отже, сучасний образ берегині, попри його претензійну традиційність і автентичність, є цілковито новочасним винаходом. О. Кісь, вивчивши його функціонування в суспільно-політичному дискурсі, підкреслила, що «сліпа ідеалізація традиційної селянської культури українців вкупі з некритичним, беззастережним прийняттям оцінок та висновків її дослідників про виняткове становище жінки призвели до того, що матріархатний міф став невід’ємною частиною української національної міфологеми»33. У такий спосіб «берегиня» зробила й політичну кар’єру, з’являючись у політичному образі деяких політикинь, як, наприклад, Юлії Тимошенко (з її характерною зачіскою «коса, обернена навколо голови», вишиванками й театральним звертанням до виборців «Рідні мої!») та інших діячок українського політикуму, які позиціонували себе як «берегині» нації.

      Прикладом втілення образу «берегині» в мистецтві може слугувати один із сучасних муралів у Києві біля Майдану Незалежності, створений Матою Руді, художником із Коста-Рики. Мурал має назву «Берегиня». Причому коли митця запитали, чому його твір носить таку назву, він відповів, що прочитав про те, що «берегиня» – це «жіночий дух у слов’янській міфології, що означає мати вогнища та захисниця дому»34. Вочевидь, не знайомий із локальною специфікою і тим паче з відповідною науковою літературою, художник надихнувся умовно «слов’янською міфологією» та образом, пов’язаним у суспільній думці з жіноцтвом, материнством, функцією захисту родини та країни. Останнє є особливо актуальним у світлі трагічних подій, пов’язаних із Революцією Гідності, російсько-українським збройним конфліктом та потужним волонтерським рухом, у якому велику роль відіграють жінки.

      Продовжуючи розгляд новітнього метанаративу «берегині», розберімося з тією іпостассю міфу «берегині», яка відсилає нас до начебто «давнини», «традицій» і «давньослов’янського/українського язичництва». Найперше й найважливіше – ми не можемо робити далекоглядних висновків щодо образу та функцій «берегинь» у давньослов’янських міфологічних віруваннях, тому що згадки про них у джерелах дуже фрагментарні й невизначені. Крім того, навіть беручи до уваги наявні згадки про «берегинь» у джерелах, ми стикаємося з тим, що нам нічого не відомо про їхній зовнішній вигляд, місце перебування, функції, походження та інші важливі характеристики міфологічного персонажа, на основі яких його


Скачать книгу

<p>33</p>

Кісь О. Кого оберігає Берегиня…

<p>34</p>

Скичко О. На Майдані ледь не намалював Тимошенко [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://tsn.ua/interview/na-maydani-led-ne-namalyuvav-timoshenko-737555.html (28.09.2017); Крамаренко А. Где полюбоваться: в центре Киева появился новый впечатляющий мурал [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://kiev.vgorode.ua/news/sobytyia/301266-hde-poluibovatsia-v-tsentre-kyeva-poiavylsia-novyi-vpechatliauischyi-mural (28.09.2017).