Методичні рекомендації по застосуванню Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Михайло Мондровський
державного і комунального майна» №2269-VIII від 18.01.2018.
У частині другій статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» (2163-XII) визначено критерії віднесення об’єктів до таких, що мають загальнодержавне значення.
Ці ж об’єкти зазначено у частині другій статті 4 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018 №2269-VIII.
Це, зокрема, об’єкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність, та об’єкти права власності українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України. До такого майна віднесено майно органів державної влади та органів місцевого самоврядування, майно Збройних Сил України (крім майна, щодо якого законом встановлено особливості приватизації), Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, сил цивільної оборони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, правоохоронних та органів доходів і зборів, що безпосередньо забезпечує виконання цими органами встановлених законодавством завдань, майно закладів охорони здоров’я системи екстреної медичної допомоги. Проте не все майно, яке перебуває на балансах зазначених органів, відповідає вказаному критерію віднесення до майна, що має загальнодержавне значення.
Так, у будівлях міністерств і відомств є допоміжні та інші не пристосовані для безпосередньої роботи апарату і техніки міністерств і відомств приміщення. Такі приміщення (або їх частини) використовуються балансоутримувачами, наприклад, для розміщення їдалень і буфетів. З метою розміщення закладів харчування, а також аптечних, газетних і книжкових кіосків, закладів зв’язку, побутового обслуговування тощо вони можуть передаватися в оренду.
Зазначені приміщення можуть бути об’єктами оренди за умови надання органом, уповноваженим управляти відповідним майном, висновку про те, що вказані об’єкти не підпадають під вищевказані критерії, а також дозволу на оренду і передбачених статтею 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» висновків щодо умов договору оренди.
Крім того, не може бути також об’єктом оренди те майно, яке включене до переліку об’єктів права державної власності, що не підлягає приватизації, затвердженого Законом України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 07 липня 1999 року №847-XIV, які випускають підакцизну продукцію, крім цілісних майнових комплексів, що випускають підакцизну продукцію, переданих в оренду до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 29 червня 2004 року.
Як показує судова практика, для встановлення того, чи підлягає майно підприємства передачі в оренду, недостатнього лише факту відсутності найменування підприємства у вищезазначених переліках об’єктів, що не підлягають