Microsoft Office 2019 oraz 365 od podstaw. Krzysztof Wołk
>
O Książce
Niniejsza książka stanowi praktyczny przewodnik po Microsoft Office 2019 oraz 365. Stanowi ona propozycję nie tylko dla początkujących użytkowników, lecz także dla tych doświadczonych, pragnących szybko i w przyjazny sposób poznać nowości nowego pakietu biurowego firmy Microsoft. Prezentuje ona w sposób praktyczny najważniejsze funkcje i możliwości nowego pakietu. Poza niezbędną teorią zawiera także szczegółowe instrukcje i ćwiczenia, w których każdy, nawet najdrobniejszy element jest zawarty na zrzucie ekranowym objaśnionym tak, aby nawet osoba, która pierwszy raz pracuje z Office’em spokojnie poradziła sobie z konfiguracją i pracą z tymże pakietem.
O Autorze
Doktor inżynier nauk technicznych w dziedzinie informatyki i bioinformatyki. Pasjonat zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym, sieciami komputerowymi oraz szeroko pojętymi multimediami. Wykładowca, trener IT, autor książek specjalistycznych a także publicysta internetowy. Certyfikowany specjalista Microsoft, Adobe, Apple, w3schools oraz EITCA. Recenzent konferencji naukowych. Chętnie podejmuje zlecenia z dziedziny informatyki i angażuje się w ciekawe projekty okołoinformatyczne.
Jego specjalizacja to sztuczna inteligencja, inżynieria lingwistyczna, NLP, aplikacje mobilne, multimedia, aplikacje graficzne Adobe, HTML 5, budowa sieci IT oraz produkty serwerowe Apple i Microsoft. W tym zakresie możliwe jest zlecenie opracowania i prowadzenia kursów i szkoleń, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i wyjazdowym czy internetowym. Posiada uprawnienia pedagogiczne.
Doświadczony projektant infrastruktur sieciowych dla firm i instytucji. Podejmuje zlecenia na ich tworzenie, administrację i serwis.
Od 2009 roku redaktor portalu informatycznego in4.pl, pclab.pl oraz własnego bloga www.wolk.pl, na łamach których opublikował kilkadziesiąt artykułów oraz poradników w dziedzinie informatyki. Tworzy także autorskie materiały szkoleniowe, udziela się na portalu e-biotechnologia.pl, a także autor niektórych artykułów dla magazynu iCoder Magazine. Posiada także liczne certyfikaty firm Apple i Microsoft, między innymi Apple Certified System Administrator (ACSA), Microsoft Certified System Administrator (MCSA) oraz Microsoft Certified IT Professional (MCITP).
Obecnie naukowiec i adiunkt w katedrze Multimediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Prowadzi badania naukowe związane z przetwarzaniem języka naturalnego oraz uczeniem maszynowym w oparciu o metody statystyczne oraz sieci neuronowe. Bywa recenzentem specjalistycznych konferencji naukowych oraz branżowych czasopism. W przeszłości także wykładowca w Warszawskiej Wyższej Szkole Fotografii.
W ramach swojej pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia ćwiczeniowe na wydziale Informatyki oraz Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych a także prowadził zajęcia dydaktyczne na Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. W szczególności przedmioty: Grafika Komputerowa, Multimedia, Warsztaty Komputerowe I (Photoshop), Warsztaty Komputerowe II (Adobe AIR – projektowanie aplikacji mobilnych), Kompozycja Proceduralna (HTML5, CSS3, Javascript), Interakcja Człowiek-Komputer (badanie użyteczności), Grafika Wektorowa (Ilustrator), Magisterska Pracownia Dyplomowa (tematy mieszane). Dodatkowo był promotorem technicznym prac licencjackich oraz magisterskich na wydziale Sztuki Nowych Mediów, a także recenzentem na wydziale informatyki. Także recenzent konferencji i czasopism naukowych.
Moduł I: Word od Podstaw
1. Wprowadzenie do programu
Po uruchomieniu Microsoft Word 2019 ukaże się następujące okno:
W lewym górnym rogu znajduje się niebieski przycisk Plik.
Klikając na niego znajdziemy głównie opcje tworzenia, otwierania, zapisywania oraz drukowania dokumentów.
W lewym górnym rogu znajdziemy jeszcze kilka ikonek zwanych paskiem narzędzi szybkiego dostępu:
Pierwsza z nich:
kryje opcje identyczne z tymi dostępnymi w prawym górnym rogu, które służą do minimalizacji, maksymalizacji czy zamykania okna programu.
Druga:
służy do zapisu pliku.
Trzecia:
cofnie ostatnią wykonaną operację.
Czwarta:
powtórzy ostatnio wykonaną operację.
Piąta:
pozwala na dostosowanie pasku narzędzi szybkiego dostępu:
Poniżej tych przycisków znajduje się menu główne programu zwane Wstążką, które po jego uruchomieniu zawiera następujące pozycje:
1. Narzędzia główne
2. Wstawianie
3. Układ strony
4. Odwołania
5. Korespondencja
6. Recenzja
7. Widok
2. Narzędzia główne
Pozycja menu głównego Narzędzia Główne została podzielona na kilka sekcji: