Pompy ciepła. Janusz Strzyżewski
się znaczne oszczędności kosztów budowy dolnego źródła. Innym typem dolnego źródła może być grunt. Stosowane są układy poziome wymagające dużej powierzchni terenu (rys. 5) oraz pionowe (rys. 6) używane w przypadkach, gdy brak miejsca na układ poziomy.
Rys. 5. Poziomy kolektor gruntowy [3]
Rys. 6. Pionowy kolektor gruntowy [3]
Czynnikiem roboczym przenoszącym energię cieplną w układzie pompy ciepła jest niezamarzająca mieszanina glikolu propylenowego z wodą, zwana popularnie „solanką”. Solanka ogrzewa się w kolektorze umieszczonym w wodzie lub w gruncie i oddaje ciepło w parowniku pompy ciepła (por. rys. 2).
Każda pompa służąca do ogrzewania pomieszczeń powinna współpracować ze wspomagającym źródłem energii cieplnej włączającym się w przypadku wystąpienia większych spadków temperatury zewnętrznej. Mogą to być grzejniki elektryczne lub piec gazowy, olejowy lub opalany węglem.
Niewątpliwą zaletą pompy ciepła są niskie koszty eksploatacji. Ponadto ważne będą również aspekty ekologiczne. Pompa ciepła nie emituje spalin ani też nie wymaga dowozu opału i ew. wywozu produktów spalania, nie zanieczyszcza więc środowiska.
Materiały źródłowe:
1. Materiały katalogowe firmy CIEPŁODOM.
2. Materiały katalogowe firmy DE DIETRICH.
3. Materiały katalogowe firmy ECO SCHUBERT.
4. Materiały katalogowe firmy MOJA ENERGIA.
Grunt jako dolne źródło ciepła
Jedną z grup pomp ciepła są urządzenia wykorzystujące ciepło zakumulowane w gruncie. Konkretne rozwiązania „dolnego źródła” zależą od wielkości powierzchni gruntu, który jest do dyspozycji. Jeżeli powierzchnia ta jest niewielka, stosuje się układy pionowe. Na większym terenie można zastosować układ poziomy.
Przepisy: kiedy obowiązuje prawo budowlane, a kiedy geologiczne
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 – aktualizowany na bieżąco tekst ustawy jest dostępny na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: www.gunb.gov.pl) na wykonanie montażu pompy ciepła o mocy do 40 kW nie potrzeba pozwolenia na budowę. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 niezbędne jest zgłoszenie tego typu robót w starostwie. Wprawdzie w ustawie Prawo budowlane o tym nie ma mowy, jednak należy pamiętać, że jeżeli pionowe kolektory dolnego źródła miałyby sięgać poniżej 30 m w stosunku do powierzchni terenu, to tego typu prace podlegają ustawie z 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2015 r. poz. 196, 1272, 1505, z 2016 r. poz. 266, 542, 544, 566). Zgodnie z art. 3 ustawy tej nie stosuje się do wykonywania wykopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m, jeżeli są wykonywane w celu wykorzystania ciepła ziemi. Przepis ten nie dotyczy obszarów górniczych. Wykonywanie głębszych otworów wiertniczych w celu umieszczania w nich pionowych gruntowych wymienników ciepła jest tzw. robotą geologiczną podlegającą Prawu geologicznemu i górniczemu i wymaga odpowiedniego zgłoszenia w starostwie.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.