Фізика. Отсутствует

Фізика - Отсутствует


Скачать книгу
із них – «Перший дослід створювання порожнечі шляхом відбирання води». Геріке так описував свій дослід. Пивна бочка спочатку заповнювалася водою та герметично закривалася. До нижньої частини бочки була прикріплена металева трубка, за допомогою якої можна було «відбирати» воду. Вода через свою вагу повинна опускатися і залишати над собою в бочці простір, вільний від повітря.

      Геріке досить докладно описує перший невдалий дослід (лопнули залізні болти та обручі на бочці!) і ті вдосконалення, які довелося зробити.

      Далі Геріке описує пристрій, який, за його словами, призначений для створювання порожнечі. Дослідник пояснює, чому це не дуже просто зробити:

      «Оскільки повітря винятково тонке тіло, воно неймовірно швидко проходить через усі отвори й заповнює проміжки, хоч би якими малими вони були, завжди певна кількість повітря непомітно проходить повз краї поршнів та через клапани» .

      Докладно описуючи свій пристрій – повітряний підкачувальний насос, – Ге-ріке завершує:

      «З опису цієї машини чітко випливає, що з її допомогою створюється порожнеча, і ті труднощі, які зазвичай вважалися нездоланними, можна подолати».

      Найбільш відомими вважаються досліди, які Геріке провів з так званими магдебурзькими півкулями. Відповідний розділ з його книги так і називається:

      «Дослід, за допомогою якого показується, що через тиск повітря дві півкулі можуть так міцно з’єднатися, що їх не можуть відірвати одну від одної шістнадцять коней».

      Геріке писав: «Я наказав виготовити дві півкулі (або чаші)… з міді. Вони добре припасовані одна до одної і мають кран (скоріше клапан), за допомогою якого відкачується повітря, яке знаходиться всередині, а доступ повітря ззовні неможливий… Крім того, чаші треба устаткувати залізними кільцями, щоб чіпляти до них коней…Далі я наказав зшити кільце зі шкіри та просочити його воском та скипидаром, щоб воно не пропускало повітря.

      Після того як це кільце було прокладено між чашами, я притиснув їх одну до одної і швидко відкачав повітря… Я переконався, з якою силою були з’єднані чаші між якими знаходилося таке кільце.

      Випадкові відкриття роблять тільки  підготовлені уми.

Блез Паскаль

      Притиснуті навколишнім повітрям, вони з’єдналися так міцно, що шістнадцять коней або зовсім не в змозі були їх розірвати, або змогли це зробити з великим зусиллям. Коли, нарешті, завдяки напруженню всіх сил чаші вдалося роз’єднати, то виник шум, схожий на звук рушничного пострілу».

      Цікавим і важливим з точки зору фізики є те, що Геріке на цьому не зупинився. Він показав, як можна виміряти сили, що притиснули чаші (півкулі) одну до одної! Замість коней він використовує вантажі, за допомогою яких можна роз’єднати чаші, повітря між якими немає. (При цьому, звісно, вся ця система розміщується вертикально).

      Вимірювання атмосферного тиску

      Одним з історичних дослідів, що довів існування атмосферного


Скачать книгу