Kosmetologia t. 1. Отсутствует
019
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Przedruk i reprodukcja w jakiejkolwiek postaci całości bądź części książki bez pisemnej zgody wydawcy są zabronione.
Autorzy i Wydawnictwo dołożyli wszelkich starań, aby wybór i dawkowanie leków oraz wybór i metodyka zabiegów terapeutycznych w tym opracowaniu były zgodne z aktualnymi wskazaniami i praktyką kliniczną. Mimo to, ze względu na stan wiedzy, zmiany regulacji prawnych i nieprzerwany napływ nowych wyników badań dotyczących podstawowych i niepożądanych działań leków oraz zabiegów terapeutycznych, Czytelnik musi brać pod uwagę informacje zawarte w ulotce dołączonej do każdego opakowania leku oraz informacje producenta sprzętu lub autorów metod, aby nie przeoczyć ewentualnych zmian we wskazaniach i dawkowaniu leku oraz we wskazaniach i zasadach stosowania zabiegów terapeutycznych. Dotyczy to także specjalnych ostrzeżeń i środków ostrożności. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku nowych lub rzadko stosowanych substancji oraz nowych lub rzadko stosowanych metod terapeutycznych.
Recenzent: prof. dr hab. Jolanta Świątek-Kozłowska
Wydawca: Sylwia Chrabałowska, Stella Nowośnicka-Pawlitko
Redaktor prowadzący: Barbara Nowak-Pacholczak
Redaktor merytoryczny: Magdalena Mendys
Producent: Monika Dąbrowska
Projekt okładki i stron tytułowych: Katarzyna Konior/bluemango.pl
Ilustracja na okładce: Dariia/Adobestock
eBook został przygotowany na podstawie wydania papierowego z 2019 r. (wyd. I)
Warszawa 2019
ISBN 978-83-200-5933-5
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 2
tel. 22 695 43 21
Księgarnia wysyłkowa:
tel. 42 680 44 88; infolinia: 801 33 33 88
e-mail: [email protected]
Skład wersji elektronicznej na zlecenie PZWL Wydawnictwa Lekarskiego: Monika Lipiec / Woblink
Wykaz Autorów
mgr Barbara Algiert-Zielińska
Zakład Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej, Katedra Kosmetologii, Uniwersytet Medycznyw Łodzi
dr n. tech. Mirella Batory
Zakład Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej, Katedra Kosmetologii, Uniwersytet Medycznyw Łodzi
dr n. biol. Marcin Błaszczyk
Instytut Nauk o Zdrowiu – kierunek Kosmetologia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
dr n. farm. Anna Kołodziejczak (Augustyniak)
Zakład Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej, Katedra Kosmetologii, Uniwersytet Medycznyw Łodzi
mgr Agata Markiewicz-Tomczyk
Zakład Chemii Surowców Kosmetycznych,Katedra Kosmetologii, Uniwersytet Medycznyw Łodzi
prof. dr hab. n. med. Michał Polguj
Zakład Angiologii, Międzywydziałowa Katedra Anatomii i Histologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
prof. dr hab. n. med. Helena Rotsztejn
Zakład Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej, Katedra Kosmetologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
dr n. med. Renata Sieradzan-Skrzetuska
Instytut Nauk o Zdrowiu,
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Skierniewicach
mgr Ewa Sobolewska
Wyższa Szkoła Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie
mgr Kamila Zduńska-Pęciak
Zakład Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej, Katedra Kosmetologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Przedmowa do tomu I
Przekazujemy Państwu podręcznik, który przeznaczony jest dla studentów kosmetologii i uczniów szkół kosmetycznych, kosmetologów oraz kosmetyczek wykonujących swój zawód w praktyce. Może się on również okazać pomocny: dermatologom oraz lekarzom medycyny estetycznej, menedżerom i szkoleniowcom branży estetycznej, wykładowcom na kierunku kosmetologia, producentom kosmetyków, konsumentom usług i w ogóle osobom, które zainteresowane są tematyką zdrowia i urody, oraz specjalistom innych dziedzin, takich jak fizjoterapia, dietetyka, farmacja, podologia, chemia kosmetyczna.
Kosmetologia jest jedyną pozycją na rynku książek z tej dziedziny, która obejmuje tematykę kosmetologiczną w sposób kompletny.
Celem podręcznika jest usystematyzowanie oraz metodologiczne opracowanie wiedzy kosmetologicznej. W publikacji staraliśmy się zawrzeć jak najwięcej wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Mamy nadzieję, że stanie się ona pomocna w pracy wielu specjalistów dziedzin estetycznych i medycznych, jak również w kształceniu.
U podstaw wydania książki leżała konieczność kompleksowego ujęcia całości zagadnień kosmetologicznych, uzupełnionych o wiedzę z zakresu nauk zintegrowanych z kosmetologią. Opracowanie powstało na gruncie piśmiennictwa naukowego, zarówno o wymiarze badawczym, jak i poglądowym, dostępnej literatury fachowej, wiedzy i doświadczenia praktycznego specjalistów wielu dziedzin z całej Polski.
Obecnie internet umożliwia bardzo szybki dostęp do licznych informacji, nie zastąpi jednak podręczników, które stanowią podstawę nauczania. Niezrecenzowane przez specjalistów treści internetowe są nierzadko nowinkarskie, nieobiektywne, niewiarygodne i niezgodne z obowiązującym stanem wiedzy, co uniemożliwia wybór istotnie wartościowych danych.
Tom I Kosmetologii został podzielony na pięć części.
Część I to Anatomia okolicy twarzy. Znajomość podstaw topografii twarzy oraz umiejętność przewidywania położenia struktur pod skórą są nieocenione w medycynie estetycznej i kosmetologii. Z tego opracowania mogą również skorzystać inni specjaliści, którzy zajmują się obszarem twarzy.
Część II – Skóra w ujęciu histologicznym i fizjologicznym – stanowi podstawę „obcowania” z kosmetologią. Treści w niej zawarte pozwalają powiązać histologię i fizjologię funkcjonalną z praktyką terapeutyczną, włączając odniesienia do stanów patologicznych. W związku z tym przedstawiona wiedza może posłużyć również innym specjalistom, dla których skóra jest obszarem pracy (np. dermatologom, fizjoterapeutom). Część ta zainteresuje też wszystkich, którzy chcą poznać budowę i mechanizmy funkcjonowania skóry.
W części III omówiona została Problematyka kosmetologiczna. Poruszane zagadnienia nakreślają specyfikę i obszar działań kosmetologa. W celu szczegółowego opracowania każdego problemu dokonano jego charakterystyki, opisano etiopatogenezę, histologię, aspekt kliniczny, fazy ewolucyjne objawów, wymieniono czynniki prowokujące powstawanie zmian oraz kierunki i cele działań pielęgnacyjnych i zabiegów. Zawarte w tej części odniesienia do stanów patologicznych mogą być pomocne w codziennej praktyce.
Część IV (Konsultacja kosmetologiczna) w znacznym stopniu ma charakter praktyczny. Opracowano wskazówki dotyczące konstruktywnego przeprowadzania konsultacji kosmetologicznej i obsługi klienta. W sposób przeglądowy, a zarazem zbiorczy przedstawiono i wyjaśniono przeciwwskazania do zabiegów z zakresu kosmetologii. Oprócz tego podsumowano wskazania do zabiegów, co jednocześnie stanowi wstęp do części